Ռոբերտ Մենենդեսի գլխավորությամբ ԱՄՆ 37 սենատորներ նամակ են հղել Բայդենին՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը
«Հպարտ եմ շարունակելու պայքարը, որ ԱՄՆ-ը հաստատի Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստերը: Երկու կուսակցությունների վարչակազմերը լուռ էին այս ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում: Կարդացեք մեր նամակը նախագահ Բայդենին, որն հորդորում է նրան ընդունել ճշմարտությունը»,-այս մասին թվիթերում գրել է ԱՄՆ սենատոր, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը՝ ներկայացնելով իր գլխավորությամբ 37 սենատորների նամակը, որը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին առաջարկվում է միանալ ԱՄՆ Կոնգրեսին՝ հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու համար:
Նամակում ասվում է, որ մինչ օրս ԱՄՆ-ի ոչ մի նախագահ չի հաստատել Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստերը, որը տևել է 1915-1923 թվականներին և հանգեցրեց մոտ 2 միլիոն հայերի բռնի տեղահանմանը, որոնցից 1,5 միլիոնը դաժանորեն սպանվեցին:
«Մենք միանում ենք Միացյալ Նահանգների և աշխարհի հայ համայնքին՝ հարգելով այս զոհերի հիշատակը, և մենք կտրականապես դեմ ենք փորձերին՝ ձևացնելու, որ հայ ժողովրդին ոչնչացնելու միտումնավոր, կազմակերպված ջանքերն այլ բան են, քան ցեղասպանությունը», - ասվում է նամակում:
Սենատորները նախագահ Բայդենին ուղղված նամակում գրել են. «Դուք ճիշտ եք հայտարարել, որ ամերիկյան դիվանագիտությունը և արտաքին քաղաքականությունը պետք է արմատավորվեն մեր արժեքների մեջ, ներառյալ համընդհանուր իրավունքների հարգումը: Այդ արժեքներից պահանջվում է, որ մենք ընդունենք ճշմարտությունը և անենք հնարավորը՝ կանխելու հետագա ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունները»:
«Երկու կուսակցությունների վարչակազմերը լռում էին Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության վերաբերյալ: Մենք ձեզ հորդորում ենք՝ խախտել մեղսակցության այս օրինակը՝ պաշտոնապես ճանաչելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը ցեղասպանություն էր», - հավելել են սենատորները:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ.-ի դեկտեմբերի 12-ին Սենատը միաձայն ընդունեց Մենենդեսի բանաձևը, որը հաստատում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստերը։

37 US senators join Bob Menendez calling on US President to officially recognize the Armenian Genocide
13:04 20/03/2021
Chairman of the Senate Foreign Relations Committee Bob Menendez led 37 of his Senate colleagues on Friday in requesting the Biden administration join the U.S. Congress in officially recognizing the Ottoman Empire's genocide against the Armenian people. As the Foreign Relations Committee said on its website, to date, no U.S. president has made it U.S. policy to affirm the historical facts of the Armenian Genocide, which lasted from 1915 to 1923 and resulted in the forced deportation of around 2 million Armenians, 1.5 million of whom were brutally killed.
“We join the Armenian community in the United States and around the world in honoring the memory of these victims, and we stand firmly against attempts to pretend that this intentional, organized effort to destroy the Armenian people was anything other than a genocide,” the Senators wrote in a letter to President Biden. “You have correctly stated that American diplomacy and foreign policy must be rooted in our values, including respect for universal rights. Those values require us to acknowledge the truth and do what we can to prevent future genocides and other crimes against humanity.”
Beyond recognizing the facts of the Ottoman Empire’s systematic extermination of Armenians, the Senators stressed that the move would rectify the executive branch’s position regarding the Genocide by aligning it with congressional consensus as well as President Biden’s previous remarks.
“Administrations of both parties have been silent on the truth of the Armenian Genocide. We urge you to break this pattern of complicity by officially recognizing that the Armenian Genocide was a genocide,” added the Senators.
It is noted that Menendez has led a decades long fight to honor the memory of those who perished during the Armenian genocide, calling for a U.S. foreign policy that reflects appropriate understanding and sensitivity concerning issues related to human rights, crimes against humanity, ethnic cleansing, and genocide. On December 12, 2019, the Senate unanimously passed Menendez’s Senate Resolution affirming the historical facts of the Armenian Genocide, making clear that U.S. policy must reject efforts to deny the truth of this tragedy.