Խաչիկ Նազարյան. Ֆիքսեք, Հայաստանում գիտության վիճակն օրհասական է, գիտնականը՝ անհետացման վտանգի ներքո
13:44 17/03/2021
Գիտությունն է այն փրկօղակը, որ կարող է  ճգնաժամային իրավիճակից դուրս բերել պետությանը։ Մինչդեռ Հայաստանում գիտական ներուժը պակասում է ահռելի ծավալով ու մեծ արագությամբ։
Հենց նման համոզմունքով ու ահազանգով են տասնյակ ասոցիացիաներ՝ ավելի քան 700 ընկերություններով ստեղծել «Գիտուժ» նախաձեռնությունը, որի պահանջն է շարունակաբար ավելացնել պետության կողմից գիտությանը տրամադրվող հատկացումների ծավալը։
Պահանջագիրը հրապարակվել է  Change.org կայքում, որի ներքո ստորագրել է մոտ 5600 մարդ։
«Գիտությունը մյուս բոլոր ոլորտների համար հանդիսանում է սնուցող աղբյուր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է «Vmware» ընկերության ինժեներական տնօրեն, Techնոտուն ակումբի համահիմնադիր, ԱՏՁՄ վարչության անդամ Խաչիկ Նազարյանը։
Հիմա գիտությունը հաճախ կապվում է տեխնոլոգիական զարգացումների հետ, բայց Նազարյանը հիշեցնում է, գիտությունն ամենուր է՝ քաղաքագիտություն, դիվանագիտություն, լեզվաբանություն, թուրքագիտություն...
«Հումանիտար այս գիտությունների ոլորտում բացերն ավելի մեծ բացասական ազդեցություն են ունեցել մեր երկրի վրա, քան նույնիսկ տեխնոլոգիական ոլորտի բացերը։ Հիմա հարմար է հղում անել տեխնոլոգիական ոլորտին, անվտանգությանը, այնտեղ բիզնեսի ու եկամտի հոտ կա, բայց ո՞վ կարող է չափել, թե մեր դիվանագիտական մտքի պարտությունն ի՞նչքան վնաս է հասցնում մեզ։ Արցախի պատերազմը դրա վառ օրինակներից է»,-ասում է Նազարյանը։
Նա կարևորում է կրթություն-գիտություն կապը, բայց գիտութուն-կրթություն կապը՝ ավելի շատ։ Տեխնոլոգն ընդգծում է, գիտելիք արտադրողը գիտությունն է, բարձր կարգի մասնագետ պատրաստողը գիտությունն է։
«Բոլորը մոռանում են, թե ովքեր են դասագրքերը գրում։ Այդ բոլորը գիտական արդյունք է։ Բարձրագույն կրթության լավագույն ձևը հետազոտող գիտնականի կողմից ուսուցանվելն է։ Այսինքն՝ գիտություն-կրթություն կապն առավել ուժեղ է ու կարևոր։ Հիմա բոլորն ասում են, պետք է մանկապարտեզից կարգի բերել իրավիճակը։ Ճիշտ է, բայց ո՞վ պետք է կարգի բերի, ի՞նչ գիտելիքով, ի՞նչ մոդելով։ Այդ մոդելը գիտելիքն է, այն կիրառողը մասնագետն է, դրանք ոչ մի տեղից չեն ծնվում։ Կարող ենք մտածել՝ լավ, աշխարհում լիքը գիտելիք կա, ի՞նչ պարտադիր է, որ մենք այն արտադրենք, եկեք վերցնենք ու կիրառենք։ Ճիշտ է, բայց նույնիսկ այն վերցնելու ու ադապտացնելու, տեղայնացնելու համար էլի գիտելիք ու մասնագետ է պետք»,- մանրամասնում է նա։
Գիտության ֆինանսավորման դրական արդյունքների մասին լավ պատկերացում ունեցող մասնագետներն այսօր ստիպված են իշխանություններին բացատարել երկրում առկա ծայրահեղ վատ իրավիճակն ու քայլեր չձեռնարկելու դեպքում հնարավոր վատ ու անդառնալի հետևանքները, պահանջել համարձակ ու հեղափոխական քայլեր։
«Երբեմնի 40 հազար գիտնական ունեցող երկրում այսօր ունենք 4 հազար գիտնական, նրանց մեծ մասը տարեց է։ Ակնհայտ անդունդ է։ Երիտասարդ գիտնականը մինչև PHD գնում է ու անհետանում։ Ակնհայտ է, եթե հինգ տարի էլ ոչինչ չարվի, ապա Հայաստանում գիտնականը կանհետանա։ Այս հարցն այնքան հրատապ է, որ առանց քննարկելու պետք է սկսել ֆինանսավորումն ավելացնել, որպեսզի գոնե եղածը կարողանանք պահել։ Հնարավորության դեպքում պետք է երիտասարդ գիտնականների ներգաղթ կազմակերպել։
Պարտադիր չէ, որ այդ մարդիկ գան ու ապրեն Հայաստանում, կարող են հեռավար դասավանդելու, հեռավար կերպով լաբորատորիաներ կառավարելու հնարավորություն ստանան։ Խնդիրը հրատապ է։ Հենց այդ հրատապությունը ֆիքսվում է, այլևս բոլոր դժվարությունները քննարկելի են»,- ընդգծում է Նազարյանը՝ խոստովանելով, որ խնդիրը լուծելը դժվար է, բայց այդ դժվարությունները չպետք է դառնան պատնեշ ու խոչընդոտ խնդրի լուծումից հետ կանգնելու համար։
Կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների արդյունքում «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամը եկել է համոզման, որ ոլորտային նախարարը, օրինակ, չի ֆիքսել՝ խնդիրը հրատապ է։ Ցավով նշում է, նախարարի մոտ այդ դժվարությունները լուծելու ուժեղ կամք չի տեսնում։
«Ընդհանուր առմամբ, մյուսների կողմից խնդիրը ֆիքսված է, բայց ցավոք, դա դեռ գործնական քայլերի չի բերում։ Եղել են հանդիպումներ, հրապարակային խոստումներ, բայց միևնույն է, երկրարաժամկետ հանձնառություն մենք չենք տեսնում։ Օրինակ, մեզ խոստացել են, որ այս տարվա բյուջեում կավելացվի ֆինանսավորումը, բայց դա շատ փոքր թիվ է, իսկ մոտեցումը ռազմավարական չէ։ Մենք ուզում ենք, որ օրենքով ամրագրվի՝ ոլորտի ֆինանսավորումն ամեն տարի ավելանալու է, տոկոսային կապ լիներ ՀՆԱ-ի հետ, որպեսզի երկիրն ուղերձ տա գիտական հանրությանն ու աշխարհին, որ տարեցտարի ֆինանսավորումն ավելացվելու է, այսինքն՝ կառավարությունը երկարաժամկետ հանձնառություն է վերցնում։ Մենք արձանագրում են, չնայած կան բանավոր խոստումներ, բայց տրված լուծումները ոչ մի կերպ համահունչ չեն խնդրի հրատապությանն ու խորությանը»,- ասում է գործարարը։
Հիշեցնենք, որ նախաձեռնության անդամները պահանջում են անհապաղ ավելացնել գիտության համար պետական հատկացում հետևյալ սկզբունքով՝
1. 2021թ. առնվազն 50% ավելացնել գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ ուղղելով այն թիրախային գիտական թեմաների ֆինանսավորման ծրագրերի մեջ։
2. ՀՀ գիտության ոլորտը կարգավորող օրենքում ամրագրել, որ գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար պետական հատկացումները պետք է աստիճանաբար աճեցնել հետեւյալ ժամանակացույցով՝ 2022թ. - բյուջեի առնվազն 2%, 2023թ. - բյուջեի առնվազն 3%, 2024 թվականից սկսած - բյուջեի առնվազն 4% (մոտավորապես ՀՆԱ-ի 1%):
Նազարյանն ընդգծում է, որ գիտության հատկացումների ավելացման պահանջով աննախադեպ կոնսոլիդացիա է տեղի ունեցել, այդ հարցով համագործակցում են նույնիսկ իրար թշնամի ու միմյանց հետ լարված մրցակցության մեջ գտնվող ընկերությունները։
«Նման կոնսոլիդացիայի պայմաններում կառավարությունից նման լուծումներ լսելը հիասթափեցնում է։ Ի՞նչ անենք, գործներս թողնենք, բոլոր ռեսուրսները ծախսե՞նք պայքարի վրա։ Եթե մեզ ընդառաջ քայլ արվի, ապա այդ ընկերությունների ռեսուրսը կարելի է օգտագործել խնդրի լուծումը տասնապատիկ ավելի լավը դարձնելու համար։ Բայց երբ ընդառաջ քայլ չես տեսնում, խոր հիասթափություն է լինում, չգիտես՝ ո՞նց վարվես։
Հիմա կարող է ինձ լսեն իրենք, զարմանան, ասեն՝ աստծուց կրա՞կ ես ուզում։ Բայց դա ես չեմ ուզում, հանրությունն է ուզում։ Ի վերջո, գոնե էս կառավարությունը պետք է հասկանա, թե ինչ է հանրային պահանջը։ Հիմա ես պետք է ուրախանամ, որ երկու գալուստիկավոր ժամանակ են գտել, ինձ հետ հանդիպե՞լ են։ Չէ։ Ես դրա վրա չեմ ուրախանում, իրենց գործն է, արել են, բայց ես ընդհանրապես բավարարված չեմ այդ արձագանքով, այն էապես ավելի քիչ է, ոչ ռազմավարական, քան մենք սպասում ենք»,- դժգոհություններն այսպես է հիմնավորում Techնոտուն ակումբի համահիմնադիրը։
Ի դեպ, նախաձեռնությունը կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման արդյունքում հայտարարություն էր  տարածել՝ անելով ցավալի արձանագրումներ։
Գիտության ֆինանսավորման ավելացման պահանջին միացած Նազարյանը ևս մեկ անգամ հիշեցնում ու ընդգծում է՝ գիտության տրամադրվող գումարները ոչ թե ծախս են, այլ ներդրում, դրանք կարող են տալ կարճաժամկետ ու  երկարաժամկետ արդյունքներ։
«Իհարկե, պատերազմից հետո երկրում կան սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ, գումարների պակաս, բայց գիտության ոլորտի հատկացումն այն հազվագյուտ ներդրումներից է, որ հնարավորություն է տալիս խոշոր եկամուտներ հետ ստանալ։ Հենց այս իրավիճակում գիտությունն է  այդ փրկօղակը։ Եթե նայենք միջազգային պատմությանը, կտեսնենք, որ շատ երկրներ հենց այդպես են վարվել՝ շատ խնդիրների, քիչ ռեսուրսների պարագայում ներդրումներն արվել են լուրջ թռիչքներ ապահովող գիտության ոլորտում։ Սա ծախս չէ, ներդրում է, ու սա է հենց այն շանսը, որ կարող է ռեսուրսների ավելացում ապահովել։ Ի վերջո, երկրում մշակույթ է փոխվում, երբ գիտնականն է հերոսը։ Սա ապագայի նկատմամբ հույս է առաջացնում»,- ամփոփում է Նազարյանն՝ ընդգծելով, որ  մասնագետներ կան, նրանց թվում խենթերն էլ քիչ չեն, որ կարող են իրենց հետևից շատերին տանել։
Պաթոս չսիրող տեխնոլոգն ասում է՝ գիտության ոլորտը ծայրահեղ է, բայց նրան փրկել հնարավոր է, մասնագետներ կան, նրանք մրցակցային են՝ հատկապես գիտությունների նոր ուղղություններում, ինչպես օրինակ կենսաինֆորմատիկա, արհեստական բանականություն ու այլ ուղղություններում։

Хачик Назарян: Зафиксируем, что состояние науки в Армении – критическое, ученый – под угрозой исчезновения
17:49 17/03/2021
Наука – тот спасательный круг, который может вывести государство из кризисной ситуации. Между тем, научный потенциал в Армении сокращается с огромной скоростью и огромными темпами.
Именно с такой убежденностью и тревогой десятки ассоциаций  с более чем 700 компаниями выступили с инициативой «Гитуж» («Сила науки»), требование которой состоит в постоянном увеличении объема ассигнований, выделяемых государством на науку.
Петиция была опубликована на сайте Change.org, ее подписали уже около 5600 человек.
«Наука является источником питания для всех остальных сфер и отраслей», – в беседе с корреспондентом Panorama.am отмечает инженерный директор компании Vmware, соучредитель клуба Techնոտուն, член правления Союза предприятий передовых технологий Хачик Назарян.
Сейчас наука часто связывается с технологическим развитием, но Назарян напоминает, что наука – повсюду: в политологии, дипломатии, лингвистике, тюркологии ...
«Пробелы в области этих гуманитарных наук оказали на нашу страну большее негативное влияние, нежели даже пробелы в технологической сфере. Сейчас удобно ссылаться на технологическую сферу, сферу безопасности, ибо там пахнет бизнесом и доходами, но кто может измерить, какой вред наносит нам поражение нашей дипломатической мысли? Война в Арцахе – один из ярких тому примеров», – говорит Назарян.
Он придает важность связи образование-наука, но еще больше – связи наука-образование. Технолог подчеркивает, что производитель знания – это наука, высококлассного специалиста подготавливает именно наука.
«Все забывают, кто пишет учебники. Все это научный результат. Лучший способ получить высшее образование – обучаться у ученого-исследователя. Другими словами, связь науки и образования сильнее и важнее. Сейчас все говорят, что надо приводить ситуацию в порядок, начиная с детского сада. Верно, но кто должен наводить порядок, с какими знаниями, по какой модели? Эта модель – знания, применяющий эти знания специалист, они не рождаются на пустом месте. Мы можем подумать, мол, ну ладно, в мире много знаний, разве нам обязательно их производить, давайте просто возьмем и применим. Все верно. Но даже для того, чтобы взять эти знания и адаптировать, локализовать, нам все равно нужны знания и специалисты», – поясняет он.
Специалисты, хорошо представляющие положительные результаты финансирования науки, вынуждены объяснять властям сложившуюся сегодня в стране крайне негативную ситуацию и возможные негативные и необратимые последствия, если они не предпримут шагов, вынуждены требовать смелых и революционных шагов.
«В стране, где когда-то было 40 000 ученых, сегодня – всего 4 000 ученых, большинство из них – пожилого возраста. Это реально бездна. Молодой ученый идет до PHD и исчезает. Очевидно, что если еще пять лет ничего не предпринимать, то в Армении ученые просто исчезнут. Этот вопрос настолько актуален, что нужно начинать увеличивать финансирование без обсуждения, чтобы хотя бы суметь сохранить то, что есть. По возможности следует организовать иммиграцию молодых ученых.
Вовсе не обязательно, чтобы эти люди приезжали и жили в Армении, они могут получить возможность преподавать удаленно, удаленно управлять лабораториями. Проблема актуальна. Именно эта срочность фиксируется, все остальные трудности спорны», – подчеркивает Назарян, признавая, что решить проблему сложно, но эти трудности не должны становиться преградой и препятствием, чтобы отступить от решения проблемы.
В результате встреч с представителями правительства член инициативы «Сила науки» пришел к выводу, что, например, отраслевой министр не зафиксировал, что проблема актуальна. Он с сожалением отмечает, что не видит у министра сильной воли для преодоления этих трудностей.
«В целом, проблема зафиксирована другими, но, к сожалению, до практических шагов это пока не приводит. Были встречи, публичные обещания, но, все равно, мы не видим долгосрочных обязательств. Например, нам обещали, что в этом году в бюджете увеличится финансирование, но это очень небольшая цифра, а подход не является стратегическим. Мы хотим, чтобы в законе было закреплено, что финансирование сектора будет увеличиваться с каждым годом, была процентная связь с ВВП, чтобы страна направила научному сообществу и миру четкий месседж, что финансирование будет увеличиваться с каждым годом. То есть, что правительство берет на себя долгосрочные обязательства. Мы констатируем: хотя и есть устные обещания, но данные решения никоим образом не соответствуют актуальности и глубине проблемы», – говорит предприниматель.
Напомним, представители инициативы требуют немедленного увеличения государственных ассигнований на науку по следующему принципу:
1. В 2021 году увеличить предусмотренные государственным бюджетом ассигнования на научную и научно-техническую деятельность не менее чем на 50%, направив их в программы финансирования целевых научных тем.
2. Закрепить в регулирующем сферу науки Республики Армения законе, что государственные ассигнования на научную и научно-техническую деятельность должны постепенно увеличиваться в соответствии со следующим графиком: 2022 год – не менее 2% бюджета, 2023 год – не менее 3% бюджета, начиная с 2024 года – не менее 4% бюджета (примерно 1% ВВП).
Назарян подчеркивает, что произошла беспрецедентная консолидация с требованием увеличения ассигнований на науку, в этом вопросе сотрудничают даже компании, которые являются врагами друг друга и находятся в острой конкуренции друг с другом.
«В условиях такой консолидации слышать такие решения от правительства разочаровывает. Что нам делать, бросить работу, тратить все ресурсы на борьбу? Если сделать шаг навстречу нам, ресурсы этих компаний могут быть использованы, чтобы сделать решение проблемы эффективнее в десять раз. Но когда не видишь шага навстречу – возникает глубокое разочарование, не знаешь, как быть.
Сейчас, быть может, они меня послушают и придут в удивление, мол: хочешь звезды с неба?  Но этого хочу не я, этого хочет общество. В конце концов, хотя бы это правительство должно понимать, в чем состоит общественный спрос. Теперь я должен радоваться, что двое в галстуках нашли время на встречу со мной? Нет. Я не радуюсь этому. Это их работа, они ее и выполняли. Но меня совсем не устраивает такой отклик, он гораздо менее стратегический, чем мы ожидаем», – так обосновывает недовольство собеседник Panorama.am.
Кстати, инициатива выступила с заявлением по  итогам встречи с представителями правительства, сделав болезненные выводы:
Присоединившийся к требованию увеличения финансирования сферы науки Назарян еще раз напоминает и подчеркивает: выделяемые на науку средства – это не расходы, а инвестиции, они могут принести как краткосрочные, так и долгосрочные результаты.
«Конечно, после войны в стране есть социально-экономические проблемы, нехватка денег, но ассигнования на науку – одно из тех уникальных вложений, которое позволяет получать крупные доходы. Именно в этой ситуации наука – это тот спасательный круг. Если мы возьмем мировую историю – увидим, что многие страны поступили именно это: в условиях множества проблем и ограниченных ресурсов инвестиции были сделаны в области науки, которая обеспечивает серьезные скачки.
Это не расходы, это инвестиции, и это именно тот шанс, который может обеспечить увеличение ресурсов. В конце концов, в стране меняется культура, когда героем становится ученый. Это дает надежду на будущее», – резюмирует Назарян, подчеркивая, что есть специалисты, среди них немало и безумцев, которые могут повести за собой многих.
Не любящий пафоса технолог говорит, что сфера науки в критическом состоянии, но ее можно спасти, специалисты есть, они конкурентоспособны, особенно в новых направлениях науки – биоинформатика, искусственный интеллект и пр..