Օնիկ Գասպարյանը դիմել է գլխավոր դատախազին
ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը դիմել է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին: Այդ մասին տեղեկություն է հրապարակել ArmLur.am-ը:
«Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Օնիկ Գասպարյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնելու Գլխավոր դատախազություն:
ArmLur.am-ի ձեռքի տակ է հայտնվել Օնիկ Գասպարյանի՝ Գլխավոր դատախազին ներկայացված դիմումի տեքստը:
«2021 թվականի մարտի 17-ին վարչական դատարանը բավարարել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցի ապահովման վերաբերյալ միջնորդությունը և որոշել է.
1. Ըստ հայցի Օնիկ Գասպարյանի ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու պահանջի մասին միջնորդությունը` հայցի ապահովման վերաբերյալ, բավարարել:
2. Ձեռնարկել հայցի ապահովման միջոց՝ հայցվորի պահանջի ժամանակավոր բավարարման տեսքով, այն է` մինչև սույն գործով գործն ըստ էության լուծող վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը ճանաչել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը: Սույն որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից»:

Оник Гаспарян обратился к генпрокурору Армении
Бывший начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян обратился к генеральному прокурору РА Артуру Давтяну. Информацию публикует ArmLur.am.
«Ранее сообщалось, что Оник Гаспарян представит сообщение о преступлении в Генпрокуратуру.
В распоряжении ArmLur.am оказался текст заявления Оника Гаспаряна, поданного генпрокурору РА:
"17 марта 2021 года административный суд удовлетворил ходатайство начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна об обеспечении иска и постановил:
1. Удовлетворить ходатайство об обеспечении иска Оника Гаспаряна против президента Республики Армения Армена Саркисяна, премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с требованием признать отсутствие правоотношения в освобождении от должности главы ГШ ВС в силу права – в условиях непринятия президентом Республики административного акта на основании адресованному президенту Республики предложения премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ ВС.
2. Инициировать средство обеспечения иска – в виде временного удовлетворения требования истца, т.е. до вступления в законную силу решающего дело по существу окончательного судебного акта признать отсутствие правоотношения в освобождении от должности главы ГШ ВС в силу права – в условиях непринятия президентом Республики Армения административного акта на основании адресованного президенту Республики предложения премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ ВС. Данное решение вступает в силу с момента принятия», – пишет сайт.