Գնդակահարությունից ե՞ս խոսում, նման բանի պատրաստ մարդը դա կաներ՝ չլուսացնելով նոյեմբերի 10-ը. զոհված զինծառայողի հայրը՝ Փաշինյանին
Արցախյան պատերազմում զոհված ժամկետային զինծառայող Հայկ Մկրտչյանի հայրը՝ Զավեն Մկրտչյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Այսօր մի նոր շեդեվր լսեցի, ինքը՝ գերագույն գլխավոր մանիպուլյատորը, 4 ու կես ամիս երկար մտածելուց հետո որոշել ա մի մեծ զոհաբերություն անի, պարտությունը վերցնի իր վրա, որ մենք մեզ պարտված չզգանք:
Իսկ ես իրեն ասում եմ. որ շատ ավելի արդարացի և ազնիվ կլիներ, քանի որ հենց դու էիր հայտարարել ԱԺ -ում, որ պատրաստ ես զոհվելու, որ վերցնեիր քո 30 հոգանոց կառավարական ջոկատը, ներառյալ ԲՏ, ՊՆ, ԿԳՍՄ-ի, վիրուսոլոգ նախարարին, կոկորդիլոս թռցնող մարզպետին, մի հատ բեղավոր անդոն կա դրան, Ալենին, էն ԲԴԽ նախագահի վրա ԱԺ -ում գողական ժարգոնով հոխորտացող երեսփոխանին, Մանվել Գրիգորյանի կադրերը մոնտաժող Արենին, մի հատ նոր աստղ «սահմանադրագետ» կա Վահագն անունով, որ համ քվեաթերթիկներն ա հաշվում, համ էլ ձեռքի հետ սահմանադրություն ա գրում, մի խոսքով ամենախիզախներին, այնուհետև ինքդ քեզ ընտրեիր ջոկատի հրամանատար, ինքնաներդաշնակվեիք, այնուհետև մտնեիք Սորոսի գրասենյակ օրհնություն ստանայիք ու գնայիք առաջին գիծ տղերքի կողքին կանգնեիք, Սարդարապատի վերջին կռիվը տալու, դուխ տայիք իրենց, պաշտպանեիք իրենց թուրքական ԱԹՍ-ների հարվածներից:
Թեկուզև զոհվեիք, ինչու ոչ, թե՞ վախենում էիք ձեզ փոխարինող չգտնվեր, թե կարծում էիք ձեր կյանքերը ավելի թանկ են քան մեր երեխաներինը կամ որ սուգը միայն մեր տներում պիտի գա։ Իսկ հիմա եկել ու գնդակահարությունից ե՞ս խոսում: Նման բանի պատրաստ մարդը դա կաներ անհապաղ՝ չլուսացնելով նոյեմբերի 10-ը: Այնպես որ, սեփական պաշտոնի ու աթոռի համար մի ողջ սերունդ, հազարավոր մատաղ կյանքեր զոհաբերած անձը պետք ա ստանա ու կրի իր արժանի պատիժը, և գնդակահարությունը այստեղ ամենամեղմն ու երանելին կարելի է համարել հանցագործի համար:
Արցախի մեծ մասի կորստի մասին էլ չեմ ասում, որովհետև դա գոնե տեսականորեն կարելի է վերադարձնել, զուտ տեխնիկայի հարց է։ Այդուհանդերձ, հուսով եմ գոնե մի անգամ կկատարես քո իսկ ասած խոսքը, և մենք, ընտրությունների անցկացման դեպքում, հունիսի 21-ին ականատես կլինենք գերագույն հրամանատարի հրապարակային խոսքի ի կատար ածման այն է՝ գնդակահարության հրապարակի պատի տակ, քանի որ կեսից քիչ ձայն հավաքելը, ամենաընտիր կեղծարարության դեպքում անգամ, քեզ համար ապահովված է»։

Завен Мкртчян, отец Айка Мкртчяна, военнослужащего-срочника, погибшего в Арцахской войне, на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Сегодня я услышал новый шедевр, он, верховный главный манипулятор, долго думая 4 с половиной месяца, решил пойти на большую жертву, взять поражение на себя, чтобы мы не чувствовали себя побежденными.
А я ему говорю: было бы намного справедливее и честнее (потому что именно ты объявил в Национальном Собрании, что готов погибнуть) если бы ты взял свой правительственный отряд из 30 человек, включая министра ВТП, МО, МОНКС, министра вирусолога, разводящего крокодилов министра, того усатого андо, Алена тоже, депутата, разговаривающего в Национальном Собрании на воровском жаргоне с председателем ВСС, Арена, редактирующего кадры с Манвелом Григоряном, появившуюся новую звезду «конституционного эксперта» по имени Ваагн, который считает бюллетени и меж делом пишет конституцию, одним словом - самых отважных, затем назначил бы себя командующим отрядом, а затем пошли бы в кабинет Сороса, получать благословение и направились бы на передовую, встали бы рядом с ребятами, чтобы дать последний Сардарапатский бой , воодушевить наших ребят, защитить их от ударов турецких БПЛА.
Даже если бы и погибли, почему бы и нет? Или вы боялись, что никто не заменит вас, или вы думаете, что ваша жизнь дороже наших ребят, или что траур должен быть только в наших домах? А сейчас пришел и говоришь о расстреле? Человек, готовый к такому, сделал бы это немедленно, не дожидаясь рассвета 10 ноября.
Так что, человек, пожертвовавший целым поколением, тысячами жизней ради своего положения и кресла, должен получить и отбыть свое заслуженное наказание, и расстрел здесь можно считать самым мягким и желаемым для преступника.
Я не говорю уже о потере большей части Арцаха, потому что теоретически ее хотя бы можно вернуть, это просто вопрос техники. Тем не менее, я надеюсь, что хотя бы один раз ты сделаешь то, о чем говоришь. И, если выборы состоятся, 21 июня мы увидим, как главнокомандующий исполнит то, о чем говорил публично - стоя под стеной расстрела, поскольку, даже при лучшей фальсификации, тебе обеспечено меньше половины всех голосов ».