Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
101 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունները, թուրքական կանոնավոր բանակի և բազմաթիվ զինված ավազակախմբերի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպեցին Շուշիի հայ ազգաբնակչության կոտորածը՝ գրեթե հիմնովին ավերելով Արցախի պատմական մայրաքաղաքը: Շուշիի ցեղասպանությունը արհեստականորեն ստեղծված «Ադրբեջան» կոչվող պետության՝ Արցախի նկատմամբ զավթողական քաղաքականության առաջին դրսևորումն էր:
Այդ հրեշավոր հանցագործության արդյունքում հազարավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ ստիպված եղան լքել քաղաքը, ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը, թալանվեց մարդկանց ունեցվածքը, պղծվեցին սրբավայրերը:
Այս ողբերգական իրադարձությունն ազդակն էր այն քաղաքականության, որն Արբեջանը պետք է որդեգրեր հետագա տասնամյակների համար: Նման մարդատյաց գործողությունների շարունակությունը դարձավ 1988 թվականից ի վեր հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող հայատյաց քաղաքականությունը, որն ուղեկցվում էր ճնշումներով, էթնիկ զտումներով և կոտորածներով:
Այն հանգամանքը, որ Բաքվի և Անկարայի ցեղասպան քաղաքականությունն այդպես էլ չարժանացավ միջազգային հանրության համարժեք գնահատականին, իսկ ոճրագործները մնացին անպատիժ, պատճառ դարձավ, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նոր ագրեսիա սանձազերծի Արցախի դեմ՝ դավադրաբար տիրանալով հայոց բերդաքաղաք Շուշիին։
1920 թ. Շուշիի հայ բնակչության ջարդերը և 2020 թ. քաղաքի բռնազավթումը ոչ միայն Արցախի և հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում են, այլև հանցագործություն մարդկության ու մարդկայնության դեմ, միջազգային իրավունքի և նորմերի կոպտագույն խախտում:
Արցախահայությունը երբեք չի հաշտվի Շուշիի կորստի հետ։ Շուշին եղել է, կա և կմնա Արցախի անբաժան մասը։ Կարվի առավելագույնը Արցախի գրավյալ տարածքների դեօկուպացիայի և պատմական արդարության վերականգնման համար»:

МИД Арцаха: Шуши был, есть и будет неотъемлемой частью Арцаха
101 год назад, в этот день, власти Азербайджанской Республики в сотрудничестве с турецкой регулярной армией и многочисленными вооруженными бандитскими группировками организовали резню армянского населения Шуши, практически полностью разрушив историческую столицу Арцаха. Геноцид в Шуши стал первым проявлением агрессивной политики искусственно созданного государства под названием «Азербайджан» в отношении Арцаха.
В результате этого чудовищного преступления тысячи армян были убиты, десятки тысяч были вынуждены покинуть город, было уничтожено армянское культурное наследие, разграблено имущество людей, осквернены святыни.
Это трагическое событие стало толчком для политики, которую Азербайджан должен был принять на следующие десятилетия. Продолжением подобных актов человеконенавистничества стала антиармянская политика, проводимая Азербайджаном на государственном уровне против армянского народа с 1988 года, которая сопровождалась репрессиями, этническими чистками и резнями.
Тот факт, что политика геноцида Баку и Анкары так и не удостоилась адекватной оценки со стороны международного сообщества, а преступники остались безнаказанными, привел к тому, что Азербайджан при поддержке Турции и при участии международных террористов 27 сентября 2020 года он начал новую агрессию против Арцаха, преступным образом захватив армянский город-крепость Шуши.
Резня армянского населения в Шуши 1920 г. и оккупация города 2020 года - это не только проявление политики геноцида в отношении Арцаха и армянского народа, но и преступление против человечности, грубейшее нарушение международного права и норм.
Армяне Арцаха никогда не смирятся с потерей Шуши. Шуши был, есть и будет неотъемлемой частью Арцаха. Будут приложены все усилия для деоккупации оккупированных территорий Арцаха и восстановления исторической справедливости».