2020 թ-ին Հայաստանում գրանցվել է կոռուպցիոն բնույթի 1114 հանցագործության դեպք. Ռուստամ Բադասյան
«2020 թվականի ընթացքում կայացվել է տուգանային միավոր նախատեսող շուրջ 415 հազար որոշում, վարորդական իրավունքի կասեցման վերաբերյալ՝ 7300-ից ավելի որոշում, ժամանակավոր կասեցվել է շուրջ 2200 վարորդական իրավունք, 45 անձ զրկվել է այդ իրավունքից»,- Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Նախարարը զեկուցեց կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվության՝ իր ղեկավարած գերատեսչության պատասխանատվության ոլորտին վերաբերող հատվածը։
Բադասյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա հունվարի 1-ից հանրապետությունում ներդրվել է տուգանային միավորների բալային համակարգը, որը կիրառվում է միայն տեխնիկական միջոցներով արձանագրված խախտումների դեպքում:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի ընդլայնվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակը, այդ թվում՝ հանրային և պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա անձանց և թեկնածության հավակնոորդների բարեվարքության ուսումնասիրության, դրա հիման վրա խորհրդատվական եզրակացություն տրամադրելու լիազորությունները:
«Ներդրվել է հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրությունների համար անհրաժեշտ գործիքակազմ, օրենսդրական հիմքով հասանելիություն է տրվել պետական տվյալների շտեմարաններին»,- ներկայացրեց Բադասյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ հանձնաժողովը մեկ տարում իրականացրել է 47 անձի, թեկնածուի բերավարքության ստուգում, որից 26-ի առնչությամբ ներկայացվել է դրական եզրակացություն, 16-ի վերաբերյալ՝ դրական՝ վերապահումով, 4-ի վերաբերյալ՝ բացասական, 1-ի առնչությամբ եզրակացություն չի ներկայացվել:
Բադասյանը նաև տեղեկացրեց, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից իրականացվել է նաև ԲԴԽ-ի անդամների հայտարարագրերի վերլուծություն, որի մասով տեղեկությունը դեռևս ամփոփման փուլում է:
Նրա խոսքով, ներդրվել է մեխանիզմ, համաձայն որի՝ հայտարարատու պաշտոնատար անձի պաշտոնական պարտականությունների դադարեցումից հետո 2 տարվա ընթացքում անձի գույքի էական փոփոխության կասկածի դեպքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրավասու կլինի վերջինից պահանջելու ներկայացնել գույքի և եկամուտների իրավիճակային հայտարարագիր: Սահմանված թանկարժեք գույքի դրամական շեմը 8 միլիոնի փոխարեն սահմանվել է 5 միլիոն դրամ կամ դրան համարժեք արժույթ:
Բադասյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ տարի հայտարարատու պաշտոնատար անձանց թիվը 3000-ից հասցվել է 9000-ի:
«2020 թվականի ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է կոռուպցիոն բնույթի 1114 հանցագործության դեպք, որից 157-ը՝ կաշառքի հետ կապված, 160-ը՝ պաշտոնական դիրքն օգտագործելով յուրացման, 155-ը՝ պաշտոնական կեղծիքի, 389-ը՝ պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, 52-ը պաշտոնական լիազորություններն անցնելու դեպքերով»,-ամփոփեց Բադասյանը:

In 2020, around 415,000 decisions on penalty points for drivers and more than 7,300 decisions on suspension of driving licenses were made in Armenia, with some 2,200 driving licenses temporarily suspended and 45 people deprived of that right, Minister of Justice Rustam Badasyan told a sitting of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs on Monday.
The minister presented the course of implementation and outcomes of the government's 2020 action plan concerning his area.
Badasyan reminded that since January 1 of the previous year, the scoring system of penalty points has been introduced in Armenia, which is applied only to violations registered by technical means.
According to him, last year the powers of the Commission for Prevention of Corruption were expanded, including the powers to assess the integrity of candidates for public posts and to provide advisory opinions based on it.
"The necessary tools for research by the commission have been introduced, access to state databases has been given on a legislative basis," Badasyan noted.
The justice minister said that in one year the commission checked the integrity of 47 persons, giving a positive conduction in 26 cases, a positive conduction with reservations in 16 cases, a negative conclusion in 4 cases and providing no conclusion in one case.
Badasyan noted that the Commission for the Prevention of Corruption also assessed the declarations of the Supreme Judicial Council members, with the data still being summarized.
According to him, a mechanism has been introduced, according to which, in case of suspicion of a significant change in the property of a declarant official within 2 years after their dismissal, the Commission for Prevention of Corruption will be authorized to ask the latter to submit a situational declaration on income and asset. The monetary threshold for expensive property has been set at 5 million drams or of equal foreign currency instead of 8 million.
Badasyan said that last year the number of declarant officials increased from 3,000 to 9,000.
"In 2020, 1,114 corruption crimes were recorded in Armenia, of which 157 were related to bribery, 160 – misappropriation through abuse of official position, 155 – official forgery, 389 – abuse of official powers and 52 – excess of official powers," Badasyan said.