Սպասվում է հերթական հզոր ցիկլոնի  և ցուրտ մթնոլորտային ճակատի ներխուժում
Մարտին, այսօրվա դրությամբ, օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայի սահմաններում է, տեղումների քանակը շրջանների մեծ մասում նորմայից ավելի է: Ասուլիսում ասաց «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա ներկայացմամբ, մարտն աչքի է ընկնում եղանակային պայմանների բավականին մեծ փոփոխություններով, գրանցվում է ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում և անկում, որն ունի  իր գիտական բացատրությունը. ՌԴ եվրոպական հատվածում ձմեռը խիստ ցուրտ է եղել, ներկա պահին  այդ շրջաններում ցածր ջերմային ֆոնն ու ձնձածածկույթը պահանվում են, հյուսիսից եկող արտկտիկական  օդային հոսանքներն, անցնելով ՌԴ եվրոպական մասով, չեն տաքանում, գրեթե նույն ուժգնությամբ թափանցում են Հայաստան, այդ պատճառով էլ  առանձին օրերին նկատվում է  ջերմաստիճանի կտրուկ անկում, ձյան տեսքով տեղումներ, քամու ուժգնացում և այլն:
Նա նշեց, որ առաջիկա օրերին եղանակի կայունացում չի սպասվում, երեկոյան ժամերին սպասվում է հերթական հզոր ցիկոլնի ներթափանցումը Հայաստանի տարածք, երեկոյան ժամերից ՀՀ ողջ տարածքում տեղումները կվերսկսվեն: Ցիկլոնը կգործի մինչև մարտի 25-ը ներառյալ: Բոլոր շրջաններում սպասվում են տեղումներ, բարձր լեռնային շրջաններում ձյուն կտեղա:
Վաղն առանձին հատվածներում տեղումները բավականին ինտենսիվ կլինեն, խոսքը հատկավես ՀՀ կենտրոնական շրջանների՝ Արագածոտն, Կոտայք, մասին է,  կուղեկցվեն ամպրոպներով, սպասվում է  քամու ուժգանցում:
Ս. Սուրենյանը հայտնեց, որ մարտի 26-ին  տեղումները ժամանակավոր կդադարեն, մարտի 27-ին Սև ծովի շրջաններից ցուրտ մթնոլորտային ճակատի ներխուժում է սպասվում, տեղումները  կվերսկսվեն, ջերմաստաիճանի կտրուկ անկում  կգրանցվի, մոտ 7-10 աստիճանով: Ձյուն կտեղա Լոռի, Տավուշ մարզերում, բոլոր լեռնային, նախալեռնային շրջաններում: Անձրևի տեսքով տեղումներ սպասում են հովտային գոտիներում:
Ըստ կանխատեսումների, այս պահի դրությամբ մինչև ամիս 27-ը ներառյալ եղանակի պարզեցում չի սպասվում, մատի 28-ից սկսած չի բացառվում, որ 2-3 օր տեղումները դադարեն: Եղանակի պարզեցման պատճառով, Գ.Սուրենյանի խոսքով, գիշերային ժամերին   սպասվում է ջերմաստիճանի անկում, այսօրվա գնահատումներով, Արարատյան դաշտում հնարավոր է օդի ջերմաստիճանը մոտանա մինչև -1 - -2 աստիճանի:
«Արարատյան դաշտում նկատվում է ծիրանենու ծաղկում, Արարատի մարզում արդեն որոշ հատվածներում ծիրանը սկսկել է ծաղկել: Մինչև մարտի 25-ը Արարատյան դաշտում տեղի կունենա ծիրանենու մասսայական ծաղկում:  Այն հատվածներում, որտեղ ծաղկում կա, ջերմաստիճանի անկումը որոշ ազդեցություն կարող է ունենալ, սակայն առանձնապես մեծ վնասներ չեն կարող լինել, քանի որ անկումը լինելու է կարճատև, տևելու է 1-2 ժամ՝ լուսադեմին: Մեր փորձը ցույց է տվել, որ -1 աստիճանը ծիրանենուն լուրջ վնասներ չի հասցնում»,- ասաց Գ. Սուրենյանը:
Ապրիլին կանխատեսվում է օդի ամսական ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի   մոտ 1 աստիճանով, առանձին հատվածներում նորմայի սահմաններում, բայց տեղումները կանխատեսվում են նորմայից ավելի:
Նա նշեց, որ ապրիլին տեղումների նորման բավականին մեծ է, ամսվա օրերի մեծ մասը ՀՀ տարածքում ժամանակ առ ժամանակ լինելու են տեղումներով: Ապրիլի   եղանակը կրկին պայմանավոված է ՌԴ եվրոպական մասի ցուրտ լինելով:
«Այս տարի ցրտահարման ռիսկերը մի փոքր ավելի մեծ են՝ ելնելով կանխատեսվող առանձնահատկություններից, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է տեղի ունենա ցրտահարություն: Անցած տարի շատ ավելի կայուն էր իրավիճակը, ցուրտ  ներխուժումները  ավելի քիչ էին»,- ասաց Սուրենյանը:

Прогнозируется проникновение на территорию Армении очередного мощного циклона и холодного атмосферного фронта
12:41 23/03/2021
В Армении в марте температура воздуха находится в пределах климатической нормы, количество осадков в большинстве регионов – выше нормы. Об этом на пресс-конференции сообщил заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян.
По его словам, март выделяется довольно большими колебаниями погодных условий, отмечается резкое повышение и понижение температуры воздуха, что имеет свое научное объяснение. Зима в европейской части России была очень холодной, в настоящее время в этих регионах сохраняются низкий температурный фон и снежный покров, идущие с севера арктические воздушные потоки,  проходя через европейскую часть России, не нагреваются,  практически с такой же силой проникают на территорию Армении. По этой причине в отдельные дни наблюдаются резкое падение температуры, осадки в виде снега, усиление ветра и пр..
Он отметил, что в ближайшие дни не ожидается стабилизации погоды, в вечерние часы  ожидается проникновение еще одного мощного циклона на территорию Армении, с вечера осадки возобновятся на всей территории республики. Воздействие циклона продлится до 25 марта включительно. Во всех районах прогнозируются осадки, в высокогорных районах выпадет снег.
Завтра в отдельных областях Армении осадки будут довольно интенсивными, речь особенно о центральных районах Армении – Арагацотне, Котайке, осадки  будут сопровождаться грозами, усилением порывов ветра.
Суренян сообщил, что 26 марта осадки временно прекратятся, 27 марта ожидается проникновение холодного атмосферного фронта из районов Черного моря, осадки возобновятся, будет зафиксировано резкое понижение температуры – примерно на 7-10 градусов.
Снег выпадет в Лорийской, Тавушской областях, во всех горных, предгорных районах. В долинах ожидаются осадки в виде дождя.
По прогнозам, ясная погода ожидается не раньше 27-го марта, начиная с 28-го марта не исключено, что осадки прекратятся на 2-3 дня. По словам Г. Суреняна, в связи с прояснением погоды в ночные часы ожидается понижение температуры, по сегодняшним оценкам, температура воздуха в Араратской долине может приблизиться к -1-2 градусам.
«Цветение абрикоса наблюдается в Араратской долине. В некоторых частях Араратской области абрикосовые деревья уже начали цвести. До 25 марта в Араратской долине начнется массовое цветение абрикосов. В участках, где наблюдается цветение, понижение температуры может иметь некоторое влияние, но особого ущерба это не причинит, поскольку понижение температуры  будет недолгим, продлится 1-2 часа на рассвете. Наш опыт показал, что -1 градус не наносит серьезного вреда абрикосам», – сказал Г. Суренян.
В апреле прогнозируемая месячная температура воздуха будет примерно на 1 градус ниже нормы, на некоторых участках – в пределах нормы, но количество осадков прогнозируется выше нормы.
Он отметил, что норма осадков в апреле достаточно высока, большую часть дней месяца на территории Армении время от времени ожидаются осадки. Апрельская погода снова обусловлена холодной погодой на европейской части России.
«Риски заморозков в этом году немного выше из-за ожидаемых особенностей, но это не означает, что должны произойти заморозки. В прошлом году ситуация была намного стабильнее, похолоданий было меньше», – сказал Суренян.