ՍԴ-ում որոշեցին Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը քննել գրավոր
Սահմանադրական դատարանում որոշեցին, որ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումների հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործը պետք է քննվի գրավոր ընթացակարգով։
Հիշեցնենք, որ բանավոր ընթացակարգով գործը քննելու միջնորդություն էին ներկայացրել ՍԴ անդամներ Հրայր Թովմասյանը, Արևիկ Պետրոսյանը։
Միջնորդության վերաբերյալ դատավորների ձայները բաշխվեցին հավասար՝ ՍԴ դատավորներ Ա. Պետրոսյանը, Ա.Խաչատրյանը, Ա.Թունյանը և Հ.Թովմասյանը կողմ էին բանավոր ընթացակարգին, իսկ Է.Շաթիրյանը, Ե.Խունդկարյանը, Ա.Դիլանյանը և Վաղարշյանը՝ դեմ։
Դիլանյանի խոսքով՝ «հասարակության հիշողության մեջ ՍԴ-ի անկողմնակալության և անաչառության վերաբերյալ բոլոր պատկերացումները ձևավորվել են բացառապես ՍԴ-ի կայացրած որոշումների բովանդակության հիման վրա»։
Բացի այդ, ըստ ՍԴ նախագահի՝ բանավոր ընթացակարգի անցումը կարող է անհարկի ձգձգել գործի քննությունը։ Ի պատասխան սրան՝ Հրայր Թավմասյանն արձագանքեց․ «Եթե անհարկի ձգձգումների մասին էիք խոսում, պետք է բարի լիներ հուլիսի 7֊ին նշանակված նիստը հաջորդ տարվա մարտի 23֊ին չքննել։ Պետք էր ժամանակին կազմակերպել, որ այս գործը քննվեր»։

В Конституционном суде Армении решили рассмотреть обращение Роберта Кочаряна по письменной процедуре
13:17 23/03/2021
В Конституционном суде Армении решили, что дело об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса РА – на основании обращений суда общей юрисдикции города Ереван и второго президента Армении Роберта Кочаряна – должно рассматриваться по письменной процедуре.
В начале заседания судьи КС РА Аревик Петросян и Грайр Товмасян ходатайствовали рассмотреть дело по устной процедуре, учитывая общественный интерес и личность Роберта Кочаряна.
Вопрос был вынесен на голосование, голоса касательно представленного ходатайства распределились равномерно: судьи КС А.Петросян, А.Хачатрян, А.Тунян и Г.Товмасян поддержали ходатайство, против высказались Э.Шатирян, Е.Хундкарян, А.Диланян и Вагаршян.