Կանխատեսվում է Սևանա լճի 6-11 սմ բարձրացում. Լևոն Ազիզյան
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ռազմավարական 5 խոշոր  ջրամբարներում՝ Ախուրյան, Արփի, Ապարան, Ազատ, Մարմարիկ, 74 միլիոն խորանարդ մետր պակաս ջուր է ամբարված, քան նախորդ տարի: Սևանա լճի մակարդակն այսօրվա դրությամբ 1900 մետր 60  սմ է, 15 սմ-ով բարձր անցած տարվա նույն օրվա համեմատությամբ:  Ասուլիսում այս տվյալները ներկայացրեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Լևոն Ազիզյանը:
Գարնանային վարանումների կանխատեսումների հետ կապված նշեց, որ դրանք պայմանավորվում են աշնանային, ձմեռային ամիսների տեղումներով, գարնան ընթացքում սպասվող եղանակային պայմաններից:
«Աշնանային ժամանակաշրջանի հիդրոօդերևութաբանական պայմաններն այդքան էլ բարենպաստ չեն եղել, բայց դրա փոխարեն ձմեռային ժամանակաշրջանի հիդրոօդերևութաբանական պայմաններ նախորդ տարվա համեմատ բավական նպաստավոր են, այսօրվա դրությամբ ձնածածկույթը նախորդ տարվա համեմատ բավական շատ է»,- ասաց Լ. Ազիզյանը:
Ըստ նրա, ելնելով նախաձմեռային, ձմեռային և գարնանային  վարարումների ընթացքում կանխատեսվող եղանակային պայմաններից՝ ՀՀ-ում այս տարի կանխատեսվում է նորմային մոտ ջրաբանական տարի: Մարմարիկի և Ազատի ջրամբարներում լցվածությունը կանխատեսվում է 100 տոկոս, Ախուրյանի՝ 80-85 տոկոս, Արփիի՝ 65-70 տոկոս, Ապարանի՝ 55-60 տոկոս:
Լ. Ազիզյանը նշեց, որ ապրիլ-հունիսին կանխատեսվում է  Սևանա լճի մակարդակի բարձրացում 37-42 սմ, իսկ տարեկան կտրվածքով կանխատեվսում է 6-11 սմ բարձրացում:

Левон Азизян: Прогнозируется повышение уровня воды в озере Севан на 6-11 см
На сегодняшний день в 5 крупных стратегических водохранилищах Армении – Ахурян, Арпи, Апаран, Азат, Мармарик – накоплено на 74 млн кубометров меньше воды, чем в 2020 году. Уровень воды в озере Севан сегодня составляет 1900 метров 60 см, что на 15 см выше, чем в тот же день прошлого года. Такие данные сегодня на пресс-конференции представил исполняющий обязанности директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды РА Левон Азизян.
Что касается прогнозов относительно весеннего половодья, он отметил, что это обусловлено выпадением осадков в осенние и зимние месяцы, ожидаемыми весной погодными условиями.
«Гидрометеорологические условия осеннего периода были не столь благоприятными, зато гидрометеорологические условия зимнего периода, по сравнению с прошлым годом, достаточно благоприятны. Сегодня снежный покров довольно высок по сравнению с прошлым годом», – сказал Л. Азизян.
По его словам, исходя из прогнозируемых погодных условий во время предзимних, зимних и весенних паводков, в этом году в Армении прогнозируется гидрологический год, близкий к норме.
Заполнение водохранилищ Мармарика и Азата прогнозируется на уровне 100%, Ахуряна – 80-85%, Арпи – 65-70%, Апарана – 55-60%.
Л.Азизян отметил, что в апреле-июне прогнозируется повышение уровня воды в озере Севан на 37-42 см, а в годовом разрезе – на 6-11 см.