Ինձ Արցախից հեռացրին «Լելե-Թեփե»-ի օպերացիան իրականացնելու համար. Մովսես Հակոբյան
««Իսկանդերը» կիրառվել է, և դա փաստ է։ Այն չի կարող կիրառվել ու չպայթել, իսկ կրած վնասների մասին կարող է տեղեկություններ տրամադրել միայն հակառակորդը»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, այն տարածքը, որ վրա կիրառվել է «Իսկանդերը», հեռու տարածությունից լավ տեսանելի չէ, բացի այդ օրը եղել է ամպամած, ինչը ևս տեսանելիության խնդիր է առաջացրել, ուստի պայթյունից առաջացած վնասների մասին կարող է խոսել միայն հակառակորդը, եթե իհարկե հայկական կողմն այդ տարածքները հետագայում հետ չի բերել։
«Իսկ ես գիտեմ, որ այդ տարածքը, որի վրա կիրառվել է «Իսկանդերը», մենք հետ չենք բերել, ու հետևանքների մասին չենք կարող խոսել։ Եվ իմ հայտարարությունը, որ վնասների մասին տեղեկություն կարող է հայտնել միայն Ադրբեջանը, սրանով է պայմանավորված։ Ուրիշ մարդ չի կարող արդյունքների մասին ասել»,- նշեց նա։
Ըստ Մովսես Հակոբյանի, իրենց Արցախից հանելու պատճառը եղել է «Լելե-Թեփեի» օպերացիան, քանի որ նմանատիպ մի քանի օպերացիաներ ևս փորձել են պլանավորել, իսկ ինքը կանխել է։
«Այդպիսի մի քանի ավանտյուրա ևս փորձել են իրականացնել, իսկ ես իմ հնարավորությունների սահմաններում կանխել եմ դրանք, հրամանատարությունն էլ լսել է ինձ։ Եվ ինձ հանելուց ընդամենը մեկ օր հետո այդ օպերացիան պլանավորվում է, և երկրի ղեկավարը գնում է այնտեղ, բանավոր հաստատում է պլանը, և սկսում են դա անել։ Արդյունքում մենք կորցրել ենք մեր ամբողջ ռեզերվը, և հարավային դարպասը պահելու հնարավորություն չի լինում։ Կարծում եմ՝ այդ օպերացիան ևս վերլուծության արժանի է։ Այդտեղ ռազմարվեստի մարտավարությանը հակառակ օպերացիա է իրականացվել, որն ի սկզբանե կանխատեսելի է եղել, որ հաջողության չի հասնելու»,- ընդգծեց նա։
Մովսես Հակոբյանն ասաց, փաստ է, որ հակառակորդը լուրջ պատրաստված էր այս պատերազմին, բայց պատերազմի առաջին երեք օրերին, երբ պաշտպանությունը դեռևս ճեղքված չէր, հակառակորդի հարձակումները պետք է մարվեին, և նա չպետք է կարողանար ճեղքում իրականացնել։
«Մեր զինվորների սխրագործություններն ապացուցում են, որ բանակը կարողացել է դիմադրել այդպիսի ահռելի ուժին։ Հակառակորդի տանկերը խոցում էին, և մի պահ նա սահմանափակեց տանկերի կիրառումը, քանի որ մեծ մասը վառվել էր մարտի դաշտում։ Հակառակորդն առանձնապես մեծ առավելություն է ունեցել օդում. ԱԹՍ-ների դեմ պայքարը մեր մոտ բավականին թույլ է եղել։ Սա է եղել, որ հակառակորդը հնարավորություն է ունեցել ինչ-որ հատվածներ ճեղքել։ Այդտեղից են սկսվել մեր բացթողումները»,- կարծիք հայտնեց Մովսես Հակոբյանը։
Անդրադառնալով ԳՇ-ի շուրջ ծավալված իրադարձություններին, Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությանը, ապա դրանից հետո եղած զարգացումների՝ նա ասաց, որ իր համար անհասկանալի է այդ ամենը։
«Այն, որ սահմանադրությունը սահմանափակում է զինվորականների՝ քաղաքական գործընթացներին մասնակցությունը, վերաբերում է նաև բանակի հրամանատարին, այսինքն՝ երկրի վարչապետին։ Եվ նա չպետք է քաղաքական նկրտումներից ելնելով պաշտոնից ազատի մարդկանց։ Այս բոլոր պրոբլեմները եկել են այն պահից, երբ ԳՇ պետի առաջին տեղակալին ազատեցին։ Մի հարց. ԳՇ պետի առաջին տեղակալին ինչո՞ւ ազատեց. նա հանցագո՞րծ էր, դավաճա՞ն էր, իր պարտականությունները թերի՞ էր կատարել։ Ո՛չ։ Մարդուն աշխատանքից ազատեց, քանի որ նա ծիծաղել է։ Այսինքն՝ մեր երկրում արգելվա՞ծ է ծիծաղելը։ Երբ մարդ անհեթեթություն է դուրս տալիս, ես իրավունք չունե՞մ դրա վրա ծիծաղել»,- հարց հնչեցրեց նա։
Մովսես Հակոբյանը նկատեց՝ Տիրան Խաչատրյանի ազատումը քաղաքական էր, և այդ քայլով քաղաքականությունը բերվել է բանակ, իսկ այդ դեպքում բանակը պարտադրվել է զբաղվել քաղաքականությամբ։
«Հաջորդ հարցը. ո՞րն է Օնիկ Գասպարյանին աշխատանքից ազատելու պատճառը. եթե նա հանցագործ է, թող քրեական գործ հարուցեին, եթե վատ է աշխատել, թող ապացուցեին, եթե նրա արածը քաղաքական հայտարարություն էր, թող քրեական գործ հարուցեին։ Նրան պաշտոնից ազատելու համար պիտի ծառայողական քննություն անցկացնեին, դա չի արվել։ Այդ մարդուն պիտի ասեին՝ ինչու է նա մեղավոր»,- նշեց նա։
Խոսելով Արտակ Դավթյանի նշանակման մասին՝ Մովսես Հսկոբյանը հիշեցրեց, որ ԳՇ նորանշանակ պետի թեկնածությունը այդքան էլ ցանկալի չէր իր համար:
«Ես մի անգամ էլ եմ ասել, որ տպավորություն է, թե Արտակ Դավթյանին նշանակել են ապացուցելու համար, որ 44-օրյա պատերազմից հետո բանակը քանդված չէ և նշանակել են, որ ամբողջությամբ քանդվի»,֊ ասաց նա

Мовсес Акопян: Меня выслали из Арцаха за проведение операции «Леле-Тепе»
«Искандер» был применен, и это факт. Он не может быть применен и не взорваться, а о нанесенном ущербе может предоставить информацию только враг», - сказал сегодня на пресс-конференции бывший начальник Генштаба вооруженных сил генерал-полковник Мовсес Акопян.
По его словам, район применения «Искандера» не очень хорошо виден издали, к тому же в тот день была пасмурная погода, что создавало проблемы и с видимостью, следовательно только противник может сказать об ущербе от взрыва, если, конечно, армянская сторона в последствии не вернула эти территории.
«А я знаю, что территорию, на которой был применен «Искандер», мы не вернули, и не можем говорить о последствиях. И этим обусловлено мое заявление о том, что только Азербайджан может предоставить информацию об ущербе. Никто другой не может говорить о результатах», - сказал он.
По словам Мовсеса Акопяна, причиной их изгнания из Арцаха стала операция «Леле-Тепе», поскольку они пытались спланировать еще несколько подобных операций, но он их предотвратил.
«Они пытались провернуть еще несколько таких авантюр, а я в силу своих возможностей предотвратил их,  командование же меня слушалось. И буквально через день после того, как меня изгнали, эта операция была запланирована; глава страны едет туда, устно утверждает план, и они начинают операцию. В результате мы потеряли весь свой резерв, и не было возможности удержать южные ворота. Я считаю, что эта операция также заслуживает анализа. Вопреки тактике боевых искусств была проведена операция, исход которой был изначально предсказуемым- она не увенчается успехом», - подчеркнул он.
Мовсес Акопян сказал, что это факт, что враг серьезно подготовился к этой войне, но в первые три дня войны, когда оборона еще не была прорвана, атаки врага нужно было отбивать, и он не должен был прорваться.
«Подвиги наших бойцов доказывают, что армия смогла противостоять такой огромной силе. Вражеские танки поражались, и на некоторое время враг ограничил их использование, так как большинство из них было сожжено на поле боя. У соперника в особенности было большое преимущество в воздухе. Наша борьба с БПЛА была довольно слабой. Это стало причиной того, что у врага была возможность прорваться на некоторых участках. Отсюда и начались наши потери», -выразил мнение Мовсес Акопян.
Касаясь событий, разворачивающихся вокруг Генштаба, заявления Оника Гаспаряна и последующих событий, он сказал, что все это ему непонятно.
«То, что конституция ограничивает участие военных в политических процессах, относится также к командующему армией, то есть премьер-министру страны. И он не должен увольнять людей по политическим мотивам. Все эти проблемы возникли с момента увольнения первого заместителя главы Генштаба. Один вопрос: почему он уволил первого замглавы Генштаба? Он преступник, предатель, он не справился со своими обязанностями? Нет! Он уволил человека, потому что тот засмеялся. То есть, в нашей стране запрещено смеяться? Когда человек несет чушь, я не имею права смеяться над этим?» - спросил он.
Мовсес Акопян отметил, что освобождение Тирана Хачатряна было политическим, и этим шагом политика была перенесена на армию, и в этом случае армия была вынуждена заняться политикой.
«Следующий вопрос: в чем причина увольнения Оника Гаспаряна? Если он преступник, пусть возбудят уголовное дело, если он плохо работал, пусть докажут, если сделанное им было политическим заявлением, пусть возбудят уголовное дело. Для его увольнения должны были провести служебное расследование, но этого не было сделано. Они должны были сказать этому человеку, почему он виновен», - отметил он.
Говоря о назначении Артака Давтяна, Мовсес Акопян напомнил, что кандидатура новоназначенного главы Генштаба не очень желательна для него.
«Я уже несколько раз говорил, что создается впечатление, что Артак Давтян был назначен, чтобы доказать, что после 44-дневной войны армия не была развалена, и его назначили, чтобы полностью развалить ее», - сказал он.