Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները լքեցին դատարանի դահլիճը. «Սա կրկես է»
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները լքեցին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ ընթացող սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով դատական նիստը՝ ի նշան դժգոհության։
Մինչ այդ Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանն ասաց, ցանկանում է  դատական նիստը հետաձգելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացնել, քանի որ ՍԴ-ն այս պահին խորհրդակցական սենյակում է, որոշում է կայացնելու քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականության վերաբերյալ։ Նրա խոսքով, տրամաբանական կլիներ այս իրավիճակում սպասել ՍԴ որոշմանը։
«Բայց չէ, դատարանը ափալ-թափալ անցնում է դատաքննությանը։ Հետևաբար ես ձեզ բացարկ եմ հայտնում, քանի որ ակնհայտ է՝ Դուք ուղղորդված եք գործում»,-ասաց նա։
Դատավոր Դանիբեկյանն այլևս չլսեց Մեժլումյանի ու մյուս փաստաբանների խոսքը, ցանկանում էր հրապարակել մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասը։ Հենց այդ խոսքի վրա պաշտպանները ոտքի կանգնեցին, որպեսզի լքեն դատարանի դահլիճը։
«Սա դատավորություն չի, սա նման է կրկեսի»,-հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն ու գործընկերների՝ Հովհաննես Խուդոյանի, Արամ Վարդևանյանի հետ լքեցին դահլիճը։
Դատարանն արձանագրեց, որ փաստաբանները դատական նիստը լքեցին առանց դատարանի թույլտվության, առանց նրանց ներկայությամբ դատական նիստը շարունակվել չի կարող, հետևաբար դատական նիստը հետաձգվեց։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց մարտի 30-ին։
Դատավոր Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ հաջորդ դատական նիստին դատարանը հարկ է համարում անդրադառնալ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու հարցին։
Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը ընդհատեց դատավորին, ասաց՝ նրա ձայնը լսելի չէ, խնդրեց բարձր խոսել։ Դատարանին նստած դիմելու համար Միհրան Պողոսյանը նախազգուշացում ստացավ։ Այսօրվա նիստն ավարտվեց։

«Это цирк»: адвокаты Роберта Кочаряна покинули заседание суда
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна в знак протеста покинули заседание суда общей юрисдикции города Ереван (резиденция – в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
До этого адвокат Сейрана Оганяна – Карен Межлумян –  настаивал на рассмотрении ходатайства о переносе заседания в связи с тем, что в КС рассматривается дело об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса РА. По его словам, было бы логичнее в данной ситуации дождаться вынесения решения КС РА, который удалился в совещательную комнату.
«Но нет, суд поспешно приступает к судебному разбирательству. Соответственно, я представляю ходатайство об отводе судьи, потому что очевидно – вы действуете по инструкции», – обратился он к судье.
Судья Данибекян не стала слушать Межлумяна и других адвокатов, хотела огласить заключительную часть обвинительного заключения.  Однако адвокаты поднялись, чтобы покинуть зал суда.
«Это не судебное разбирательство, это похоже на цирк», – заявил адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумиян и вместе с коллегами  – Ованнесом Худояном и Арамом Вардеваняном – покинул зал суда.
Судья заявила, что ввиду отсутствия адвокатов, покинувших зал суда без разрешения судьи, продолжить заседание невозможно, соответственно заседание было перенесено.
На следующем заседании, которое назначено на 30 марта, будет рассмотрен вопрос санкций в отношении адвокатов Арама Вардеваняна, Айка Алумяна, Ованнеса Худояна.
Адвокат Юрия Хачатурова – Мигран Погосян – прервал судью, попросив говорить громче. За обращение к суду с места Мигран Погосян получил предупреждение.