«Պատերազմի օրերին ֆինանսների նախարարն իրեն պարգևատրել է մոտ 73 մլն դրամով»
«Ես հասկանում եմ, որ գտնվում եք նախընտրական փուլում, և պետք է հայտարարություններ անեք, որ մանիպուլացնեք մարդկանց»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը՝ անդրադառնալով իմքայլական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի այն հայտարարությանը, թե պարգևավճար ստանում են խորհրդարանական երեք խմբակցություններն էլ, սակայն  միայն իշխանության ստացածի մասին է բարձրաձայնվում։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ մեկ տարի շարունակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության բոլոր պատգամավորները իրենց պարգևավճարները փոխանցել են կորոնավիրուսի և պատերազմի ֆոնդերին։
«Ասեմ ավելին, որ մենք ունենք ներկայացրած փաստաթուղթ պարոն Միրզոյանի անունով, կարող եք նրանից հարցում անել։ Ասեմ ավելին, հոկտեմբեր ամսին մեր ամբողջ ֆռակցիան իր աշխատավարձերը փոխանցեց պատերազմի ֆոնդին։ Իմ ասածն այն է, որ եթե քննարկումը կոնստրուկտիվ է, ապա պետք է ամբողջական պատկերը ներկայացնել»,- եզրափակեց խոսքը ԲՀԿ-ական պատգամավորը։
Նույն հարցին անդրադարձավ նաև ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը։
«Իմ կարծիքով, Սիսակ Գաբրիելյանը միտումնավոր հնչեցրեց թվեր, և ես էլ կուզեմ պաշտոնական հարցումներով ստացված չոր թվեր հնչեցնել։ 2020 թվականին ՊԵԿ-ը 6.8 մլրդ պարգևավճար է ստացել։ Նույն թվականի հոկտեմբերին պարգևատրվել են 496 մլն դրամով, նոյոմբերի՝ 476 մլն դրամով, իսկ դեկտեմբերի՝ մոտ 1.3 մլրդ դրամով։ Սա իշխանության կողմից իր աշխատակիցներին հատկացված պարգևատրումային ֆոնդն է։
Վաչապետի աշխատակազմը 2020-ի ընթացքում 441 մլն դրամ պարգևավճար է հատկացրել իր աշխատողներին, իսկ ֆինանսների նախարարը պատերազմի ամենաթեժ օրերին ևս զերծ չի մնացել ինքն իրեն պատգևատրելուց և ստացել է մոտ 73 մլն դրամ։ Էլ չեմ խոսում, թե որքան ԱԹՍ-ներ կարելի էր գնել այս գումարներով»,- ասաց պատգամավորը։

«В дни войны министр финансов наградил себя примерно 73 миллионами драмами»
«Я понимаю, что вы находитесь на предвыборном этапе и должны делать заявления, чтобы манипулировать людьми», - сказал секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян, имея в виду заявление депутата фракции «Мой шаг» Сисака Габриеляна о том, что премии получают все три фракции парламента, однако озвучивается только то, что получено правительством.
Депутат напомнил, что в течение года все депутаты фракции «Процветающая Армения» перечисляли свои премиальные в фонды коронавируса и войны.
«Скажу больше, у нас есть документ, представленный на имя господина Мирзояна, вы можете спросить об этом его. Более того, в октябре вся наша фракция перечислила всю свою зарплату в военный фонд. Я говорю о том, что если обсуждение конструктивное, то должна быть представлена полная картина», - заключил депутат ППА.
Этот же вопрос затронула и депутат фракции НС «Просвещенная Армения» Анна Костанян.
«На мой взгляд, Сисак Габриелян намеренно озвучил цифры, и я тоже хочу озвучить сухие цифры, полученные в результате официальных опросов. В 2020 году Комитет госдоходов получил премии в размере 6,8 млрд драмов.
В октябре того же года они получили премиальные в размере 496 миллионов драмов, в ноябре - 476 миллионов драмов, а в декабре - около 1,3 миллиарда драмов. Это премиальный фонд, который государство предоставляет своим сотрудникам.
В течение 2020 года Аппарат премьер-министра выплатил своим сотрудникам премии в размере 441 млн. драмов, а министр финансов в самые жаркие дни войны также не остался в стороне и получил премию в размере около 73 млн драмов. Не говоря уже о том, сколько БПЛА можно было купить на эти деньги», - сказала депутат.