Փորձ է արվում ջնջել Արցախի հազարամյա մշակութային ժառանգությունը և դրա պատկանելությունը. ԱԳ նախարար
«Մարտի 20-ին տեղի ունեցավ մշակութային հանձնաժողովի մեկնարկային նիստ, որին մասնակցում էին ակնառու հայ արվեստագետներ։ Կցանկանայի իմանալ՝ ինչ նպատակով է ստեղծվել այդ հանձնաժողովը և ինչ թիրախներ ունի»,- այսօր խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Պատասխանելով հարցին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը նշեց, որ մշակութային դիվանագիտության հանձնաժողով է ստեղծվել, և դրա ստեղծումը շատ կարևոր է։
«Ներկայումս, առավել քան երբևէ կարևոր է մեր միջազգային համագործակցության զարգացումը, մեր ներգրավվածությունը միջազգային հանրությանը։ Այդ իմաստով մշակույթը՝ որպես փափուկ ուժի գործոն շատ կարևոր դերակատարում ունի, և այս հարթակի ստեղծմամբ մենք հայտ ենք ներկայացնում մշակույթը մեր դիվանագիտական զինանոցի կարևոր գործիք դարձնելու ուղղությամբ»,- ասաց նա։
Ըստ Արա Այվազյանի, հայկական արվեստն ու մշակույթը դիվանագիտության միջոցով որոշ չափով պետք է դառնան Հայաստանի այցեքարտերից մեկը՝ միջազգային հանրության հետ շփվելիս։
«Մշակույթի միջոցով մենք ուզում ենք մեր դիվանագիտական աշխատանքում ձևավորվի Հայաստանի նոր ընկալում, վերականգնվի Հայաստանի ընկալումը՝ որպես տարածաշրջանի մշակույթի, կրթության և գիտության կենտրոն։ Մենք ունենք այդպիսի հարաբերական առավելություն, և այդ գաղափարախոսությունն է այս հարթակի ստեղծման հիմքում»,- ներկայացրեց ԱԳ նախարարը։
Արձագանքելով՝ Տաթևիկ Հայրապետյանը նկատեց, որ վերջին պատերազմից հետո ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո գտնվող Արցախի տարածքներում ադրբեջանական կողմն իրականացնում է հստակ քաղաքականություն՝ հայկական մշակութային ժառանգության վերացման ուղղությամբ։
Ի պատասխան՝ Արա Այվազյանն ասաց, որ հայկական մշակույթի առաջմղումը միջազգային ասպարեզում հենց վերոնշյալ խնդիրն է հետապնդում։
«Հայտնի է, որ փորձ է արվում ջնջել Արցախի հազարամյա մշակութային ժառանգությունը և դրա պատկանելությունը։ Բայց դրա ոչնչացումը և պղծումը պետք է կանխվի»,- ասաց նա։

Глава МИД Армении: Предпринимается попытка стереть тысячелетнее культурное наследие Арцаха
«20 марта состоялось первое заседание комиссии по культуре, в которой приняли участие видные армянские деятели искусства. Хотелось бы знать, с какой целью была создана комиссия, какие у нее задачи», – спросила сегодня в парламенте во время правительственного часа депутат от фракции «Мой шаг» Татевик Айрапетян.
Отвечая на вопрос, министр иностранных дел РА Ара Айвазян отметил, что создана комиссия по культурной дипломатии при МИД Армении, и ее создание является очень важным.
«Сейчас как никогда важны развитие нашего международного сотрудничества, наша вовлеченность в международное сообщество. В этом смысле культура как фактор мягкой силы играет очень важную роль. И, создавая эту платформу, мы представляем заявку, делая культуру важным инструментом в нашем дипломатическом арсенале», – сказал он.
Как указал Ара Айвазян, тысячелетнее наследие, армянская культура и искусство с помощью дипломатии должны стать одной из визитных карточек Армении в мире.
«Посредством культуры мы хотим, чтобы в нашей дипломатической работе сформировалось новое восприятие Армении. Необходимо вернуть Армении имидж центра науки, культуры и образования в регионе У нас есть такое относительное преимущество, и именно эта идеология является основой для создания этой платформы», – заявил глава МИД Армении.
Татевик Айрапетян отметила, что после осенней войны на находящихся под оккупацией Азербайджана территориях Арцаха азербайджанская сторона проводит четкую политику, направленную на уничтожение армянского культурного наследия.
В ответ Ара Айвазян указал, что продвижение армянской культуры на международной арене преследует решение вышеуказанного вопроса.
«Известно, что предпринимается попытка стереть тысячелетнее культурное наследие Арцаха, его принадлежность. Но нужно предотвратить его разрушение и осквернение», - сказал он.