Այսօր մենք երկրում ունենք 8 մլրդ դոլարի վարկեր, որից 1 մլրդ-ը սպառողական. Միքայել Մելքումյան
«Այսօր մենք երկրում ունենք 8 մլրդ դոլարի վարկեր, որից 1 մլրդ-ը սպառողական վարկեր են»,-ԱԺ-ում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ ելույթ ունենալով Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Նախագծով առաջարկվում է օրինապահ հարկ վճարողների խրախուսման համակարգ ներդնել և իրականացնել հարկատուի օրինապահ վարքը խրախուսող միջոցառումներ։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ 2020 թվականին կտրուկ իջել է սպառողական վարկերի կշիռը, քանի որ քաղաքացիներին 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ անգամ վարկերի տրամադրումը հետաձգում են:
Նկատելով, որ այդ քաղաքացիները նաև հարկ վաճողներ են՝ պատգամավորը շեշտեց, որ նրանք հանադիսանում են բիզնեսի համար առաջարկ-պահանջարկ ձևավորողներ:
«Մենք պետք է գնանք մարդկանց, վարկառուներին ազատագրելու այն վարկային բեռից, որում տարբեր պատճառներով հայտնվել են»,- ասաց Մելքումյանը և շեշտեց, որ իր խոսքը չի ուղղում ներկայիս քաղաքական մեծամասնությանն, այլ այն նոր իշխանությանը, որը գալու է:
Պատգամավորը հայտարարեց, որ կան դրա մեխանիզմները, որը չի բացահայտի, որպեսզի չհարցնեն, թե ավանդատուների խնդիրն ի՞նչ է լինելու:
Նրա հավաստմամբ՝ պետությունը տարբեր ռեժիմներով կարող է ներգրավել այդ միջոցները:
«Եթե մարդիկ մնացին իրենց վարկերի տակ, ապա ինչպես վերջին 2-3 տարում փլուզվել է տնտեսական կյանքը, այնպես էլ շարունակելու է փլուզումը և կորցնելու ենք մեր ազգային դիմադրողականությունը»,- հայտարարեց Մելքումյանը և պնդեց, որ ներկայիս քաղաքական մեծամասնությունն էլ պետք է գա և ԱԺ ամբիոնից հայտարարի, որ վարել է սխալ վարկային քաղաքականություն:

Микаел Мелкумян: Сегодня у нас в стране кредитов на 8 миллиардов долларов, из которых 1 миллиард - потребительские
14:50 24/03/2021
«Сегодня у нас в стране кредитов на 8 миллиардов долларов, из которых 1 миллиард долларов - это потребительские кредиты», - в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в Налоговый кодекс сказал в Национальном Собрании депутат от «Процветающей Армении» Микаел Мелкумян.
Законопроектом предлагается ввести систему поощрения законопослушных налогоплательщиков и провести меры по поощрению законопослушного поведения.
Депутат сообщил, что в 2020 году резко снизилась доля потребительских кредитов, так как выдача кредитов гражданам в третий, четвертый и пятый раз затягивается.
Отметив, что эти граждане являются также и налогоплательщиками, депутат подчеркнул, что они являются формирующими спрос-предложение для бизнеса.
«Мы должны освободить людей, заемщиков от кредитного бремени, в котором они оказались по разным причинам», - сказал Мелкумян, подчеркнув, что он обращается не к нынешнему политическому большинству, а к новому правительству, которое придет.
Депутат заявил, что есть механизмы для этого, которых он раскрывать не будет, чтобы не спрашивали, в чем будут проблемы вкладчиков.
По его утверждению, через разные режимы государство может привлечь эти средства.
«Если люди остались под своими кредитами, то, как за последние 2-3 года рухнула экономическая жизнь, так она и будет разрушаться, и мы потеряем нашу национальную сопротивляемость», - заявил Мелкумян, настаивая на том, что нынешнее политическое большинство также должно заявить с трибуны, что оно проводило неправильную кредитную политику.