Ֆրանսիան նոր գործարքով Հունաստանին անվճար առաջարկում է հակաօդային և հակասուզանավային ֆրեգատներ
Ֆրանսիան առաջարկել է Հունաստանի ռազմածովային ուժերին տալ երկու առաջին կարգի ֆրեգատներ՝ «Jean Bart» (հակաօդային) և «Latouche-Tréville» (հակասուզանավային)։ Այս մասին գրում է Greek City Times-ը։
Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերը կփոխանցեն այս երկու նավերը, եթե Աթենքը ընտրի Ֆրանսիային՝ Հունաստանի ռազմածովային ուժերի համար նոր ֆրեգատներ կառուցելու համար իր միջազգային մրցույթի միջոցով:
Չորս նոր ֆրեգատների գնման և գերմանական արտադրության MEKO չորս ֆրեգատների արդիականացումից բացի, Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Պանագիոտոպուլոսը նաև մրցույթում ներառել է ժամանակավոր օգտագործման համար «պատրաստ» և «լավ վիճակում» գտնվող երկու օգտագործված նավերի:
Սա կլինի «միջանկյալ լուծում»՝ մինչ նոր ֆրեգատների գործարկումը, որոնց կառուցումը կտևի յոթ-ութ տարի:
Փարիզը, նշվում է, գտել է լուծում, որը կարող է գոհացնել Հունաստանին և շատ չի վրդովեցնի ֆրանսիական նավատորմին:

France has offered to give the Greek navy two first-class frigates, the “Jean Bart” (anti-aircraft warfare) and the “Latouche-Tréville” (anti-submarine warfare) free of charge, Greek City Times reported, citing La Tribune.
The French Navy will hand over these two vessels if Athens chooses France through its international call for tenders to build new frigates for the Greek Navy.
Beyond the purchase of four new frigates and the modernisation of its four German-made MEKO frigates, Greek Defence Minister Nikos Panagiotopoulos also included in his tender for two used ships that are “ready” and “in good condition” for temporary use.
This will be “an intermediate solution” while awaiting the commissioning of the new frigates which will take seven or eight years to construct.
Paris, as La Tribune writes, has found a solution which could satisfy Greece and does not upset the French navy too much.