Հիմա, երբ թուրքն ամեն օր մի գյուղ է վերցնում, պետք չէր ռազմական դրությունը վերացնել. Պետրոսյան
«Ես դեմ էի շատ պարզ պատճառով, քանի որ այն ժամանակ, երբ ռազմական դրություն սահմանվեց, դրա հիմքերը չկային, իսկ հիմա, երբ Հայաստանի գլխին պատերազմի վտանգ է կախված, վերացնում ենք»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց անկախ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն՝ անդրադառնալով ռազմական դրությունը հանելուն։
Նա նշեց, որ սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի սահմաններին վտանգ չէր սպառնում, պատերազմն Արցախում էր, իսկ ռազմական դրության մասին օրենքում հստակ նշվում է՝ ՀՀ սահմանների անվտանգության համար կարող է ռազմական դրություն հայտարարվել։
«Հիմա, երբ թուրքն ամեն օր մի գյուղ է վերցնում, ՀՀ-ի սահմանին է գրոհում, պետք չէր ռազմական դրությունը վերացնել։ Հակառակը, հիմա ամեն ինչ պետք է անել սահմանների անձեռնմխելիությունն առավել բարձր մակարդակի հասցնելու համար»,- ասաց պատգամավորը։
Գևորգ Պետրոսյանը չհերքեց՝ ժամանակին ինքը դեմ է եղել ռազմական դրությանը, բայց, իր խոսքով, այն ժամանակ իրադրությունն այսպիսին չէր։ Պատգամավորը պնդում է՝ պետք է շատ արագ արձագանքել իրավիճակին։
«Էն ժամանակ դեմ էի, քանի որ հիմքերը չկային, իսկ այս պահին պատերազմի վտանգ կա։ Այս պահին ինձ համար մեր սահմանների անվտանգությունն ավելի կարևոր է, քան ինչ-որ մեկի՝ ընտրությունների միջոցով վերարտադրվելը»,- ընդգծեց պատգամավորը։
Նա հստակեցրեց՝ այն պահից, երբ սկսել է ՀՀ սահմաններին վտանգ սպառնալ, իշխանությունը պետք է իր ամբողջ ուշադրությունն այդ ուղղությամբ սևեռեր։
«Ջանդամ, թե ընտրություն չի լինելու, ինձ անձամբ շատ քիչ է հետաքրքրում արտահերթ ընտրությունը, ինձ համար կան գերակայություններ, և հիմա ամենակարևորը ՀՀ անվտանգությունն է։ Ի՞նչ ընտրություն, ի՞նչ բան։ Ով ձախողել է ամեն ինչ, թող հեռանա, այլ ոչ թե ինքնագլուխ՝ առանց որևէ արարողակարգ պահելու, հայտարարի, թե արտահերթ ընտրություններ են լինելու»,- ասաց նա։
Գևորգ Պետրոսյանը կարծիք հայտնեց, որ նախ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հայտարարեր, թե երբ է հրաժարական տալու, և միայն դրանից հետո պետք է նոր ընտրությունների օր նշանակվեր։
«Հիմա ինքը ժամանակ է շահում, շրջում է մարզերում, և երբ հասկանա, որ աջակցություն չունի, կասի՝ կորոնավիրուսի պատճառով ընտրություններ չենք կարող անցկացնել։ Շատերն են կարծում, որ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ ստելու է։ Ընտրություններն այս իշխանությունների համար դարձել են թաշկինակ՝ երբ պետք է օգտագործում են, երբ պետք չէ՝ դեն նետում»,- ասաց նա։
Պատգամավորը նաև հայտնեց, որ կարող է քաղաքականությունից դուրս գա, քանի որ միջավայրն իրեն տհաճ է:
«Հնարավոր է` ես ընդհանրապես չմասնակցեմ ընտրություններին, հնարավոր է՝ դուրս գամ քաղաքականությունից: Ինձ դուր չի գալիս էս ամեն ինչը: Ո՛չ ընդդիմությունն է կարգին քայլ անում, ո՛չ իշխանությունն է կարողանում երկիրը ղեկավարել: Մենք էլ դառնում ենք վատամարդ՝ անընդհատ խոսում, քննադատում ենք: Ինձ համար էս միջավայրը տհաճ է: Ես ԱԺ հաճույքով չեմ գալիս աշխատանքի, բայց քանի որ անցած ուղի ունես, ափսոսում ես արածդ, թե չէ մեծ հաճույքով հիմա դուրս կգամ քաղաքականությունից:
Այստեղ քաղաքականություն չկա, կան անձնական, կորպորատիվ շահեր», - նշեց պատգամավորը:
Նա նաև հայտնեց, թե ում է տեսնում երկրի ղեկավարի պաշտոնում:
«Ես արդեն տվել եմ այդ մարդու անունը, ով իր անցած ուղով, անձնական հատկանիշներով, կապերով կարող է երկիրը հանել այդ վիճակից, այո՛, խոսքը Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է: Ես գաղտնի չեմ խոսում ու գործում ոմանց նման, ինչ մտածում՝ ասում եմ: Այնպես չէ, որ իր կառավարման տարիներն անթերի են եղել, բոլոր մարդիկ երջանիկ են եղել, ոչ, այդպես չէ, բայց այսօր մենք պետք է վեր կանգնենք առավել ցածր արժեքներից ու գերակայությունը տանք բարձր արժեքներին»,- ընդգծեց Գևորգ Պետրոսյանը:

Теперь, когда турок каждый день захватывает по одному селу, нельзя отменять военное положение
«Я был против этого по очень простой причине, потому что в то время, когда было объявлено военное положение, для этого не было оснований, а теперь, когда над Арменией нависла угроза войны, мы его отменяем», - заявил сегодня в парламенте журналистам независимый депутат Геворг Петросян, касаясь отмены военного положения.
Он отметил, что 27 сентября границам Армении опасность не угрожала, война шла в Арцахе, а в законе о военном положении четко прописано, что военное положение может быть объявлено для безопасности границ Армении.
«Теперь, когда турок каждый день захватывает по одному селу, нападает на границу РА, военное положение отменять нельзя. Напротив, сейчас необходимо сделать все, чтобы поднять на самый высокий уровень нерушимость границ», - сказал депутат.
Геворг Петросян не отрицал, что в прошлом выступал против военного положения, но, по его словам, тогда ситуация была не такой. Депутат настаивает на том, что на ситуацию нужно реагировать очень быстро.
«В то время я был против, потому что не было никаких оснований, а сейчас есть опасность войны. На данный момент безопасность наших границ для меня важнее, чем воспроизводство кого-либо через выборы», - подчеркнул депутат.
Он пояснил, что с того момента, как появилась угроза границам Республики Армения, правительство должно было сосредоточить все свое внимание в этом направлении.
«Плевать, что выборов не будет, лично меня не очень интересуют внеочередные выборы, для меня есть приоритеты, и сейчас самое главное - это безопасность Республики Армения. Какие выборы, о чем вообще идет речь? Кто все провалил, пусть уходит, а не самовольно объявляет, без каких-либо церемоний, что будут внеочередные выборы», - сказал он.
Геворг Петросян выразил мнение, что прежде всего Никол Пашинян должен был объявить о том, когда он уйдет в отставку, только после этого должен был быть назначен день выборов.
«Сейчас он тянет время, разъезжает по регионам, и когда поймет, что у него нет поддержки, он скажет: «По причине коронавируса выборы не могут состояться».
Многие считают, что Никол Пашинян снова солжет. Выборы стали для этих властей носовым платком: когда нужно они его используют, а когда нет- выбрасывают», - сказал он.
Депутат также заявил, что может уйти из политики, потому что среда ему неприятна.
«Возможно я вообще не буду участвовать в выборах, возможно, я уйду из политики. Мне все это не нравится. Ни оппозиция не делает конкретных шагов, ни правительство не может управлять страной. Мы же становимся недоброжелателями, потому что постоянно говорим и критикуем. Мне эта среда неприятна. Я не с удовольствием прихожу работать в Национальное собрание, но, поскольку есть пройденный путь, тебе жалко оставить то, что ты уже сделал, иначе я с большим удовольствием ушел бы сейчас из политики.
«Здесь нет политики, есть личные, корпоративные интересы», - отметил депутат.
Он также сообщил, кого видит на посту руководителя страны.
«Я уже назвал имя этого человека, который своим пройденным путем, своими личными качествами, связями может вывести страну из этой ситуации: да, речь о Роберте Кочаряне. Не говорю и не действую тайно, как некоторые. Говорю то, что думаю. Не то, чтобы годы его президентства были безупречными, все люди были счастливы. Нет, это не так. Но мы сегодня должны быть выше низких ценностей и отдавать приоритет высоким ценностям», – подчеркнул Геворк Петросян.