Պուտինը պատվաստվել է ու իրեն լավ է զգում․ Պեսկով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ: Կրեմլը չի հստակեցրել, թե պետության ղեկավարը ռուսական երեք պատվաստանյութերից որն է ընտրել: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Պուտինը իրեն լավ է զգում և չորեքշաբթի օրը կունենա լիարժեք աշխատանքային օր:
Նախկինում Պեսկովը բացատրում էր, որ Կրեմլը միտումնավոր չի նշում, թե որ պատվաստանյութով է պատվաստվելու նախագահը, քանի որ բոլոր երեք ռուսական պատվաստումները բացարձակապես հուսալի և արդյունավետ են: Ռուսաստանում գրանցվել է երեք ներքին պատվաստանյութ` Sputnik V, EpiVacCorona և KoviVak:
Ռուսաստանի առաջնորդի պատվաստումը հանրային իրադարձություն չէր, և Կրեմլը չի տարածի պատվաստման լուսանկարներ ու տեսանյութեր, «պետք է հավատալ խոսքին»։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված առաջին օտարերկրյա առաջնորդը Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն էր (71): Նա եթերում պատվաստվել է ամերիկյան Pfizer ընկերության դեղամիջոցով՝ նշելով, որ իր անձնական օրինակով որոշել է խթանել իսրայելցիների պատվաստումը:

Песков: Путин вакцинировался и чувствует себя хорошо
Президент России Владимир Путин сделал прививку от коронавируса. В Кремле не стали уточнять, на какой из трех российских вакцин остановил свой выбор глава государства, передает Euronews.
Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков сообщил, что Путин чувствует себя хорошо и в среду у него будет полноценный рабочий день.
Ранее Песков пояснял, что Кремль сознательно не указывает, какой именно вакциной привьется президент, так как все три российские прививки абсолютно надежны и эффективны. В России зарегистрированы три отечественные вакцины: «Спутник V», «ЭпиВакКорона» и «КовиВак».
Вакцинация российского лидера не была публичным мероприятием и Кремль не будет распространять фото и видео этой процедуры, придется поверить на слово.
Первым зарубежным лидером, привившимся от коронавируса, стал премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху (71 год). Он прошел вакцинацию препаратом американской компании Pfizer в прямом эфире, отметив, что решил личным примером побудить израильтян прививаться.