Վենետիկի հանձնաժողովն ուսումնասիրության է վերցրել ՄԻՊ գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքը վերացնող օրինագիծը
Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) 2021 թվականի մարտի 19-20-ի նստաշրջանում որոշում է կայացրել ուսումնասիրության ներքո առնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքներին վերաբերող օրենսդրական նախագիծը։ Այս հարցը քննարկման է արժանացել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում և այդ հարցին հետևելու որոշումը հանձնաժողովը հրապարակել է: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը հաստատել և Ազգային ժողով է ուղարկել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն առաջարկող նախագիծ, որով նախատեսվում է վերացնել 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը:
Համաձայն օրենսդրական այդ պահանջի՝ յուրաքանչյուր տարի Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ՝ նշված նորմի վերացումը կհանգեցնի Պաշտպանի հաստատության ինստիտուցիոնալ անկախության վերացման։ Ավելին, առաջարկվող փոփոխությունը պարունակում է իրական ռիսկ առ այն, որ դա կհանգեցնի միջազգային «A» կարգավիճակից զրկելուն: Սա իր հերթին մեխանիկորեն կզրկի Պաշտպանին, օրինակ, ՄԱԿ-ի կառույցներում ելույթներ ունենալու, միջազգային կառույցների ղեկավար պաշտոններում ընտրելու և ընտրվելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների հաստատությունների եվրոպական ցանցի՝ ENNHRI-ի նախագահը բաց նամակով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ նշելով, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը Եվրոպայում լավագույն փորձ է և կոչ է արել այն պահպանել։

Venice Commission decides to study bill to reduce funding for Armenian ombudsman’s office
At its March 19-20 session, the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) decided to consider a draft law that would reduce the funding for the office of Armenia’s human rights defender.
This issue was discussed at the meeting of the Venice Commission, and the commission published its decision to follow the matter, the ombudsman’s office reported on Wednesday.
Earlier in March, the government of Armenia approved and sent to the National Assembly a bill proposing amendments to the constitutional law on the human rights defender, which envisages the abolition of Article 8, Part 5.
According to this legislative provision, each year the amount of budgetary allocation provided to the ombudsman and his staff, as well as the ombudsman as a national prevention mechanism, may not be less than the allocation provided by the state budget of the previous year.
Ombudsman Arman Tatoyan believes the abolition of the mentioned norm will lead to the abolition of the institutional independence of the defender's institution. Moreover, the proposed change carries a real risk that it will result in deprivation of its currently held "A" raking/status internationally. This, in turn, will automatically deprive the ombudsman of the opportunity to make presentations and/or speeches in UN structures, and to be elected to leading positions in international organizations.
Earlier, the head of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) addressed an open letter to the Armenian parliament speaker, noting that Article 8, Part 5 of the constitutional law on the human rights defender is the best practice in Europe and calling for efforts to preserve it.