Պետք է դասեր քաղել ներկայի համար և թույլ չտալ ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ. ՄԻՊ
«1920-ական թվականներին սահմանային հարցրերում իրենց ոչ ձեռնտու իրավիճակներում ադրբեջանական իշխանությունները տեղերում անընդհատ հրահրել են լարվածություն, առաջացրել Խորհրդային Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ ու այդ կերպ առաջացրել խոչընդոտներ սահմանային հանձնաժողովների համար:
Օրինակ՝ Անդրդաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի 1929թ. փետրվարի 18-ի որոշմամբ հունիսի 27-ին դարձյալ նախաձեռվել էին Ադրբեջանի ՍԽՀ նախկին Ջաբրայիլի և Հայաստանի ՍԽՀ Զանգեզուրի և Մեղրու գավառների վարչատնտեսական սահմաններ անցկացնող հանձնաժողովի աշխատանքները:
Սկսվելուց անմիջապես հետո այդ աշխատանքներն անընդհատ խոչընդոտում էին Ղուբաթլուի անտառտնտեսության, Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչները՝ չնայած սահմանված անգամ քրեական պատասխանատվությանը:
Նրանց հրահրմամբ սահմանային նշաններ տեղադրող հողաչափի նկատմամբ տեղի ունեցավ հարձակում, կազմակերպվեց դիմադրություն, որի հետևանքով այդ աշխատանքները օգոստոսի 12-ին արգելակվեցին:
Ընդ որում, Ղուբաթլուի անտառտնտեսության ներկայացուցիչ Ազիզ Կուլիևը տեղի մահմեդական բնակչությանը հորդորում էր դիմում-բողոքներ ուղարկել Թիֆլիս, իսկ Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչ Բասիմ Խալիլովը սպառնալիքներ էր տեղում սահմանագծման աշխատանքներին օժանդակող ոչ քրիստոնյա գյուղացիներին՝ նրանց մեղադրելով «հայերից կաշառք վերցնելու» մեջ:
Ադրբեջանական մարմիններն այն ժամանակ էին դեռ անընդհատ ատելություն, թշնամանք հրահրում քաղաքացիական բնակիչների միջև՝ լայնորեն օգտագործելով էթնիկ սկզբունքը:

Арман Татоян: Необходимо извлечь уроки и не допустить нарушений прав жителей приграничных населенных пунктов Армении
13:37 25/03/2021
«Азербайджанские власти в 1920-х годах в невыгодной им в пограничных вопросах ситуации на местах постоянно провоцировали напряженность, вызывали нарушения прав жителей приграничных населенных пунктов Советской Армении и таким образом создавали препятствия для пограничных комиссий.
Например, решением Центрального Исполнительного комитета Закавказской федерации от 18 февраля 1929 года, 27 июня вновь были инициированы работы комиссии по проведению административно-хозяйственных границ между  Джабраилской провинцией АзССР и Зангезурской и Мегринской провинцией АрмССР.
Непосредственно после начала деятельности комиссии работам постоянно препятствовали представители лесного хозяйства Кубатлу, Зангеланского райисполкома – несмотря даже на установленную уголовную ответственность.
При их подстрекательстве произошло нападение на устанавливавшего пограничные указатели землемера, было организовано сопротивление, в результате чего эти работы были заблокированы 12 августа.
При этом представитель лесного хозяйства Кубатлу Азиз Кулиев призывал местное мусульманское население отправлять заявления-жалобы в Тифлис, а представитель Зангеланского райисполкома Басим Халилов угрожал не христианам-крестьянам, помогающим разграничивать границы на месте, обвиняя их в «получении взятки от армян».
Азербайджанские власти еще тогда постоянно разжигали ненависть, вражду между гражданскими жителями, широко используя этнический принцип.
Необходимо извлечь уроки и не допустить нарушений прав жителей приграничных населенных пунктов Армении».