Քննարկվել են Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձման հնարավորությունները
18:45 25/03/2021
Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դաշնակից երկու երկրների միջև իրավական փոխօգնության, քրեաիրավական ոլորտում փոխհարաբերությունների զարգացման խորացմանը և փորձի փոխանակմանը միտված նախանշված համատեղ միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ խնդիրներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձման հնարավորություններին, այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին, մասնավորապես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազությանը այս ուղղությամբ իրականացվող ակտիվ քայլերի համար և նշել ամենօրյա շփումներով գործընթացի շարունակման մասին:
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ, սույն թվականի հունվարին ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Արթուր Դավթյանը ՌԴ իր գործընկերոջը՝ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին, հրավիրել էր Հայաստան: Հրավերն ընդունվել է, և ապրիլին նախատեսված է ՌԴ գլխավոր դատախազի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր:
Արթուր Դավթյանը և դեսպան Կոպիրկինն այս համատեքստում քննարկել են նաև վերոնշյալ այցի օրակարգին, կազմակերպչական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

Обсуждены возможности возвращения на Родину армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Азербайджане
19:53 25/03/2021
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина. Об этом сообщает Генпрокуратура РА.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся взаимной правовой помощи между двумя союзными странами и реализации запланированных совместных мер, направленных на углубление развития отношений в криминально-правовой сфере и обмен опытом, и представляющие взаимный интерес другие вопросы.
Коснулись также возможностей возвращения на Родину армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Азербайджане, усилий, прилагаемых в этом направлении. Генеральный прокурор РА поблагодарил российскую сторону, в частности, Генеральную прокуратуру РФ за активные шаги, проводимые в этом направлении, и отметил продолжение процесса посредством ежедневных контактов.
Как сообщалось ранее, в ходе рабочего визита генпрокурора РА в Москву в январе этого года Артур Давтян пригласил в Армению своего российского коллегу, генерального прокурора РФ Игоря Краснова. Приглашение было принято, и в апреле запланирован визит делегации во главе с Генеральным прокурором Российской Федерации в нашу страну.
В этом контексте Артур Давтян и посол Копыркин обсудили также вопросы, связанные с повесткой дня и организационными вопросами вышеуказанного визита.