Իրանը հարված է հասցրել իսրայելական բեռնատար նավին
Իրանը հարված է հասցրել իսրայելական XT Management ընկերությանը պատկանող բեռնատար նավին, հայտնում է իսրայելական «12-րդ» հեռուստաալիքը, գրում է Ռիա Նովոստին։
«Տանզանիայից Հնդկաստան բեռով լի բեռնատարը վաղ առավոտյան խոցվել է արաբական ծովում իրանցի զինվորականների կողմից արձակված հրթիռով: Վնասվել է նավը, թեև շարունակել է ճանապարհը դեպի նավահանգիստ»,- հայտնել է լրատվամիջոցը։
Ըստ աղբյուրի՝ նավը պատկանում է իսրայելական XT Management ընկերությանը, որի գրասենյակը գտնվում է Հայֆայում: Ընկերության սեփականատեր Ուդի Անխելը տեղեկացվել է դեպքի մասին:
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ անվտանգության ուժերը հաղորդագրություն են ստացել դեպքի մասին և փորձում են հասկանալ՝ արդյոք Իրանը ծովում Իսրայելի դեմ նոր ճակատ է բացել:

Иран нанес удар по израильскому грузовому судну
Иран нанес удар по грузовому судну израильской компании XT Management, со ссылкой на "12 канал" телевидения Израиля передает РИА НОВОСТИ.
«Контейнеровоз, следовавший из Танзании в Индию с грузом, ранним утром был поражен ракетой, выпущенной иранскими военными в Аравийском море. Судно было повреждено, но продолжало свой путь в порт назначения», — говорится в сообщении телеканала.
Согласно источнику, судно продолжит путь по намеченному маршруту, ремонт планируется в Индии. Офис XT Management расположен в израильской Хайфе, ее владелец Уди Энджел в курсе произошедшего.
Как сказано в публикации, силовые структуры получили информацию об ударе и — в свете подобных инцидентов в недавнем прошлом — пытаются оценить, не открыл ли Иран новый фронт против Израиля в море.