Զրպարտության և վիրավորանքի դեմ պայքարելու համար Փաշինյանը կարող էր ճտացնել ու փակել ֆեյքերի ինկուբատորը. Զոհրաբյան
Խորհրդարանը երեկ 76 կողմ, 39 դեմ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունեց իշխանական պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի ներկայացրած զրպարտության և վիրավորանքի համար փոխհատուցման չափը խստացնող օրինագիծը։ Այսպիսով, վիրավորանքի համար առաջարկում է գործող 1 միլիոնի փոխարեն մինչև 3 միլիոն դրամ տուգանք, իսկ զրպարտության պարագայում՝ 2 միլիոնի փոխարեն մինչև 6 միլիոն։
Ի՞նչ խնդիրներ կարող է բերել օրենքի նախագիծը՝ խոսքի ազատության տեսանկյունից։ Թեմայի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի հետ։
Panorama.am. Տիկի՛ն Զոհրաբյան, ընդունված օրենքը որևէ կերպ կարո՞ղ է խոչընդոտել և հարված հասցնել խոսքի ազատությանը։
Ն. Զոհրաբյան. Այո՛։ Այս նախագիծը ոչ այլ ինչ է, քան ուղիղ հարված խոսքի ազատությանը։ Ես ինքս այն գործիչներից եմ, որ ամենաշատն է դարձել իշխանության տարբեր գործիչների, իշխանական ֆեյքերի հարձակումների, զրպարտանքի, վիրավորանքի օբյեկտ։ Ամեն օր իշխանական ֆեյքերը, որոնք կոորդինացվում են իշխանական տարբեր պատգամավորների կողմից, հստակ դոզավորված ինձ դարձնում են վիրավորանքի, զրպարտանքի, ատելության և հայհոյանքի թիրախ։Եվ թվում է, թե ես առաջին շահագրգիռ անձերից մեկը պիտի լինեի, որ այս նախագիծն ընդունվեր։
Բայց ես վստահ եմ, որ այս քայլն արվում է միայն ազատ խոսքն ու լրատվամիջոցներին լռեցնելու համար։ Իսկ իշխանական ֆեյքերը կշարունակեն ամենախուլիգան, ամենազազրելի, ամենանողկալի, բարոյական բոլոր կարմիր գծերը հատած ատելության, թշնամանքի, վիրավորանքի, զազրախոսության իրենց քաղաքականությունը։
Panorama.am. Այս դեպքում, երբ, ըստ Ձեզ, սահմանափակվում է խոսքի ազատությունը, արդարացվա՞ծ է միջազգային կառույցների լռությունը։
Ն. Զոհրաբյան. Ես զարմացած եմ Վենետիկի հանձնաժողովի, Եվրոպայի խորհուրդի, միջազգային կառույցների քար լռության վրա։ Երբ Հայաստանն ապաքրեականացնում էր վիրավորանքն ու զրպարտանքը, այդ քննարկումների ժամանակ նշվել է, որ վիրավորանքի ու զրպարտանքի համար տուգանքները պիտի լինեն տրամաբանական, իսկ այսօր, զրպարտանքի համար 6 մլն դրամ տուգանք սահմանելով, իշխանությունները փակում են բոլոր այն մարդկանց բերանները, որոնք կարող են իրենց հիմնավոր կասկածներն ու կարծիքը հայտնել։
Իրենք ուզում են փակել այն մարդկանց բերանը, որոնք, օրինակ՝ կարող են ասել, թե ունեն լեգիտիմ կասկածներ, որ Արցախյան պատերազմում եղել է ի սկզբանե պայմանավորված պարտություն։
Դրան կարող է հետևել այն, որ իրենց գրպանի դատարանները որոշեն, որ դա զրպարտանք է իշխանության հասցեին, և սրանով փակեն, ընդհանրապես, բոլոր քաղաքական ընդդիմախոսների և լրատվամիջոցների բերանը։ Ինձ զարհուրեցնում է մեր հասարակության անտարբերությունն այն ամենիհանդեպ, ինչ այսօր կատարվում է Հայաստանում՝ խոսքի ազատության դեմ։
Panorama.am. Այնուամենայնիվ, դուք, լինելով մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող պատգամավոր, պատրաստվո՞ւմ եք դիմել միջազգային կառույցներին։
Ն. Զոհրաբյան. Ընդունված օրենքի նախագծի հետ կապված ես միանշանակ դիմելու եմ միջազգային կառույցներին։
Օրենքի նախագծի վերաբերյալ իմ դիտարկումներն արդեն պատրաստել եմ և առաջիկա օրերին ուղարկելու եմ Վենետիկի հանձնաժողով, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին և եվրոպական այլ կառույցների։ Դա անելու եմ, որովհետև այս նախագիծը ես չեմ դիտարկում որպես վիրավորանքի ու զրպարտանքի դեմ պայքար։
Վիրավորանքի և զրպարտանքի դեմ պայքարելու ամենակարճ ճանապարհն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգի ու 10 րոպեում փակի ֆեյք ինդուստրիան, որը վիրավորանքի, զրպարտանքի, ատելության և թշնամանքի հիմնական ինկուբատորն է։ Իսկ այս օրենքի նախագիծը ազատ լրատվամիջոցներին և իշխանության ընդդիմախոսներին լռեցնելու նախագիծ է։
Panorama.am. Իսկ արդյո՞ք զարմանալի չէ, որ օրենքի նախագծին կողմ են քվեարկել նաև իշխանական այն պատգամավորները, որոնք նախկինում լրագրող են եղել։
Ն. Զոհրաբյան. Ինձ այլևս ոչինչ չի զարմացնում։ Ինձ համար այլևս ոչինչ զարմանալի չէ, քանի որ իշխանության բազմաթիվ պատգամավորներ, որոնց ես համարել եմ սկզբունքներ ունեցող մարդիկ, ամեն օր ոտքերով տրորում են Սահմանադրությունը՝ ընդունելով հակասահմանադրական բազմաթիվ օրենքներ, որոնք բերում է Կառավարությունը։
Panorama.am. Իսկ եթե այս նախագիծը բերվեր այն ժամանակ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ լրագրող էր, ըստ Ձեզ, ի՞նչ կաներ նա։
Ն. Զոհրաբյան. Նիկոլ Փաշինյանը բոլոր հարթակները կպատառոտեր, հանրությանը ոտքի կհաներ ու միջազգային բոլոր դիտորդական առաքելությունների հետ հանդիպման ժամանակ թիվ մեկ խնդիրը կդարձներ այն, որ Հայաստանում լռեցվում է խոսքի ազատությունը։
Եվ դա կաներ միանգամայն իրավացիորեն։ Կրկնում եմ՝ Ալեն Սիմոնյանի նախագծի նպատակը ոչ թե վիրավորանքի և զրպարտության դեմ պայքարելն է, այլ ընդդիմախոսներին լռեցնելը։ Եթե իրենց պայքարը զրպարտության և վիրավորանքի դեմ լիներ, ապա Նիկոլ Փաշինյանը մի հատ կճտացներ ու կփակեր ֆեյքերի ինկուբատորը։
Եվ քանի որ մենք մտնում ենք ընտրական փուլ, ու քաղաքական ուժերն այդ փուլում ներկայացնելու են իրենց դիրքորոշումը՝ Արցախյան պատերազմի պարտության պատճառների հետ կապված, իշխանությունը այս ճանապարհով փորձելու է լռեցնել նրանց։ Այս ճանապարհով իրենք կփորձեն քաղաքական ուժերի հայտարարությունները տրանսֆորմացնել որպես վիրավորանք կամ զրպարտություն, և մարդկանց, քաղաքական ուժերին ու լրատվամիջոցներին դնել անբնական տուգանքների տակ։ Հենց այդ նպատակով իրենք երկնեցին այս հակաժողովրդավարական օրենքի նախագիծը։

Зограбян: Для борьбы с клеветой и оскорблениями Пашинян мог щелкнуть пальцами и закрыть инкубатор фейков
19:15 25/03/2021
Вчера парламент 76 голосами «за» и 39 «против» принял во втором чтении в полном объеме законопроект об увеличении размера штрафов за клевету и оскорбление, представленный проправительственным депутатом Аленом Симоняном. Таким образом, он предлагает установить штраф в размере до 3 миллионов драмов вместо действующего 1 миллиона за оскорбление и до 6 миллионов драмов - вместо 2 миллионов за клевету.
Какие проблемы может принести законопроект с точки зрения свободы слова? Корреспондент Panorama.am поговорил на эту тему с депутатом фракции НС «Процветающая Армения» Наирой Зограбян.
Panorama.am.: Госпожа Зограбян, каким образом принятый закон может препятствовать и ущемлять свободу слова?
Н. Зограбян: Да! Этот проект - не что иное, как прямой удар по свободе слова. Я одна из тех деятелей, кто больше всех стал объектом нападок, клеветы и оскорблений со стороны различных государственных деятелей, правительственных фейков. Каждый день правительственные фейки, которые координируются разными депутатами правительства, с четкой дозировкой превращают меня в мишень для оскорблений, клеветы, ненависти и ругательств. И кажется, что я должна быть одним из первых заинтересованных лиц, чтобы этот закон был принят.
Но я уверена, что этот шаг делается только для того, чтобы заставить замолчать свободу слова и СМИ.
А правительственные фейки продолжат свою политику ненависти, вражды, оскорбления, сквернословия, перешедшую все красные черты самого хулиганского, самого омерзительного, самого презрительного.
Panorama.am.: В таком случае, когда, на Ваш взгляд, ограничивается свобода слова, оправдано ли молчание международных структур?
Н. Зограбян: Меня удивляет каменное молчание Венецианской комиссии, Совета Европы, международных структур. Когда Армения декриминализовала оскорбление и клевету, в ходе этих обсуждений было отмечено, что штрафы за оскорбление и клевету должны быть логичными, а сегодня, установив штраф в размере 6 миллионов драмов за клевету, власти закрыли рот всем, кто может высказать свои разумные сомнения и мнение.
Они хотят закрыть рты людям, которые, например, могут сказать, что у них есть легитимные подозрения, что изначально в Арцахской войне имело место договорное поражение.
За этим может последовать и то, что суды их собственного кармана решат, что это клевета в адрес правительства, и тем самым закроют рты всем политическим оппонентам и СМИ в целом. Меня ужасает безразличие нашего общества ко всему, что происходит сегодня в Армении против свободы слова.
Panorama.am.: Тем не менее, как депутат, занимающийся вопросами прав человека, собираетесь ли вы обращаться в международные структуры?
Н. Зограбян: По принятому законопроекту я обязательно обращусь в международные структуры.
Я уже подготовила свои замечания по законопроекту и в ближайшие дни отправлю их Венецианской комиссии, Комиссару Совета Европы по правам человека и другим европейским структурам. Я сделаю это, потому что не считаю этот проект борьбой с оскорблениями и клеветой.
Самый короткий путь борьбы с оскорблениями и клеветой - чтобы Никол Пашинян дал инструкции и за 10 минут закрыл фейковую индустрию, являющуюся главным инкубатором оскорблений, клеветы, ненависти и вражды. А этот законопроект призван заставить замолчать свободные СМИ и оппонентов власти.
Panorama.am.: Разве неудивительно, что за законопроект проголосовали также те проправительственные депутаты, которые раньше были журналистами?
Н. Зограбян: Меня больше ничего не удивляет. Для меня больше нет ничего удивительного, потому что многие проправительственные депутаты, которых я считала принципиальными людьми, каждый день попирают Конституцию, принимая множество неконституционных законов, вносимых Правительством.
Panorama.am.: А если бы этот проект внесли тогда, когда Никол Пашинян был еще журналистом, как вы думаете, что бы он сделал?
Н. Зограбян: Никол Пашинян разорвал бы все площадки, поднял бы на ноги общественность и на всех встречах с международными наблюдательными миссиями сделал бы проблемой номер один то, что свобода слова замалчивается в Армении.
И он сделал бы это совершенно справедливо. Повторяю, цель проекта Алена Симоняна - не бороться с оскорблениями и клеветой, а заставить замолчать оппонентов. Если бы их борьба была против клеветы и оскорблений, Никол Пашинян мог щелкнуть пальцами и закрыть инкубатор фейков.
А поскольку мы входим в этап выборов, и на этом этапе политические силы представят свою позицию относительно причин поражения в Арцахской войне, правительство попытается таким образом заставить их замолчать. Таким образом они попытаются трансформировать заявления политических сил в оскорбления или клевету, и подвергнуть людей, политические силы и СМИ неестественным штрафам. Именно с этой целью они разработали этот антидемократический проект закона.