Փարիզի Կլիմայական համաձայնագրի ստորագրումից հետո բանկերը 3,8 տրիլիոն դոլար են ներդրել վառելիքի արդյունահանման մեջ
Փարիզի Կլիմայական համաձայնագրի ստորագրումից հետո, հինգ տարվա ընթացքում աշխարհի խոշորագույն 60 բանկ 3,8 տրիլիոն դոլար են ներդրել վառելիքի արդյունահանման մեջ: Ինչպես գրում է «Ինտերֆաքս»-ը, այդ մասին ասվում է «Banking on Climate Chaos 2021» զեկույցում:
«J.P. Morgan Chase & Co.» բանկը դարձել է վառելիքային հանածոների արդյունահանման ֆինանսավորման առաջատարը: Ըստ մի շարք բնապահպանական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ «Rainforest Action Network »-ի հետազոտությունների, այդ ընկերությունը հինգ տարվա ընթացքում հանքարդյունաբերության մեջ ներդրել է 313,74 միլիարդ դոլար: Նրան հաջորդում է «Citigroup Inc.»-ը (237,5 միլիարդ դոլար) և «Wells Fargo & Co.»-ը (223,35 միլիարդ դոլար):
Այնուամենայնիվ, երեք տարի անընդմեջ աճից հետո 2020 թ-ին ոլորտի բանկային ներդրումներն ընդհանուր առմամբ կրճատվել են 9%-ով: Մասնավորապես, «Wells Fargo»-ն անցյալ տարի կրճատեց ներդրումները՝ այն հասցնելով 26,4 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա 45,68 միլիարդի փոխարեն:
Դիտարկված բանկերի ցուցակում միակ բանկը, որը 2020 թվականին չի ֆինանսավորել էներգակիրների արդյունահանումը, ֆրանսիական «Credit Mutuel»-ն է: Այս բանկը ոլորտի ֆինանսավորման տեսանկյունից վերջին հորիզոնականում է՝ հինգ տարվա ընթացքում հանքարդյունահանման մեջ ներդնելով ընդամենը 284 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

С момента подписания Парижского соглашения по климату банки вложили 3,8 трлн долларов в добычу топлива
18:39 25/03/2021
За пять лет с момента подписания Парижского соглашения по климату 60 крупнейших мировых банков инвестировали в отрасль ископаемого топлива $3,8 трлн. Об этом сообщается в докладе «Banking on Climate Chaos 2021», передает Интерфакс.
Согласно исследованию, подготовленному рядом экологических организаций, включая Rainforest Action Network, лидером по финансированию отрасли ископаемого топлива стал J.P. Morgan Chase & Co., который за пять лет инвестировал в отрасль $313,74 млрд. За ним следуют Citigroup Inc. ($237,5 млрд) и Wells Fargo & Co. ($223,35 млрд).
Однако инвестиции банков в сектор в 2020 году в целом сократились на 9% после роста в течение трех лет подряд. Wells Fargo, в частности, уменьшил инвестиции в прошлом году до $26,4 млрд с $45,68 млрд годом ранее.
Единственным банком, который попал в список, но в 2020 году не финансировал производство ископаемых источников энергии, стал французский Credit Mutuel. Он расположился на последней строчке по объему финансирования, за пять лет вложив в отрасль $284 млн.