FRV-ն, ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի և Ամերիաբանկի հետ հաջողությամբ ավարտել է ՀՀ-ում արդյունաբերական նշանակության ամենախոշոր արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորումը
FRV-ն, ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի և Ամերիաբանկի հետ հաջողությամբ ավարտել է ՀՀ-ում արդյունաբերական նշանակության ամենախոշոր արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորումը: Այս մասին հայտնում են Ամերիաբանկի մամուլի ծառայությունից:
• 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ-1» արևային կայանը կարտադրի այնքան մաքուր էներգիա, որքան պահանջվում է ավելի քան 20,000 տուն էլէկտրաէներգիայով ապահովելու համար և թույլ կտա խուսափել տարեկան 40,000տ ածխածնի արտանետումից:
• Ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հետ կնքվել է էլեկտրաէներգիայի գնման պայմանագիր, որի համաձայն արտադրված էլեկտրաէներգիան կմատակարարվի համայնքին` զգալի օգուտ բերելով վերջինիս:
• ՄՖԿ-ն և ՎԶԵԲ-ը կաջակցեն ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով առաջնակարգ վարկեր և ներդրումային դրամաշնորհ, որը ԵՄ-ից կնեգրավի ՎԶԵԲ-ը:
• Ամերիաբանկը կաջակցի ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով ԱԱՀ-ի ֆինանսավորում:
• «Մասրիկ-1» արևային կայանը ներկայումս արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանն է Հայաստանում:
Fotowatio Renewable Ventures (FRV) ընկերությունը, որը հանդիսանում է Abdul Latif Jameel Energy ընկերության անդամ և աշխարհում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ծրագրեր իրականացնող առաջատար, հաջողությամբ ավարտել է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորման գործարքը:
Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում կառուցվող 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ-1» արևային կայանն իր տեսակով առաջին է Հայաստանում: Այն թույլ կտա զգալիորեն ընդլայնել Հայաստանում վերականգնվող էներգիայի արտադրության ծավալը`միևնույն ժամանակ նվազեցնելով երկրի կախվածությունը հանածո վառելիքից:
2018 թ-ին FRV-ն և Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունը կնքեցին կառավարության աջակցության ծրագիր` Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության (R2E2) հիմնադրամի (ՀՀ կառավարության կողմից լիազորված ԾԻԳ) աջակցությամբ արևային էլեկտրակայանի նախագծման, ֆինանսավորման, կառուցման, տիրապետման և շահագործման նպատակով:
«Մասրիկ-1» կայանը կարտադրի տարեկան ավելի քան 128 գիգավատ/ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 1 ՄՎտ/ժամի դիմաց 41,9 ԱՄՆ դոլար մրցունակ սակագնով: Արտադրված էլեկտրաէներգիան պայմանագրի համաձայն կվաճառվի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը, որը պատասխանատու է Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համար: Կայանը կարող է արտադրել այնքան էներգիա, որքան պահանջվում է Հայաստանի ավելի քան 20,000 տնային տնտեսություն էլէկտրաէներգիայով ապահովելու համար: Ծրագիրը թույլ կտա նաև տարեկան մոտ 40,000 տոննայի չափով կրճատել ածխածնի արտանետումը:
Ծրագրի իրականացմանն աջակցում են Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Եվրամիությունը (ԵՄ), որոնք ծրագրի իրականացման տարբեր փուլերում կտրամադրեն մինչև 38․4 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Ամերիաբանկը կաջակցի ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով ԱԱՀ-ի ֆինանսավորում:
«Հայաստանը մեծ ներուժ ունի, երբ խոսքը վերականգնվող, մասնավորապես՝ արևային էներգիայի արտադրման ոլորտի զարգացման մասին է: Տվյալ տարածաշրջանում մեր առաջին արևային կայանի նախագծի ֆինանսավորման գործարքի կնքումը կարևոր նշանակություն ունի FRV-ի համար, քանի որ դա մեզ հնարավորություն է ընձեռում ընդլայնելու մեր գործունեության աշխարհագրությունը: Այս ծրագրի միջոցով մենք կնպաստենք երկրի կայուն տնտեսական աճին` ապահովելով լրացուցիչ եկամտի աղբյուր և ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, ինչը նպաստելու է ավելի հեռանկարային ապագայի կերտմանը»,-ասել է FRV ընկերության գործառնությունների գծով տնօրեն Տրիստան Իգուերոն:
Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը կարևորել է նախագծի իրագործումը` նշելով, որ Բանկը առանձնակի ուշադրություն է դարձնում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերին. «Մենք աջակցում ենք Հայաստանում միջազգային ընկերությունների գործունեությանը և մեզ համար այս նախագիծն առանձնանում և կարևորվում է առաջին հերթին մեր երկրի տնտեսության զարգացման, էկոլոգիական խնդիրների լուծման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, մեր քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման տեսանկյունից։ Կարևորելով անկախ և անվտանգ էներգետիկ համակարգ ձևավորելու հեռանկարը` Ամերիաբանկը ուրախ է աջակցելու արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային էլեկտրակայանի կառուցմանը»։
Ա. Հանեսյանը նշել է, որ Ամերիաբանկը մշտապես ակտիվ աշխատանքներ է իրականացրել էներգետիկայի ոլորտում, մասնավորապես՝ ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման, ինչպես նաև արևային կայանների կառուցման ուղղություններով. ««Մասրիկ-1» արևային կայանի կառուցումը հերթական հավակնոտ և մեր երկրի համար առանցքային նշանակություն ունեցող ծրագրերից մեկն է, որը, վստահ եմ, մեր գործընկերների հետ միասին հաջողությամբ ավարտին ենք հասցնելու»։
«Abdul Latif Jameel Energy ընկերությունը FRV ընկերության միջոցով իրականացնում է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանի կառուցումը, ինչը վկայում է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացման ուղղությամբ մեր ջանքերի մասին: «Մասրիկ» արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորման պայմանագրի կնքումը ևս մեկ քայլ է մեր նպատակների իրականացման ճանապարհին: Հպարտ ենք, որ աջակցում ենք Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի կայացմանը», - նշել է Abdul Latif Jameel ընկերության նախագահի տեղակալ և փոխտնօրեն Ֆադի Ջամիլը:

FRV reaches financial close with IFC, EBRD and Ameriabank for largest Utility Scale Solar Power Plant in Armenia
▪ 55 MW Masrik-1 Solar Farm will produce enough clean energy to supply more than 20,000 homes and avoid the emission of over 40,000 tons of CO2 annually.
▪ The project signed a Power Purchase Agreement (PPA) with Electric Networks of Armenia which will distribute the electricity produced by the plant delivering significant benefits to the community.
▪ IFC and EBRD will support the project with senior loans and an investment grant from the European Union, mobilised by EBRD
▪ Ameriabank will support the project with tailored VAT financing loan facility.
▪ This is currently the largest utility-scale solar power plant in Armenia.
Fotowatio Renewable Ventures (FRV), part of Abdul Latif Jameel Energy and a leading global developer of renewable energy projects, has closed the financing agreement for the development of the largest utility-scale solar power plant in Armenia. Located in Mets Masrik municipality, Gegharkunik region, the 55 MW solar power plant is the first-of-its-kind in the country, and it will help boost Armenia’s supply of renewable energy while reducing its dependence on fossil fuels.
In 2018, FRV and the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure signed a Government Support Agreement (GSA) to design, finance, build, own and operate the solar power plant with the support of the Renewable Resources and Energy Efficiency (R2E2) Fund, the implementation agency authorized by the Government of Armenia.
“Masrik-1” solar power plant will generate more than 128 gigawatt-hours of electricity annually at a competitive tariff of 41,9 USD/MWh. The electricity will be sold under a power purchase agreement to Electric Networks of Armenia, the utility company responsible for distribution of electricity in the country. The plant will produce enough energy to supply more than 20,000 Armenian households and is projected to avoid the release of over 40,000 tons of carbon emissions annually.
The project is supported by the International Finance Corporation (IFC), a member of the World Bank Group, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the European Union (EU). They will extend up to USD 38.4 million financing structured in different tranches of debt. Ameriabank will provide AMD loan facility to finance company’s VAT needs.
“Armenia has great potential when it comes to the development of renewable energy, in particular solar energy,” said Tristán Higuero, Chief Operations Officer of FRV. “The financial close of our first solar project in the region is a milestone for FRV as it allows us to expand our reach worldwide. Through this project, we will contribute to the country’s sustainable economic growth through the generation of wealth and employment, helping to build a more sustainable future.”
Artak Hanesyan, Ameriabank’s Chairman of the Management Board-CEO, highlighted the importance of the project and said that the renewable energy projects are a priority for the Bank: “We support international business in Armenia and have prioritized this project for its role in economic development, addressing environmental issues, creation of new job opportunities and improvement of the living standards in our country. We provided a loan to support development of the largest utility-scale solar power plant thus contributing to formation of a more independent and secure power system in Armenia.”
According to Artak Hanesyan, Ameriabank has been actively supporting the Energy sector in the country through financing of hydropower plant (HPP) and solar power plant (SPP) projects: “Masrik-1 solar power plant is yet another daring and critical project for our country which, I am sure, will be a success due to our joint efforts.”
Fady Jameel, Deputy President & Vice Chairman of Abdul Latif Jameel, said: “Abdul Latif Jameel Energy, through FRV, is providing Armenia’s largest utility scale solar plant which is a testament to our commitment to developing the renewable energy sector. In finalizing this financial agreement for Masrik Solar Farm, we move closer towards our objectives and take pride in assisting Armenia’s shift towards a renewable future."