Արա Սաղաթելյան. Մեր ժողովրդի դրաման այն է, որ Փաշինյանն այդպես էլ վարչապետ չդարձավ
«Նիկոլ Փաշինյանի անձնային որակները, պարամետրերը որևէ կերպ չեն համապատասխանում նրա զբաղեցրած պաշտոնին»,- «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի ու տեղեկատվության ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Արա Սաղաթելյանը՝ մեկնաբանելով վերջին շրջանում Փաշինյանի սկանդալային ու իրար հակասող հայտարարությունները։
Նա հիշեցրել է, որ Նիկոլ Փաշինյանն իշխանություն է եկել երեսուն տարի կուտակված հիասթափության ու էյֆորիայի ֆոնին՝ օգտագործելով բոլորին հայտնի տեխնոլոգիաները, բայց դա չէր նշանակում, որ նա պատրաստ էր վարչապետ լինելուն։
«Մեր ժողովրդի դրաման այն է, որ նա այդպես էլ վարչապետ չդարձավ։ Նա մնաց գեղցի ստահակ և ավանտյուրիստ։ Բարդ իրավիճակներում նրան պակասում են ինտելեկտուալ հնարավորությունը առկա տեղեկատվության ընդունման, վերլուծության, մշակման համար»,-նշել  է Սաղաթելյանը։
«Սպուտնիկ»-ի զրուցակիցն ընդգծել է, որ վարչապետը պարտավոր չէ փորձագետ լինել, բայց նա պետք է ձգտի ազնիվ լինել, սակայն նա հաճախ իրեն դրսևորում է որպես թերթի խմբագիր, որը ձգտում է վաճառել թերթի վաղվա համարը, այսինքն աշխատում է կարճաժամկետ ու իրավիճակային էֆեկտով։
Սաղաթելյանի խոսքով, նրա՝ պատրաստվածության, ինտելեկտի պակասը, ինչպես նաև վախը Փաշինյանին դարձել են վախեցած մարդ։
«Համաձայնեք մարդը շատ է հոգնել այդքան ստելուց։ Դժվար է տեսք ընդունել, թե իբր չես վախենում, եթե նա ցույց տա, որ վախենում է, բոլորը նրանց կփախչեն, և այդքանի հետ սթափ մնալ։ Մենք գործ ունենք հոգնած ու սպառված մարդու հետ, չեմ ասում նույնիսկ քաղաքական գործչի հետ, որը կարող է թույլ տալ սխալներ»,-ասել է նա։
Սաղաթելյանն ընդգծել է, որ եթե երեք տարի առաջ ժողովուրդը լոյալ էր նրա նկատմամբ, ապա հիմա հոգնել է նրանից։

Ара Сагателян: Драма нашего народа в том, что Пашинян так и не стал премьер-министром
«Базовые установки в личности Никола Пашиняна никак не соответствуют занимаемой им должности», - в беседе с корреспондентом Sputnik Армения сказал бывший руководитель аппарата Национального собрания, экс- директор ГНКО Центр общественных связей и информации Аппарата президента РА Ара Сагателян.
Он напомнил, что Никол Пашинян пришел к власти на фоне тридцати лет накопленного разочарования и эйфории, используя известные всем технологии, но это не означало, что он был готов стать премьер-министром.
«Драма нашего народа заключается в том, что он так и не стал премьер-министром. Он остался деревенским хапугой и авантюристом. И в сложившейся ситуации у него просто не хватает интеллектуального ресурса для приема, переработки и перераспределения информации», - сказал Сагателян.
Собеседник «Спутника» подчеркнул, что премьер-министр не обязан быть экспертом, но он обязан стараться быть честным, но он часто ведет себя как редактор газеты, которому надо продать очередной завтрашний тираж, то есть, работает на кратковременный и ситуативный эффект.
По словам Сагателяна, отсутствие подготовки и интеллекта, а также страх сделали Пашиняна напуганным человеком.
«Согласитесь, человек очень устал столько врать. Трудно сделать вид, что ты не боишься, потому что, если он покажет, что боится, все убегут «из-под него», и вместе со всем этим оставаться трезвым. Мы имеем дело с усталым и исчерпавшим себя человеком, я не говорю даже политиком, который может делать ляпы», - сказал он.