ԲԴԽ-ն Օնիկ Գասպարյանի գործով դատավոր Մհեր Պետրոսյան հարցով դիմել է դատախազություն
Մարտի 25-ին Բարձրագույն դատական խորհրդում ստացվել է Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանից դիմում, որի կապակցությամբ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից անմիջապես կազմակերպվել է քննարկում: Քննարկմանը հրավիրվել և լսվել է դատավոր Մհեր Պետրոսյանը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմի Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ կայացած քննարկումից հետո Բարձրագույն դատական խորհուրդը, ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 89-րդ հոդվածի 1-ին մասի 18-րդ կետով, ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ Բարձրագույն դատական խորհրդին ուղղված դիմումի պատճենը՝ ՀՀ դատախազության լիազորությունների շրջանակում դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Երեկ ուշ երեկոյան armlur.am-ը գրել էր, որ Օնիկ Գասպարյանի մասով միջանկյալ որոշում կայացրած Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանը ԲԴԽ է դիմել ու հայտնել, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում։
2021 թվականի մարտի 10-ին Օնիկ Գասպարյանը հայցադիմում էր ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝  իրեն պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021 թ. մարտի 10-ի վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ, առոչինչ ճանաչելու պահանջի մասին:
ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, մարտի 17-ին բավարարել էր Օնիկ Գասպարյանի հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր ճանաչել Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը:

ВСС Армении обратился в прокуратуру из-за угроз в адрес судьи по делу Оника Гаспаряна – Мгера Петросяна
19:36 26/03/2021
Высший судебный совет (ВСС) Армении 25 марта получил заявление от судьи Административного суда Мгера Петросяна, вокруг которого ВСС сразу же организовал обсуждение. На обсуждение пригласили и выслушали и судью Мгера Петросяна. Подробности представляет пресс-служба аппарата ВСС.
После состоявшегося обсуждения ВСС, руководствуясь п.18 ч.1 ст.89 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», направил копию отправленного в Высший судебный совет Армении заявления судьи Административного суда Мгера Петросяна в Генпрокуратуру для принятия необходимых мер в направлении решения поднятых в заявлении вопросов в пределах полномочий Генпрокуратуры РА.
Напомним, поздно вечером 25 марта armlur.am написал, что судья Административного суда Мгер Петросян, в производстве которого находится иск уволенного Николом Пашиняном начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна, обратился в ВСС и сообщил, что его жизни угрожает опасность.
17 марта 2021 года административный суд удовлетворил ходатайство начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна об обеспечении иска и постановил:
1. Удовлетворить ходатайство об обеспечении иска Оника Гаспаряна против президента Республики Армения Армена Саркисяна, премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с требованием признать отсутствие правоотношения в освобождении от должности главы ГШ ВС в силу права – в условиях непринятия президентом Республики административного акта на основании адресованному президенту Республики предложения премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ ВС.
2. Инициировать средство обеспечения иска – в виде временного удовлетворения требования истца, т.е. до вступления в законную силу решающего дело по существу окончательного судебного акта признать отсутствие правоотношения в освобождении от должности главы ГШ ВС в силу права – в условиях непринятия президентом Республики Армения административного акта на основании адресованного президенту Республики предложения премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ ВС. Данное решение вступает в силу с момента принятия.