«Ազատագրված Արցախում ադրբեջանցիների գերեզմանները չէին ոչնչացվում»․ դիմում են BBC-ին
«Ազատագրված Արցախում ադրբեջանցիների գերեզմանները չէին ոչնչացվում»,-այս մասին ֆեյսբուքյան էջում, դիմելով BBC-ին, գրել է Նարինե Արզումանյանը՝ անդրադառնալով BBC News-ի «Լեռնային Ղարաբաղ. Անհետացած եկեղեցու առեղծվածը» ռեպորտաժի մի հատվածին, որում ցույց էր տրվում, թե իբր հայերը քանդել են ադրբեջանցիների գերեզմանները։
«BBC News-ը երեկ ցույց տվեց Ադրբեջանի կողմից գրավված Արցախի տարածքում ամբողջությամբ քանդված հայկական եկեղեցին, ապա հավասարեցնելու համար որոշ քարեր, որոնք ադրբեջանցիները հավաքում և ներկայացնում էին որպես «հայերի կողմից ավերված գերեզման։
Այս լուսանկարներն արվել են տարիներ առաջ Արցախում գտնվող Տիգրանակերտի հնագիտական վայրում»,- գրել է Նարինե Արզումանյանը՝ հրապարակելով նկարներ։
Հիշեցնենք, որ «Լեռնային Ղարաբաղ. Անհետացած եկեղեցու առեղծվածը» ռեպորտաժում BBC-ի թղթակից Ջոնահ  Ֆիշերը հետաքննում է Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմում հայկական եկեղեցու անհետացումը: Ֆիշերը, որն այցելել է Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներ, ցույց է տալիս, որ Մեխակավանի (Ջեբրայիլ)  Ս. Աստվածածին եկեղեցին հիմնահատակ ավերվել է։
«Ադրբեջանը հայտարարել է, որ էթնիկ հայերին ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղում, բայց Հայաստանը նրան մեղադրում է տարածաշրջանում մնացած հայկական մշակութային ժառանգությունը, ներառյալ եկեղեցիներն ու հուշարձանները վնասելու և ոչնչացնելու մեջ: Երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են ռազմական հանցագործությունների մեջ»,-ասվում է BBC-ի նյութում:

‘In liberated Artsakh Azeris' graves were not being destroyed’: Reference to BBC report
“In liberated Artsakh Azeris' graves were not being destroyed,” Facebook user Narine Arzumanyan said on Friday, referring to a part of the BBC News report “Nagorno-Karabakh: The mystery of the missing church”, which claimed the Armenians had allegedly destroyed the graves of Azerbaijanis.
“BBC News yesterday showed the totally demolished Armenian church in the territory of Artsakh occupied by Azerbaijan and then, to equate, some stones that Azerbaijanis were collecting and presenting as "ruined-by-Armenians-grave".
“These photos were taken at archeological site of Tigranakert in Artsakh years ago,” Arzumanyan wrote, sharing the photos.
BBC correspondent Jonah Fisher has investigated the disappearance of an Armenian church that fell under the control of Azerbaijan in the recent Nagorno-Karabakh war. An online video shows Zoravor Surb Astvatsatsin Church near the town of Mekhakavan (Jebrayil) was intact when Azerbaijan occupied the territory.
“Azerbaijan has said ethnic Armenians are welcome to stay in Nagorno-Karabakh but Armenia has accused it of damaging and destroying Armenian cultural heritage left behind in the region, including churches and monuments. Both sides accuse the other of war crimes,” the BBC reported.