Սենոր Հասրաթյան. Չնայած հաստատված «խաղաղությանը», սկսել են Արցախի տարածքում քարկոծել հենց արցախցուն
Գնդապետ, Արցախի զինված ուժերի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
«Ուղիղ 6 ամիս առաջ սկսվեց պատերազմը, որից 44 օր հետո, կրելով մարդկային ու տարածքային ահռելի կորուստներ, հայկական կողմը պարտադրված գնաց ամենանվաստացուցիչ պայմաններով մարտական գործողությունների դադարեցման... Գնաց, հավատալով «խաղաղությանը»:
Սակայն դեպքերի հետագա ընթացքը ցույց տվեց, որ հակառակորդ կողմը ոչ միայն պատրաստ չէ դրան, այլև համոզված լինելով, որ դիմացը կանգնած է իրականությունից անտեղյալ և ազգային շահերին անհաղորդ ինչ-որ մի բանակցող- պատահականություն, շարունակեց գնալ ավելի հեռուն՝ մկրատելով արդեն բուն Հայաստանի սահմանները, ռազմագերիներին ներկայացնելով որպես ահաբեկիչներ, բռնազավթված տարածքներում հիմնահատակ ոչնչացնելով այն ամեն հոգևորն ու նյութականը, ինչ որ հայկական է...
Իսկ հիմա էլ արդեն, չնայած հաստատված «խաղաղությանը», սկսել են Արցախի տարածքում քարկոծել հենց իրեն՝ արցախցուն... Ահա հենց այսպես էլ, պատերազմը սկսվելուց ուղիղ 6 ամիս անց, ինչպես տեսնում եք, մեր հարևան, բայց ոչ բարեկամ երկրի համար պատերազմը չի ավարտվել...
Մինչդեռ հային «առաջնորդող» պատահականությունն ու իր խմբակը տակավին «հավատավոր» յուրայիններին շարունակում են կերակրել սահմանները բացելու և «հարևանների հետ խաղաղ ու բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու» մասին երևակայական խոստումներով...
Խաղաղությունը յուրաքանչյուր մտածող մարդու անօտարելի ցանկությունն է, բայց այն իրականություն է դառնում, եթե դու պատրաստ ես այն պաշտպանելու...»։
Ուղիղ 6 ամիս առաջ սկսվեց պատերազմը, որից 44 օր հետո, կրելով մարդկային ու տարածքային ահռելի կորուստներ, հայկական կողմը ...

Сенор Асратян: Несмотря на установившийся «мир», арцахцев забросали камнями на территории Арцаха
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник ВС Сенор Асратян пишет:
«Ровно 6 месяцев назад началась война, через 44 дня после чего, понеся огромные людские и территориальные потери, армянская сторона была вынуждена прекратить боевые действия на самых унизительных для нее условиях ... Она пошла, поверив в «мир».
Однако дальнейший ход событий показал, что противник не только не был готов к этому, но и, будучи уверенным, что перед ним стоит несведущий и непричастный к национальным интересам какой-то переговорщик-случайность, продолжил идти дальше, перекраивая уже границы самой Армении, представляя военнопленных за террористов, до основания уничтожая все духовное и материальное, которые осталось у армян на оккупированных территориях ...
А сейчас уже, несмотря на установившийся «мир», на территории Арцаха начали забрасывать камнями самих арцахцев ... Вот так, ровно через 6 месяцев после начала войны, как видите, для нашей соседней, но не дружественной страны война не окончена...
Между тем случайность, «руководящая» армянами, и его группа, все еще продолжают кормить «верующих» своих мнимыми обещаниями открыть границы и «установить мирные и дружеские отношения с соседями» ...
«Мир - это неотъемлемое желание каждого мыслящего человека, но оно становится реальностью, если ты готов его защищать ...»