Դաշնակցականների ակցիան. Արմեն Գրիգորյանն կարող է հանգիստ ասել, որ Հայաստանում Թուրքիայի դեսպանն է
ՀՅԴ անդամներն այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում Հայաստանի անվտանգության համար պատասխանատու կարևոր կառույցներից մեկի՝ Ազգային անվտանգության խորհրդի շենքի մոտ։
«Ազգային անվտանգության խորհուրդն իր գլխավոր քարտուղարով դարձել է Հայաստանում Թուրքիայի դեսպանատուն։ Իսկ խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այլևս կարող է հանգիստ ասել, որ Հայաստանում Թուրքիայի դեսպանն է»,- հայտարարեց դաշնակցական գործիչ Գեղամ Մանուկյանը։
Նա ընդգծեց, որ այդ կառույցը Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքում դարձել է գործիք հայ ժողովրդի հիշողությունը, պայքարն ուրանալու, Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ենթարկված 1.5 մլն նահատակներին մոռանալու, Էրդողանի գիրկն ընկնելու համար։
Գեղամ Մանուկյանը, որ առաջնորդում էր ակցիան, պնդում է՝ այդ մարդիկ պետք է դուրս նետվեն պետական համակարգից, քանի որ հստակ քայլերով արցախյան պատերազմը տանուլ տալուց հետո Հայաստանը նետում են Թուրքիայի գիրկը։
«Դեռ երկու տարի առաջ՝ ջահերով երթից հետո նիկոլականներից մեկը սպառնացել էր, որ քրեական գործ պետք է հարուցվի Թուրքիայի դրոշը վառողների դեմ։ Այն ժամանակ հատուկ Թուրքիայի դրոշն այրեցինք՝ասելով, որ մեր երիտասարդները տեր են հայության հիշողությանը, պայքարին։ Արդեն երկու տարուց ավելի է, որ այս իշխանություններն իրենց քաղաքականությամբ, քայլերով մոռացության են տալիս հայության հիշողությունը։ Դա անհնար է լինելու»,- նշեց Մանուկյանը։
Նա հիշեցեց, որ Ազգային անվտանգության խորհրդի շենքը շրջափակած ոստիկանների նախնիներն էլ զոհ են գնացել թուրքական յաթաղանին։
«Այսօր պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում աշխատող մարդկանց ստիպում են մոռանալ իրենց պատմությունը։ Իսկ դա անհնար է։ Հայ ժողովուրդը թույլ չի տա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դառնա Թուրքիայի վիլայեթներից մեկը»,- ասաց նա։
Մանուկյանը հիշեցրեց, որ «գլխավոր հողատուն» սկսել է նախընտրական քարոզչությունն ու ամենուր կրկնում է «թշնամու թշնամին, թշնամու թշնամին» մոլոգարություն հիշեցնող նախադասությունը։
«Դրա նպատակը մեկն է՝ ապրիլի 24-ի նախօրեին վիժեցնել աշխարհասփյուռ հայության, Հայ Դատի համառ պայքարը՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»,- ընդգծեց նա։
Ի դեպ, մինչ Մանուկյանը ելույթ էր ունենում, շենքի ներսից աշխատակիցները մեկը պատուհանից այն կողմ՝ վարագույրի հետևում թաքնված, նկարահանում էր ակցիան։
Ակցիայի մասնակից դաշնակցականները շենքի դիմաց այրեցին Թուրքիայի դրոշը՝ վանկարկելով «առանց Նիկոլ», «առանց թուրքի» Հայաստան։
«Մենք այս դրոշն այրեցիք, որպեսզի ցույց տանք, որ ազգային արժանապատվություն ունեցող մարդկանց համար Թուրքիան ու Ադրբեջանը թշնամիներ են, և կլինեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեր պահանջատիրությունը չի հասել իր տրամաբանական ավարտին»,- ասացին ակցիայի մասնակիցները։
Հիշեցնենք, որ Հանրային հեռուստատեսության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հաղորդման ժամանակ հարցին՝ «Մենք Թուրքիային թշնամի համարո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ», Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պատասխանել է. «Թուրքիայի հանդեպ մեր մոտեցումներում որոշակի շտկումներ պետք է լինեն և մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք»։

Акция протеста АРФД: Армен Григорян может спокойно заявить, что он посол Турции в Армении
Члены АРФД в настоящее время проводят акцию протеста перед одной из самых важных структур, отвечающих за безопасность Армении, - перед зданием Совета национальной безопасности.
«Совет национальной безопасности со своим генеральным секретарем стал посольством Турции в Армении. А секретарь совета Армен Григорян впредь может спокойно заявить, что он является послом Турции в Армении», - заявил представитель АРФД Гегам Манукян.
Он подчеркнул, что в руках Никола Пашиняна эта структура стала инструментом для отрицания памяти армянского народа, борьбы, забвения 1,5 миллиона жертв геноцида, совершенного Турцией, и попадания в объятия Эрдогана.
Руководивший акцией Гегам Манукян настаивает на том, чтобы эти люди были изгнаны из государственной системы, потому что, четкими шагами проиграв арцахскую войну, они бросают Армению в объятия Турции.
«Два года назад после факельного шествия один из николовцев пригрозил, что должно быть возбуждено уголовное дело против тех, кто сжигает турецкий флаг. Тогда мы специально сожгли турецкий флаг, сказав, что наша молодежь несет ответственность за память всего армянского народа, борьбу.
Вот уже более двух лет эти власти своей проводимой политикой, действиями предают забвению память обо всем армянском народе. Это невозможно», - сказал Манукян.
Он напомнил, что предки полицейских, окруживших здание Совета национальной безопасности, тоже стали жертвами турецкого ятагана.
«Сегодня людей, работающих в государственных органах и органах местного самоуправления, заставляют забыть свою историю. А это невозможно. Армянский народ не допустит, чтобы Республика Армения стала одним из вилайетов Турции», - сказал он.
Манукян напомнил, что «главный сдавший земли» начал предвыборную кампанию и повсюду повторяет предложение, напоминающее дикий фанатизм - «враг врага, враг врага».
«Его цель одна - накануне 24 апреля подорвать упорную борьбу армян всего мира, борьбу АНКА за признание Геноцида армян», - подчеркнул он.
Кстати, пока Манукян выступал, один из сотрудников за окном, прячась за занавеской, снимал акцию.
Напомним, что во время передачи Петроса Казаряна на Общественном телевидении на вопрос: «Считаем ли мы Турцию врагом или нет?» Секретарь Совета безопасности Армен Григорян ответил: «Необходимо внести некоторые коррективы в наши подходы к Турции, и мы работаем в этом направлении».