Կիպրոսը Հայաստանը ներառել է այն երկրների ցանկում, որտեղից  զբոսաշրջիկներ կարող է ընդունել
Ապրիլի 1-ից Կիպրոսի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը Հայաստանը պաշտոնապես ներառեց այն երկրների թվին, որտեղից զբոսաշրջիկներ կարող են գնալ կղզի: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը ՝ հղում կատարելով Առողջապահության նախարարության գրանցամատյանին։
Այս գրանցամատյանում Հայաստանն ընդգրկվել է պետությունների «կարմիր խմբում»: Այս երկրներից ժամանած ուղևորները կարող են խուսափել պարտադիր երկշաբաթյա կարանտինից, եթե երկու անգամ հաջողությամբ անցնեն նոր կորոնավիրուսի ստուգումը: Նրանք պետք է իրենց ձեռքում ունենան թեստի բացասական արդյունքը հավաստող փաստաթուղթը՝  72 ժամ վաղեմությամբ, որից հետո  ինչպես նաև  Կիպրոսի Լառնակա կամ Պաֆոս քաղաքների միջազգային օդանավակայաններում ևս մեկ  կորոնավիրուսի թեստ պետք է հանձնել։ Այն ևս  պետք է ցույց տա  բացասական  արդյունք:
Բացի այդ, Կիպրոս ժամանող ուղևորները կղզի մեկնելուց առաջ 24 ժամվա ընթացքում պետք էառցանց լրացնեն CyprusFlightPass  ներգաղթի ձևաթուղթը (հասանելի է՝ https://cyprusflightpass.gov.cy կայքում):
Բացի 32 երկրներից, որոնք արդեն «կարմիր խմբում» էին, ներառվել են Ռուսաստանի Դաշնությունը, ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Իսրայելը, ԱՄԷ-ն, Ուկրաինան, Բելառուսը, Վրաստանը, Հորդանանը, Լիբանանը, Բահրեյնը, Քաթարը և Եգիպտոսը,

Кипр включил Армению в число стран, откуда можно приезжать туристам
Министерство здравоохранения Республики Кипр с 1 апреля официально перевело Армению в число стран, откуда на остров можно приезжать туристам. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на еженедельно обновляемый реестр деления Минздравом государств по группам в зависимости от складывающейся в них эпидемической ситуации, новая версия которого была опубликована в понедельник.
В этом реестре Армения занесена в "красную группу" государств. Пассажиры из этих стран могут избежать обязательного двухнедельного карантина, если дважды успешно пройдут проверку на отсутствие у них нового коронавируса. Им необходимо иметь на руках свидетельство об отрицательном результате теста на эту инфекцию, который был сдан в сертифицированной лаборатории не ранее, чем за 72 часа до вылета, а затем пройти за свой счет еще один тест на коронавирус в международных аэропортах кипрских городов Ларнака или Пафос, который также должен показать отрицательную реакцию.
Кроме того, пассажирам, прилетающим на Кипр, необходимо в течение суток перед своим вылетом на остров заполнить онлайн иммиграционную форму CyprusFlightPass (на сайте https://cyprusflightpass.gov.cy).
В дополнение к 32 странам, которые уже находились в "красной группе", в понедельник в эту категорию вместе с Арменией также были включены РФ, США, Великобритания, Израиль, ОАЭ, Украина, Беларусь, Грузия, Иордания, Ливан, Бахрейн, Катар и Египет.