Պեսկով. Փաշինյանի հրաժարականի որոշումը չի պահանջում անհապաղ զրույց Պուտինի հետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ապրիլին հրաժարական տալու որոշումը չի պահանջում անհապաղ զրույց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Նա ավելացրել է, որ ղեկավարների շփումները շարունակական են, գրում է Tass-ը։
«Նա [Փաշինյանը] կշարունակի կատարել [Հայաստանի վարչապետի] պարտականությունները, ուստի այս որոշումը, որը հրապարակվեց, անհապաղ քննարկման կարիք չունի», - ասել է Կրեմլի խոսնակը:
Նա ավելացրել է, որ երկու երկրների ղեկավարները «բավականին վերջերս են շփվել, շփումները շարունակվում են»:
Նշվում է, որ Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամը սկսվեց փետրվարի վերջին, երբ Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Օնիկ Գասպարյանը և բարձրագույն հրամանատարական կազմը պահանջեցին Փաշինյանի հրաժարականը: Մարտի 18-ին, Փաշինյանը, նախագահ Արմեն Սարգսյանի և խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ղեկավարների հետ խորհրդակցելուց հետո, հայտարարեց, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 20-ին:

Песков: решение Пашиняна об отставке не требует незамедлительного разговора с Путиным
Решение премьер-министра Армении Никола Пашиняна подать в отставку в апреле не требует незамедлительного разговора с президентом России Владимиром Путиным, заявил журналистам в понедельник пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков. Он добавил, что контакты лидеров носят постоянный характер, передает ТАСС.
«Он же [Пашинян] останется исполняющим обязанности [премьер-министра Армении], поэтому это решение, которое было обнародовано, не требует незамедлительного разговора», - сказал представитель Кремля.
Он добавил, что лидеры двух стран «общались совсем недавно, контакты идут постоянно».
Отмечается, что Политический кризис в Армении начался в конце февраля. Тогда занимавший пост начальника генштаба Оник Гаспарян и высший командный состав потребовали отставки Пашиняна. 18 марта Пашинян после консультаций с президентом Арменом Саркисяном и лидерами трех парламентских фракций заявил, что внеочередные парламентские выборы состоятся 20 июня.