Ինչի՞ միջոցով է կորոնավիրուսը փոխանցվել մարդուն. ԱՀԿ-ի նոր հետազոտությունը
Չինացի գիտնականներն ու Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետները, հետևելով Չինաստանում համատեղ գիտական գործունեության արդյունքներին, եկել են այն եզրակացության, որ կորոնավիրուսի նոր տեսակը կարող է չղջիկներից մարդուն փոխանցվել անհայտ միջանկյալ կենդանու միջոցով, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով գիտնականների հաշվետվությանը։
Նշվում է, որ փորձագետները հրաժարվել են այն վարկածից, թե COVID-19-ի պատճառը նոր տեսակի վիրուսի՝ լաբորատորիայից արտահոսքն է։ Ուստի նրանք մտադիր են շարունակել վարակի ծագման հետազոտությունները:
Ըստ աղբյուրի, գիտնականների համապատասխան զեկույցի հրապարակումը բազմիցս հետաձգվել է, ինչը հանգեցնում է այն մտքին, թե դա արվել է Չինաստանին պաշտպանելու և նրան համաճարակի պատճառ չհամարելու համար:
Գործակալությունը փաստաթղթի գրեթե վերջնական տարբերակը ստացել է այսօր՝ մարտի 29-ին։
Այսպիսով,փորձագետները թվարկել են կորոնավիրուսի փոխանցման չորս հիմնական վարկածները: Դրանցից մեկն այն է, որ կորոնավիրուսի չղջիկներից մարդուն փոխանցվել է միջանկյալ կենդանու միջոցով, որը, սակայն, դեռևս չի հաստատվել։ Ենթադրվում է, որ դրանք կարող են լինել մողեսներ, կատուներ կամ ջրաքիսներ: Միևնույն ժամանակ, փորձագետները վիրուսի՝ չղջիկներից մարդուն փոխանցման տարբերակը համարում են անհավանական։ Բացի այդ, փորձագետները նշել են, որ չղջիկները կարող էին կորոնավիրուսը թողած լինել սառեցված մթերքների վրա:
Ավելի վաղ «Bloomberg»-ը հայտնել էր, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետները Չինաստանում կենդանիների առևտուրը համարել էր որպես նոր տեսակի կորոնավիրուսի առաջացման հավանական պատճառ:

Новое исследование ВОЗ: Как коронавирус передался людям?
Китайские ученые и специалисты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по итогам совместной научной деятельности в КНР пришли к выводу, что коронавирус нового типа мог передаться от летучих мышей к человеку через неизвестное промежуточное животное — это наиболее достоверная теория к настоящему моменту. Об этом сообщает Газета.ru со ссылкой на неопубликованный отчет экспертов.
Отмечается, что специалисты отказались от версии происхождения COVID-19 в результате утечки из лаборатории. При этом они намерены продолжить исследования относительно происхождения инфекции.
В AP обратили внимание на то, что публикация соответствующего отчета ученых неоднократно откладывалась, что приводит к мысли, не было ли это сделано с целью защитить Китай и не назвать его виновником появления пандемии.
Агентство получило почти окончательный вариант документа в понедельник, 29 марта.
Так, специалисты перечислили четыре основные версии появления COVID-19. Одна из них — передача коронавируса от летучих мышей к человеку через промежуточное животное, какое именно, установить не удалось. Предполагается, что это могли быть ящеры, кошки или норки. При этом эксперты посчитали маловероятной версию прямой передачи инфекции от летучих мышей к людям.
Также специалисты отметили, что летучие мыши могли «оставить» коронавирус на замороженных продуктах.
Ранее агентство Bloomberg сообщало, что специалисты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) назвали торговлю животными в Китае возможной причиной появления нового коронавируса.