Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եղել է մինչև 11 հազար վիրավոր և հիվանդ. Գեղամ Փաշիկյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հոսպիտալներում և հիվանդանոցնում զինծառայողների, ոստիկանների, ԱԱԾ սահմանափահ զորքերի, կամավորների շրջանում եղել է մինչև 11 հազար վիրավոր և հիվանդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, մարտի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետի տեղակալ, պլանավորման բաժնի պետ, գնդապետ Գեղամ Փաշիկյանը՝ ամփոփելով ռազմաբժշկական վարչության կատարված աշխատանքը պատերազմի ընթացքում։
«55 տոկոսը ունեցել են թեթև վիրավորվումներ, 35 տոկոսը՝ միջին ծանրության վիրավորումներ, 7 տոկոսը՝ ծանր վիրավորումներ, 2 տոկոսը՝ ծայրահեղ ծանր վիրավորումներ»,- ասել է Փաշիկյանը։
ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Սահակ Օհանյանն նշել է, որ ներկայումս փաստացի բուժում է ստանում շուրջ 1500 զինծառայող, նրանք գտնվում են վերականգնողական արձակուրդում։
«Ներկայումս ունենք 885 արդեն իսկ առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի հաշմանդամներ։ Առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամները օգտվում են զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի աջակցությունից»,- պարզաբանել է Օհանյանը։
Նա նաև նշել է, որ պատերազմի մինչև 22-23-րդ օրը զինծառայողների շրջանում եղել են միայն բեկորային վիրավորումներ։
«Դա խոսում է այն մասին, որ հակառակորդը կիրառում էր անօդաչու թռչող սարքեր, հեռահար հրետանային միջոցները։ Պատերազմի երրորդ շաբաթից հետո զինծառայողների շրջանում ունեցանք առաջին գնդակային վիրավորումները, երբ հակառակորդի զորքերը մոտեցան և անմիջական կոնտակտ եղավ»,- ընդգծել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետը։
Օհանյանն ասել է, որ ռազմաբժշկական վարչությունը բավականին լուրջ վերլուծություն է պատերազմի արդյունքները։ Ըստ նրա, հակառակորդն իր առաջ խնդիր էր դրել մոտակա առաջադրանքը լուծելու՝ կիրառելով դիմակայող ուժերի նկատմամբ մաքսիմալ խոցման միջոցներ։

Гегам Пашикян: За 44-дневную арцахскую войну у нас было до 11 тысяч человек раненых и больных
В ходе 44-дневной войны в Арцахе в больницах и госпиталях было до 11 000 больных и раненых, в том числе военнослужащие, служащие полиции, пограничных отрядов СНБ, а также добровольцы.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 28 марта заявил заместитель начальника Военно-медицинского управления ВС РА, начальник планового управления полковник Гегам Пашикян, подводя итоги работы, проделанной Военно-медицинским управлением во время войны.
«У 55% раненых были легкие ранения, у 35% - ранения средней степени, у 7% - серьезные ранения, а у 2% - крайне серьезные ранения», - сказал Пашикян.
Начальник Военно-медицинского управления ВС РА полковник Саак Оганян отметил, что в настоящее время фактически проходят лечение около 1500 военнослужащих, они находятся в реабилитационном отпуске.
«В настоящее время у нас уже 885 инвалидов первой, второй и третьей степени. Инвалиды первой и второй степени пользуются поддержкой страхового фонда военнослужащих», - пояснил Оганян.
Он также отметил, что до 22-23-го дня войны среди военнослужащих были только осколочные ранения.
«Это говорит о том, что противник применил беспилотные летательные аппараты, дальнобойную артиллерию. После третьей недели войны у нас были зафиксированы первые пулевые ранения среди военнослужащих, когда подошли вражеские войска и был прямой контакт», - подчеркнул начальник военно-медицинского управления ВС РА.
Оганян сказал, что военно-медицинское ведомство провело довольно серьезный анализ результатов войны. По его словам, враг поставил перед собой задачу выполнить задачу с применением средств нанесения максимального поражения противостоящим силам.