Հայկ Ալումյանը՝ Դանիբեկյանին. Դուք արդեն դատախազների հետ սցենա՞ր եք նախապատրաստել
Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով դատական նիստի ընդմիջմանը դատարան ժամանեց գործով ամբաստանյալ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը։
Մեղադրող կողմից որևէ մեկը չներկայացավ։ Դատավոր Դանիբեկյանը դիմեց պաշտպանական կողմին դիրքորոշում հայտնելու համար։
ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հայտարարեց, հավանաբար դատարանին հայտնի է, իսկ եթե հայտնի չէ, ինքը տեղեկացնում է, որ մարտի 26-ին Սահմանադրական դատարանը անվավեր ու հակասահմանդրական է ճանաչել Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը։
«Այդ օրվանից Քրեական օրենսգրքում գոյություն չունի 300.1 հոդված։ Շաբաթ օրը՝ որոշման հաջորդ օրը, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները՝ իմ ստորագրությամբ դատարանի էլեկտրոնային փոստին ուղարկել ենք միջնորդություն, որպեսզի Քրեական օրենսգքրի 300.1 հոդվածի մասով պարոն Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվի, գործը կարճվի, խափանման միջոցը փոփոխվի, ինչպես նաև դատարանը պարտավորեցնի քրեական վարույթն իրականացնող մարմիններին գրավոր ներողություն հայցեն պարոն Քոչարյանից»,-ասաց Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ երեկ ՍԴ որոշումը հրապարակվել է դատարանի պաշտոնական կայքում։
«Հիմա անկախ նրանից, թե մենք կհամարենք, որ այդ հոդվածը անվավեր է ճանաչվել մարտի 26-ին, թե՞ մարտի 29-ին, փաստացի հենց այս պահին մեր պաշտպանյալի նկատմամբ ապօրինի քրեական հետապնդում է իրականացվում մի հոդվածով, որը Քրեական օրնսգրքում այլևս գոյություն չունի։ Գոնե Դուք հիմա մեր միջնորդությունը քննարկեք, ավելին, դրա պարտականությունն էլ չունեք, Դուք հիմա արդեն պետք է քրեական հետապնդումը դադարեցրած լինեիք, հիմա եկել, քննարկում եք հարց՝ նիստը հետաձգե՞նք, մյուս երեքշաբթի, թե՞ չէ։ Դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ ի՞նչ մաշտաբի օրինախախտում եք անում, Դուք ուզում եք, որ ես ասե՞մ, Դուք արդեն հանցագործության եք մոտենում։ Ես չեմ ուզում՝ դատարանին վիրավորեմ, ոչ թե Ձեզ։ Դուք հիմա փաստորեն նպատակադրվել եք քրեական հետապնդումը շարունակել մի հոդվածով, որ ուրբաթ օրվանից գոյություն չունի։ Դուք դա լո՞ւրջ եք ուզում անել, դատախազների հետ համաձայնեցրե՞լ եք արդեն։ Դուք արդեն նախապատրաստել եք սցենա՞ր, ո՞նց եք անելու։ Դուք պատրաստվո՞ւմ եք յոթ օր քրեական հետապնդում շարունակել, որ հետո դատախազները կարողանան ինչ-որ մեղադրանքներ փոխե՞լ։ Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, որ դրա տակից կարո՞ղ եք դուրս գալ։ Կամ նրանք, որ ձեզ այդ հրահանգներ են տվել»,-ասաց Ալումյանը։
Դանիբեկյանը հայտարարեց՝ ստիպված է ընդհատել փաստաբանին, քանի որ դատարանի նկատմամաբ վիրավորական հայտարարություններ է անում, Ալումյանն ի պատասխան նշեց. «Արդեն ամեն ինչ ասել եմ, Դուք մտածեք»։

Айк Алумян – судье Данибекян: Вы уже подготовили сценарий с прокурорами?
Во время объявленного судом в Ереване перерыва на заседании по делу о предполагаемом свержении конституционного строя в суд прибыл адвокат бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна – Карен Межлумян.
Со стороны обвинения в суд так никто и не явился. Судья Анна Данибекян обратилась к стороне защиты – для представления позиции.
Адвокат второго президента РА Роберта Кочаряна Айк Алумян заявил, что суду, по всей вероятности, известно, а если это не известно, то он уведомляет, что 26 марта Конституционный суд признал статью 300.1 Уголовного кодекса недействительной и антиконституционной.
«С этого дня в Уголовном кодексе нет статьи 300.1. В субботу, на следующий день после оглашения решения, адвокаты Роберта Кочаряна под моей подписью направили по электронной почте в суд ходатайство о прекращении уголовного преследования г-на Кочаряна по статье 300.1 Уголовного кодекса, прекращении дела, изменении меры пресечения, а также о том, чтобы суд обязал осуществляющие уголовное производство органы принести письменные извинения г-ну Кочаряну», – сказал Алумян.
Он напомнил, что вчера решение Конституционного суда было опубликовано на официальном сайте суда.
«Теперь, независимо от того, посчитаем ли мы, что эта статья была признана недействительной 26 марта или 29 марта, фактически, прямо сейчас в отношении нашего подзащитного осуществляется незаконное преследование по статье, которой больше нет в Уголовном кодексе. Вы должны рассмотреть наше ходатайство сейчас, более того, Вы и не обязаны это делать, Вы должны были уже прекратить уголовное преследование. Вместо этого пришли и обсуждаете вопрос: следует ли отложить заседание, назначить на следующий вторник или нет?
Вы представляете масштаб совершаемого правонарушения? Вы хотите, чтобы я сказал? Вы уже приближаетесь к преступлению. Я не хочу оскорблять суд, но не Вас. Фактически, Вы сейчас намерены продолжить уголовное преследование по статье, которой не существует с пятницы. Вы серьезно хотите это сделать? Вы уже согласовали с прокурорами? Вы уже подготовили сценарий, как собираетесь это сделать? Вы собираетесь продолжать уголовное преследование в течение семи дней, чтобы прокуроры смогли изменить обвинения? Вы представляете, как потом выкрутитесь? Или те, кто дал вам эти инструкции?» – сказал Алумян.
Данибекян заявила, что вынуждена прервать адвоката, поскольку он позволяет себе оскорбительные заявления в адрес суда, Алумян в ответ указал: «Я уже все сказал, сами думайте».