Հայաստանում ավելի քիչ են սմարթֆոններով լրտեսում միմյանց
Հայաստանում 2020-ին լրտեսական ծրագրերի (stalkerware) գրոհների բախվել է բջջային սարքերի օգտատերերի 0,03%-ն այն դեպքում, երբ 2019-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 0,02%։
Եթե Վրաստանում անցյալ տարի նման գրոհների է ենթարկվել բջջային օգտատերերի 0,03%-ը, ապա 2019 թվականին նրանց բաժինը կազմել է 0,01%, իսկ Ադրբեջանում ըստ տարիների այդ ցուցանիշները համապատասխանաբար կազմել են 0,06% և 0,04%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն, 2020-ին stalkerware տիպի հավելվածներից տուժել է գրեթե 54 հազար օգտատերեր ամբողջ աշխարհում։ 2018-ին այդ թիվը կազմել է գրեթե 40 հազար օգտատեր։ Մինչդեռ 2019 թվականին ստալկերական ծրագրերից տուժել է ավելի քան 67 հազար մարդ։
Ընկերության փորձագետները նշում են, որ սարքի վրա լրտեսական հավելված տեղադրելու համար բավական է մեկ անգամ ֆիզիկական հասանելիություն ստանալ դրան: Այնուհետև հետապնդողը կարող է ստալկերական ծրագրերի միջոցով հետևել լրտեսման օբյեկտի տեղակայմանը, կարդալ մեսենջերների և սոցցանցերի հաղորդագրությունները, դիտել ուրիշի սարքի լուսանկարները, տեսանյութերը և այլ ֆայլերը, լսել հեռախոսազրույցները, տեսնել այն ամենը, ինչ օգտատերը մուտքագրում է ստեղնաշարով, այդ թվում՝ գաղտնաբառերը և երկգործոն իրավազորման կոդերը:
«Ընդ որում, տուժողը նույնիսկ չի էլ գլխի ընկնում, որ stalkerware-ը սարքում է. նման հավելվածները սովորաբար իրենց թաքցնում են տեղադրված ծրագրերի ցանկից և իրենց ակտիվության մասին ոչ մի ծանուցում չեն անում։ Իմանալով զոհի յուրաքանչյուր քայլի մասին՝ չարագործը կարող է վերահսկել նրան, ճնշում գործադրել հոգեբանորեն և սպառնալ նրա կյանքին ու առողջությանը»,- պարզաբանում են նրանք։ Գենդերային հավասարության եվրոպական ինստիտուտի (EIGE) 2017-ի հաշվետվության համաձայն՝ առցանց լրտեսումից տուժած տասը կանանցից յոթը բախվել են հետապնդողի ֆիզիկական և/կամ սեռական բռնությանը: Ֆրանսիայում, Centre Hubertine Auclert-ի տվյալներով, հարաբերություններում բռնության յուրաքանչյուր հինգերորդ զոհը բախվել է լրտեսական ծրագրերի:
Ստալկերական ծրագրերի դեմ պայքարի հիմնական խնդիրներից մեկն այն է, որ դրանք հնարավոր չէ հենց այնպես վերցնել և հեռացնել: Stalkerware տեղադրողը, նկատելով դրա հեռացումը, կարող է հասկանալ՝ զոհը տեղյակ է, որ իրեն հետևում են. որոշ նմուշներ իրենց տիրոջը ծանուցում են ուղարկում այդ մասին։ Դա կարող է իրավիճակն ավելի վտանգավոր դարձնել զոհի համար և հանգեցնել հակամարտության սրման ինչպես առցանց, այնպես էլ ցանցից դուրս տիրույթում։ Դրանից խուսափելու համար հարկավոր է օգտագործել TinyCheck լուծումը, որը հատուկ մշակված է լրտեսական ծրագրերը տերերից գաղտնի որոնելու համար։
Սմարթֆոնի վրա stalkerware-ի հայտնվելու ռիսկը նվազեցնելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս ոչ մեկին չտալ և հնարավորության դեպքում չթողնել այն առանց հսկողության, սարքը պաշտպանել բարդ թվատառային գաղտնաբառով և չասել այն որևէ մեկին: Անհրաժեշտ է, որ օգտատերերը սմարթֆոնի կարգավորումներում արգելի կողմնակի աղբյուրներից հավելվածների տեղադրումը և ինքն էլ օգտվի միայն պաշտոնական խանութներից, ինչպես նաև սարքը պաշտպանի հուսալի մոբայլ հակավիրուսային ծրագրով, որը կարողանում է հայտնաբերել և նախազգուշացնել stalkerware-ի մասին:

«Лаборатория Касперского»: В Армении меньше стали шпионить друг за другом посредством смартфонов
В 2020 году в Армении с атаками шпионских программ (stalkerware) столкнулись 0,03% пользователей мобильных устройств, когда как в 2019 году этот показатель составил 0,02%. Если в Грузии в прошлом году таким атакам подверглись 0,03% мобильных пользователей, то в 2019 году их доля составляла 0,01%, а в Азербайджане эти показатели по годам составили 0,06% и 0,04%, соответственно. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, в 2020 году от приложения типа stalkerware пострадали почти 54 тысячи пользователей по всему миру.
В 2018 году это число составляло почти 40 тысяч пользователей. Тогда как в 2019 году пострадавших от сталкерских программ насчитывалось более 67 тысяч.
Эксперты компании отмечают, что для установки шпионского приложения на устройство достаточно один раз получить к нему физический доступ. Далее преследователь может с помощью сталкерских программ отслеживать местонахождение объекта слежки, читать сообщения в мессенджерах и соцсетях, просматривать фото, видео и другие файлы на чужом устройстве, прослушивать телефонные разговоры, видеть все, что пользователь набирает на клавиатуре, в том числе пароли и коды двухфакторной аутентификации.
«Пострадавший при этом даже не догадывается, что stalkerware есть на устройстве: такие приложения обычно скрывают себя из списка установленных программ и не выводят никаких сообщений о своей активности. Зная о каждом шаге жертвы, злоумышленник может ее контролировать, давить психологически и угрожать ее жизни и здоровью»,- поясняют они. Согласно отчету Европейского института гендерного равенства (EIGE) за 2017 год, семь из десяти женщин, пострадавших от онлайн-слежки, сталкивались с физическим и/или сексуальным насилием со стороны преследователя. Во Франции, по данным Centre Hubertine Auclert, каждая пятая жертва насилия в отношениях сталкивалась со шпионскими программами.
Одна из основных проблем в борьбе со сталкерскими программами – то, что их нельзя просто так взять и удалить. Установивший stalkerware, заметив его удаление, может понять, что жертва в курсе, что за ней следят: некоторые образцы отправляют своему хозяину уведомление об этом. Это может сделать ситуацию еще более опасной для жертвы и привести к эскалации конфликта, как онлайн, так и офлайн. Чтобы избежать этого, следует воспользоваться TinyCheck – решением, разработанным специально для поиска шпионских программ тайком от их хозяев.
Эксперты для снижения риска попадания stalkerware на смартфон рекомендуют никому не давать его и по возможности не оставлять его без присмотра, защишать устройство сложным цифробуквенным паролем и не сообщайте его никому.
Необходимо в настройках смартфона запретить установку приложений из сторонних источников и самим пользоваться только официальными магазинами, а также защитить устройство надежным мобильным антивирусом, который умеет обнаруживать и предупреждать о stalkerware, указывают из «Лаборатории Касперского» в Армении.