«Այն դատախազները, որոնք միշտ խրոխտ ձայնով գալիս ներկայանում էին դատական նիստերին, նույնիսկ ասում էին, որ իրենք ոչ թե օգտագործվող են, այլ՝ օգտագործող, այսօր նույնիսկ դատական նիստի չներկայացան»,- այս ասին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ ամբողջ դատախազությունից գեթ մեկ դատախազ չի գտնվել, որ գար ու նիստին մասնակցեր։
«Սա ինձ համար ապշելու երևույթ էր։ Դա պայմանավորված էր մի պատճառով, երևի թե վախեցած են։ Այլ տրամաբանություն չկար»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ որոշման եզրափակիչ մասը հրապարակվել է մարտի 26-ին, որոշումն ամբողջությամբ երեկ ու ամեն ինչ պարզ էր՝ Խաչատուրովի, Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվեր ամբղոջությամբ։
Վարդևանյանի խոսքով, այն, ինչ տեսանք այսօրվա դատական նիստին իրավաբանություն չէր։
«Կարող էին դատախազները գալ ու ներկայանալ նիստին, ասել՝ գիտեք, միջնորդություն ենք ուզում ներկայացնել։ Բայց դատական նիստին վախենալ ու չգալ, խայտառակություն էր ուղղակի»,- ասաց նա՝ նշելոց, որ դատախազությունից այլևս ամեն ինչ սպասելի է։

Вардеванян: Прокуроры побоялись прийти на судебное заседание
«Прокуроры, которые всегда дерзко выступали на судебных заседаниях, даже говорили, что они не используемы, а пользующиеся, сегодня даже не явились на заседание суда», - после окончания судебного заседания сказал в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян.
Адвокат подчеркнул, что во всей прокуратуре не нашелся ни один прокурор, кто бы явился и участвовал в судебном заседании.
«Это просто поражает меня. Это было обусловлено только одним: они, возможно, напуганы. Другой логики нет», - сказал он, напомнив, что окончательная часть решения была опубликована 26 марта, решение было окончательно опубликовано вчера, и все было ясно: уголовное преследование в отношении Хачатурова и Оганяна необходимо полностью прекратить.
По словам Вардеваняна, то, что мы увидели на сегодняшнем судебном заседании, не юриспруденция.
«Прокуроры могли явиться на заседание и сказать, мол, знаете, мы хотим подать ходатайство. Но побояться и не явиться на судебное заседание- это просто позор», - сказал он, отметив, что от прокуратуры теперь можно ожидать все, что угодно.