Վարդևանյանը՝ դատավորին. Դատախազները ուզում են ապօրինությունը գցել Ձեզ վրա
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը նիստը նախագահող դաավոր Աննա Դանիբեկյանից հետաքրքրվեց, արդյո՞ք զանգահարել է բացակայող դատախազներին՝ հասկանալու նրանց բացակայության պատճառները, ինչպես արել էր նույն գործով ամբաստանյալ Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի պարագայում։
«Քրեական օրենսքերի 300.1 հոդվածը ջնջված է Քրեական օրենսգրքից։ Տվյալ գործով չորս անձանց մեղադրանք էր առաջադրվել 300.1 հոդվածով։ Հարգելի դատարան, դուք արդյո՞ք դատական նիստի ընթացքում պետք է լուծեք հարց, երբ պարզապես գոյություն չունի նման հոդված։ Դուք դա կարող եք անել առանց դատական նիստի Ձեր խորհրդակցական սենյակում»,-ասաց Վարդևանյանը՝ ավելացոնելով, որ իր տեղեկություններով երեկ մինչև 21։30-22։00-ը Դանիբեկյանը եղել է աշխատավայրում, և կարող էր դա անել։
Անդրադառնալով Ալումյանի հայտարարությունները դատավորի կողմից վիրավորական համարելուն, Վարդևանյանն ընդգծեց.
«Ո՞րն է առավել վիրավորական, հարգելի դատարան։ Առանց այդ հոդվածի գոյության փաստացի քրեական հետապնդում շարունակելը մի քանի օգտագործվող կամ օգտագործող դատախազների նիստի չմասնակցելու պատճառով։ Լո՞ւրջ եք ասում։ Անցած դատական նիստին Դուք հստակ ձայնով ընդգծեցիք, որ Էրիկ Ալքեսանյանին զանգահարելը Ձեր պարտականությունն է։ Հիմա Դուք նույն կերպ Ձեր պարտականությունը կատարե՞լ եք։ Դուք հանձնարարել եք զանգահարել դատախազների աշխատակազմեր, հասկանալու այս երկրում դատախազ մնացե՞լ է, թե՞ չէ, որովհետև գրեթե բոլորն էս գործով ներգրավված են։ Ու հարց է առաջանում, հարգելի դատարան, դուք արդյոք չե՞ք վիրավորվում, որ Ձեզ ստիպում են լինել այնպիսի իրավիճակում, որ այո, Ձեզ մոտեցնում են քրեորեն հետապնդելի արարքի։ Դատախազները դա ուզում են Ձեզ վրա գցել, պարզից էլ պարզ է, հարգելի դատարան։ Ինչի՞ են ուզում Ձեզ վրա բարդեն ինչ-որ պատասխանատվություն, ինչի՞ են ուզում Ձեր միջոցով ապօրինությունները շարունակեն»,-ասաց նա։
Նա ընդգծեց, դատարանն առաջանորդվում է Քրեական օրսնգրքով, իսկ հիմա այդ օրենսգրքում նման հոդված չկա։
«Հիմա մենք պիտի սպասենք, տեսնենք, թե ի՞նչ է գրում Գևորգ Բաղդասարյանն ու դրա համար նիստ չունենա՞նք։ Կամ դրա պատճառ մենք շարունակենք ունենալ պաշըպանյալներ, որ չեղած օրենքով քրեական հետապնդման են ենթարկվում։ Չի կարող նման բան լինել»,-ասաց Վարդևանյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ դատարանի կրթական ցենզը թույլ չի տա, որ դատավորը նման ապօրինությունների մեջ մտնի դատախազների ճնշմամբ։
Սակայն դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշեց հակասահմանդրական ճանաչված 300․1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և այդ մասով գործը կարճելու վերաբերյալ հարցը քննարկել  ապրիլի 2-ին։
Հաշվի առնելով, որ մեղադրող դատախազներից ոչ մեկ չի ներկայացել այսօր, դատարանը նիստը հետաձգեց մինչև ապրիլի 2-ը, ժամը 13։00-ին։

Адвокат второго президента РА Роберта Кочаряна Арам Вардеванян спросил председательствующего судью Анну Данибекян позвонила ли она отсутствующим прокурорам, чтобы понять причины их отсутствия, как она это сделала в случае с адвокатом подсудимого Армена Геворгяна, проходящего по тому же делу, Эриком Алексаняном.
«Статья 300.1 Уголовного кодекса вычеркнута из Уголовного кодекса. По данному делу четырем лицам было предъявлено обвинение по статье 300.1. Уважаемый суд, вам действительно нужно решать вопрос в ходе судебного заседания, когда такой статьи попросту нет? Вы можете сделать это без судебного заседания в Вашей совещательной комнате», - сказал Вардеванян, добавив, что, по его информации, вчера с 21:30 до 22:00 Данибекян находилась на рабочем месте, и она могла это сделать.
Ссылаясь на то, что судья считает заявления Алумяна оскорбительными, Вардеванян подчеркнул:
«Что самое оскорбительное, дорогой суд? Это продолжение фактического уголовного преследования без наличия данной статьи из-за неучастия в заседании нескольких используемых или пользующихся прокуроров. Вы серьезно? На прошлом судебном заседании вы четко подчеркнули, что вашим долгом является позвонить Эрику Алексаняну. Вы так же четко выполнили свой долг? Поручили ли Вы позвонить в аппараты прокуратуры, чтобы узнать, остался ли прокурор в этой стране или нет, потому что в этом деле задействованы почти все?
И возникает вопрос, уважаемый суд, вас не оскорбляет то, что Вас заставляют оказаться в ситуации, когда, да, вас приближают к уголовно преследуемому деянию? Прокуратура хочет переложить это на вас, это яснее ясного, уважаемый суд. Почему они хотят возложить на вас некоторую ответственность? Почему они хотят продолжать беззаконие посредством вас?» - сказал он.
Он подчеркнул, что суд руководствуется Уголовным кодексом, и сейчас такой статьи в Кодексе нет.
«Теперь нам нужно подождать, чтобы увидеть, что напишет Геворг Багдасарян, и из-за этого не проводить заседание? Или из-за этого у нас будут обвиняемые, преследуемые по несуществующему закону. Такого быть не может», - сказал Вардеванян, выразив уверенность, что образовательный ценз суда не позволит судье допустить такие нарушения под давлением прокуроров.
Однако судья Анна Данибекян решила обсудить вопрос о прекращении уголовного преследования по признанной неконституционной статье 300․1 и о прекращении дела по этой части 2 апреля.
Учитывая, что сегодня ни один из прокуроров-обвинителей не явился, суд перенес заседание до 13:00, 2 апреля.