Ընտրվել է 2026-ին Իտալիայում անցկացվող ձմեռային օլիմպիական խաղերի պաշտոնական խորհրդանշանը
Երեքշաբթի օրը ընտրվել է 2026 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի պաշտոնական խորհրդանշանը։ Օլիմպիական խաղերը տեղի կունենան Իտալիայի Միլան քաղաքում և Կորտինա դ'Ամպեցո քաղաքում:
Այս մասին հայտնել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Futura տարբերանշանը ձայների 74%-ով հաղթել է Dado տարբերակին:
Կազմկոմիտեի կայքում քվեարկությանը մասնակցել է 871 հազար մարդ: Խորհրդանշանները ներկայացվել էին մարտի 6-ին՝ Սան Ռեմոյի երաժշտական փառատոնում:
Նշվում է, որ սա առաջին անգամն է, որ օլիմպիական խաղերի տարբերանշանը ընտրվել է համաժողովրդական քվեարկությամբ:

Выбрана официальная эмблема зимних Олимпийских игр 2026 года в Италии
Официальная эмблема зимних Олимпийских игр 2026 года, которые пройдут в итальянских Милане и Кортина-д'Ампеццо, была представлена во вторник. Об этом передает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Международного олимпийского комитета (МОК).
Логотип Futura стал победителем голосования, набрав 74% голосов и обойдя вариант под названием Dado.
В голосовании на сайте оргкомитета приняли участие 871 тыс. человек. Эмблемы были представлены 6 марта в рамках музыкального фестиваля в Сан-Ремо.
Впервые логотип Олимпиады был выбран всенародным голосованием.
Таким образом, выбран логотип, представляющий собой стилизованное изображение числа 26, выполненное в сером цвете.