Ռուսաստանում COVID-19-ի հաճախականության մակարդակը հուշում է երկրում վիրուսի տարածման հավանական երրորդ ալիքի մասին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ Առողջապահության փոխնախարար Տատյանա Սեմենովան:
«Կորոնավիրուսային վարակի երկրորդ ալիքը գրավել է նաև 2021 թվականի սկիզբին, այժմ ավաղ դեպքերի մակարդակն ու հիվանդությունների ընթացքը թույլ են տալիս ասելու կորոնավիրուսային վարակի երրորդ ալիքի մասին»,- ասել է նա՝ բժշկական կրթության շաբաթվա համաժողովի ընթացքում:
Միևնույն ժամանակ, Սեմենովան նշել է, որ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ` կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու և երկրում վիրուսի նկատմամբ բնակչության իմունիտետը բարձրացնելու համար:
«Հուսանք առաջիկա մեկուկես ամսվա ընթացքում կհաջողվի բարձրացնել հանրության իմունիտետը, և մենք կկարողանանք խոսել կորոնավիրուսային վարակի իջեցման մասին: Այդուհանդերձ, Ռուսաստանի Դաշնության մի շարք խոշոր քաղաքներում դեռ կան վտանգներ և վարակի տարածման սպառնալիքները մեծ են»,- եզրափակել է նա:

В РФ говорят о возможной третьей волне коронавируса
Показатели заболеваемости COVID-19 в России свидетельствуют о возможной третьей волне распространения вируса в стране, заявила во вторник заместитель министра здравоохранения РФ Татьяна Семенова, передает ТАСС.
«К сожалению, вторая волна коронавирусной инфекции захватила и начало 2021 года, и сейчас, к сожалению, показатели заболеваемости и течение заболеваний позволяют говорить и о третьей волне коронавирусной инфекции", - сказала она на конференции "Неделя медицинского образования».
При этом Семенова отметила, что проводятся необходимые меры для того, чтобы этого не допустить и добиться популяционного иммунитета к коронавирусу в стране.
«Мы надеемся, что в ближайшие месяц-полтора он [популяционный иммунитет] будет достигнут, и мы сможем говорить о стихании коронавирусной инфекции. Но, тем не менее, в ряде субъектов Российской Федерации, в ряде крупных городов все равно риски, угрозы инфицирования все равно велики», - заключила она.