Կանադայի իշխանությունները որոշել են դադարեցնել անգլո-շվեդական «AstraZeneca» ընկերության կողմից ստեղծված պատվաստանյութի օգտագործումը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Իմունականխարգելման ազգային խորհրդատվական կոմիտեի նախագահ Շելլի Դիքսը պարզաբանել է, որ դեղը չի օգտագործվի 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիների պատվաստման համար: Նրա խոսքով, այս որոշման համար հիմք են հանդիսացել հիվանդների մոտ թրոմբի առաջացման նախադեպերը։
Դոկտոր Ջոս Ռայմերը նշել է, որ պատվաստումից հետո թրոմբի առաջացման հավանականությունը 10000/1 հարաբերակցությամբ է: Այս տվյալները ստացվել են Կանադայի Մանիտոբա նահանգում պատվաստանյութերի ներդրման արշավի նպատակային խմբի վերլուծությունից:
Ավելի վաղ Կանադայի Առողջապահության նախարարությունը նախազգուշացում էր տարածել «AstraZeneca» դեղամիջոցի կողմնակի ազդեցությունների մասին:
Ընդհանուր առմամբ, համաճարակի սկզբից ի վեր գրանցվել է կորոնավիրուսի ավելի քան 128,1 միլիոն դեպք, վերականգնվել է ավելի քան 103,3 միլիոն մարդ, և ավելի քան 2,8 միլիոն հիվանդ մահացել է: Ռուսաստանում հայտնաբերվել է ավելի քան 4,5 միլիոն մարդ՝ COVID-19 հիվանդությամբ:

Canada on Monday suspended the use of the Oxford/AstraZeneca coronavirus vaccine for people under 55 following concerns it might be linked to rare blood clots, The Guardian reported.
The pause was recommended by the National Advisory Committee on Immunization for safety reasons. The Canadian provinces, which administer health in the country, announced the suspension on Monday.
“There is substantial uncertainty about the benefit of providing AstraZeneca Covid-19 vaccines to adults under 55 given the potential risks,” said Dr Shelley Deeks, vice-chair of the National Advisory Committee on Immunization.
Deeks said the updated recommendations came amid new data from Europe that suggests the risk of blood clots is now potentially as high as one in 100,000, much higher than the one in one million risk believed before.
She said most of the patients in Europe who developed a rare blood clot after vaccination with AstraZeneca were women under age 55, and the fatality rate among those who develop clots is as high as 40%.