Կանադայի իշխանությունները որոշել են դադարեցնել անգլո-շվեդական «AstraZeneca» ընկերության կողմից ստեղծված պատվաստանյութի օգտագործումը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Իմունականխարգելման ազգային խորհրդատվական կոմիտեի նախագահ Շելլի Դիքսը պարզաբանել է, որ դեղը չի օգտագործվի 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիների պատվաստման համար: Նրա խոսքով, այս որոշման համար հիմք են հանդիսացել հիվանդների մոտ թրոմբի առաջացման նախադեպերը։
Դոկտոր Ջոս Ռայմերը նշել է, որ պատվաստումից հետո թրոմբի առաջացման հավանականությունը 10000/1 հարաբերակցությամբ է: Այս տվյալները ստացվել են Կանադայի Մանիտոբա նահանգում պատվաստանյութերի ներդրման արշավի նպատակային խմբի վերլուծությունից:
Ավելի վաղ Կանադայի Առողջապահության նախարարությունը նախազգուշացում էր տարածել «AstraZeneca» դեղամիջոցի կողմնակի ազդեցությունների մասին:
Ընդհանուր առմամբ, համաճարակի սկզբից ի վեր գրանցվել է կորոնավիրուսի ավելի քան 128,1 միլիոն դեպք, վերականգնվել է ավելի քան 103,3 միլիոն մարդ, և ավելի քան 2,8 միլիոն հիվանդ մահացել է: Ռուսաստանում հայտնաբերվել է ավելի քան 4,5 միլիոն մարդ՝ COVID-19 հիվանդությամբ:

Власти Канады приняли решение о приостановке использования вакцины AstraZeneca
Власти Канады приняли решение о приостановке использования препарата англо-шведской компании AstraZeneca в кампании по вакцинации населения от коронавируса нового типа. Об этом сообщает Associated Press.
Председатель Национального консультативного комитета по иммунизации Шелли Дикс уточнила, что препарат не будет использоваться для вакцинации граждан старше 55 лет. По ее словам, причиной такого решения стали данные о риске образования тромбов у пациентов.
Доктор Джосс Реймер отметила, что вероятность тромбоза после вакцинации препаратом составила 1 к 100 тысячам. Эти данные были получены на основе анализа целевой группы в рамках кампании по внедрению вакцины в канадской провинции Манитобе.
Ранее Минздрав Канады разместил на препарате AstraZeneca предупреждение о тромбах.
Всего в мире с начала пандемии зарегистрировано более 128,1 млн заболевших, свыше 103,3 млн человек выздоровели, а более 2,8 млн пациентов умерли. В России выявили более 4,5 млн человек с COVID-19.