Վարույթ է ընդունվել «HALO Trust»-ի կողմից թուրքերին Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը փոխանցելու մասին քրգործը
Մարտի 30-ին Արցախի քննչական կոմիտեի ՀԿԳ վարչությունում վարույթ է ընդունվել Արցախի քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործը՝ ս.թ. մարտի 11-ին զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակված «The Halo Trust» կազմակերպության կողմից ԱՀ-ում գործունեություն ծավալելու ընթացքում թուրքական հատուկ ծառայություններին Արցախի Հանրապետության ականապատված տարածքների քարտեզը փոխանցելու և դրա միջոցով 44-օրյա պատերազմի ժամանակն Արցախի Հանրապետության պաշտպանական ականապատված տարածքներն անխոչընդոտ հաղթահարելու դեպքի առթիվ:
Արցախի քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ:

The Artsakh Investigative Committee launched proceedings in the frames of the criminal case, opened according to Articles 310, Part 1 and 316 of the Criminal Code on the alleged handing of a minefield map to Turkish special services by HALO Trust.
Earlier, media citied the Artsakh president’s special representative Boris Avagyan, that the UK’s HALO Trust company, engaged in charitable activities in Artsakh, provided the Turkish special services with maps of the minefields in Artsakh, allowing them to successfully pass through those areas during the 44-day war in 2020. Artsakh NSS later announced it would examine the reports . HALO Trust denied the reports, naming them 'absolutely false statements'.
As the Investigative Committee said in a statement on Tuesday, necessary judicial and investigative actions are underway to find out all circumstances of the incident.