Առնվազն 45 մարդ է մահացել Տանզանիայի նախագահ Ջոն Մագուֆուլիի թաղման արարողության ժամանակ տեղի ունեցած խառնաշփոթի արդյունքում, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով տեղի ոստիկանության հրապարակած տվյալներին։
Արարողությունը տեղի է ունեցել մարտի 21-ին Դար էս Սալամ քաղաքում։ Ոստիկանության տվյալներով՝ մահացել է 45 մարդ, ևս 37-ը վիրավորվել են:
«Նրանք գնացել էին իրենց սերը ցույց տալու իրենց մահացած առաջնորդին, բայց մարդկանց մեծ քանակի պատճառով ոմանք անհամբերություն են դրսևորել, և որոշել են օգտագործել ոչ պաշտոնական մուտքը, և այդպիսով առաջացել է այս խնդիրը», - ասել է է Դար էս Սալամի ոստիկանության հատուկ ծառայության հրամանատար Լազարո Մամբոսասան:
Մարտի 17-ին հայտնի դարձավ, որ 61 տարեկանում մահացել է Տանզանիայի նախագահ Ջոն Մագուֆուլին: Պետության ղեկավարի մահվան լուրից մեկ շաբաթ առաջ նա հոսպիտալացվել էր հարևան Քենիայում։

Как минимум 45 человек стали жертвами давки, произошедшей 21 марта на траурной церемонии прощания с умершим президентом Танзании Джоном Магуфули. Об этом во вторник, 30 марта, сообщает местный новостной портал Kahawa Tungu со ссылкой на данные полиции.
Как пишут Известия, уточняется, что давка произошла из-за того, что пришедшие проститься с Магуфули пытались попасть на стадион, где проходила церемония, через неофициальные входы.
В результате еще 37 человек пострадали. В настоящее время они уже выписаны из медицинских учреждений.
Магуфули скончался 17 марта в возрасте 61 года в больнице Дар-эс-Салама. Как позже сообщили власти Танзании, причиной его смерти стал сердечный приступ. При этом ряд СМИ утверждал, что Магуфули болел COVID-19. Эту информацию власти опровергли.