Թուրքիան ավելի կխստացնի իր կեցվածքը ՀՀ նկատմամբ, քանի որ դու խնդրողի դերում ես ու պարտվածի կարգավիճակում. Դեմոյան
16:09 30/03/2021
Վերջին շրջանում իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների կողմից հաճախ են հնչում տեսակետներ, թե Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ ունեցած թշնամական կեցվածքը պետք է փոխել կամ՝ պետք է շտկումներ մտցնել Թուրքիայի նկատմամբ Երևանի մոտեցումներում։
Ինչի՞ է ուզում իշխանությունն իր այս հայտարարություններով հասնել և ի վերջո՝ ո՞րն է վերջնանպատակը, հնարավո՞ր է Թուրքիայի հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատել կամ արդյոք հնարավոր է Թուրքիան մի օր փոխի իր թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ:
Այս հարցերի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանի հետ:
Panorama.am- Պարոն Դեմոյան, ինչո՞ւ է իշխանության կողմից տարվում այն գիծը, որ Թուրքիայի նկատմամբ մոտեցումներում պետք է փոփոխություններ լինի:
Հ.Դեմոյան - Կեղծ, շինծու օրակարգով իշխանության եկած ուժն իր օրակարգում ունեցել է նաև Թուրքիայի հետ ամեն գնով հարաբերությունների հաստատումը: Վատն այն է, որ ամեն գնով է դա արվում: Ես ոչ ազգայնական եմ, ոչ նեղմիտ, ոչ էլ այլատյաց: Ես էլ եմ կարծում, այո,  պետք է գտնել հարաբերությունների եզր: 11 տարի լինելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն՝ երբևէ չեք գտնի որևէ հարցազրույց, հանրային հայտարարություն, որտեղ հակաթուրքական, այլատյաց լեզու օգտագործած լինեմ:
Կարող եք նայել և տեսնել 2015 թվականին պատրաստած թանգարանի նոր ցուցադրությունը, որևէ թիրախավորում, այլատյացության լեզու չկա: Կա պատմական նյութի մատուցում, ինչով էլ հզոր և ուժեղ է ցուցադրությունը:
Գալով ամեն գնով հարաբերությունները հաստատելուն՝ մենք տեսանք, թե Արցախում դա ինչով ավարտվեց: Իմ խորին համոզմամբ, ներդրված ուժը, որը սպասարկում է  շահառուներին, իրականացնում է  երկրորդ խոշոր գործարքը, որին պատրաստ չէ: Իրականում, ամբողջ խնդիրն այն է, որ իրենք պատրաստ չեն ոչ ինտելեկտուալ առումով, ոչ էլ մեկնարկային առավելությունների առումով: Իրենք որևէ մեկնարկային առավելություն չունեն, հետևաբար, պրոցեսն ու ցանկությունը դատապատված է, և մենք՝ հայկական կողմը, սփյուռքը, հայտնվելու ենք պայմաններ, առաջադրանք կատարողի դերում. չէ՞ որ դու անընդհատ խնդրում ես, դու դառնում ես կատարող:
Իսկ ամենավտանգավորը՝ կայսերական անցյալներ ու կայսերական հավակնություններ ունեցող պետության պարագայում, երբ որ խնդրողի դերում ես, այդ դեպքում կայսրությունները նաև քեզ պատժում են որպես թույլի:
Չմոռանանք՝ Բաքվի շքերքի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հիշեց Էնվերի հոգու հանգստության մասին:
Այսօրվա իշխանություններին, եթե այլ բնորոշում տանք բացի կեղծ օրակարգերով եկած, սրանք մոռացության կոնստրուկցիա են առաջ տալիս: Չմոռանաք՝ առաջին նախերգանքը Հայոց ցեղասպանության թեման հիշողության թեմայի վերաձևելն էր՝ «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսից «պահանջում եմ» բառը հանելով ու Հարություն Մարությանին Ծիծեռնակաբերդ խցկելն էր: Ուղղակի Արցախի հարցը էքստեռն կարգով սարսափելի հետևանքներով լուծելու հարցն առաջ ընկավ:
Հիմա արդեն ամեն ինչ իր տրամաբանության մեջ է՝ ինչու Հարություն Մարությանը Խառատյանների թայֆաբազության արդյունքում հայտնվեց Ծիծեռնակաբերդում, ինչու Փաշինյանը ստորագրեց հոգաբարձուների խորհրդի այն կազմը, որտեղ ձայների մեծամասնություն պետք  է ստանար ազգագրագետ Հարություն Մարությանը, որը ցեղասպանության թեման ոչ ավելի, ոչ պակաս որակում է քաղաքական հարց, որը չի մեկնաբանում, ասել է նաև, որ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարաձությունների մասնագետը չէ:
Եթե Փաշինյանն ընտրում է հոգաբարձուների խորհուրդ, և այդ հոգաբարձուների խորհրդի 11 անդամներն իրենց ձայնը տալիս են մի մարդու, որն ասել է՝ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասնագետը չէ, տրամաբանական հարցը ո՞րը պետք է լինի՝ իսկ ում եք ընտրել տղաներ և աղջիկեր: Ձեր ընտրությունն, իհարկե, կանխորոշված է եղել, գիտեք՝ ում և ինչի համար եք Ծիծեռնակաբերդը չեզոքացնում: Շատ լավ գիտեին, որ Հայկ Դեմոյանի պարագայում Ծիծեռնակաբերդից այլ շեշտադրումներ, ելույթներ կհնչեին: Դրա համար բերեցին ազգագրագետի:
Հարություն Մարությանի բոլոր գործողությունները, պաշտոնական հայտարարությունները, թանգարանը վարկաբեկելու խոսքերը… Այդ թվում անցած տարի մայիսին ԱԺ ամբիոնից դեռ այդ ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունը, որ իբր կորել են արժեքավոր նյութեր, մինչդեռ այդ պահին դեռ հաշվառումը չէր ավարտվել և չուներ փաստաթուղթ, որի վրա ինքը կարող էր հղում անել:
Կորուստների գծով քրեական գործ հարուցվել էր իմ նախաձեռնությամբ դեռ 2007 թվականին, որի ընթացում որպես վկա հարցաքննվել են Արարատ Միրզոյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը:  Սրանք փաստեր են: Արայիկ Հարությունյանը թերևս չգիտեր, դրա համար իր կոլեգաներին, այդ թվում ԱԺ նախագահին, տարավ, մտցրեց ծուղակը: Հիմա բոլոր հիմքերն ու իրավունքներն ունեմ, որպեսզի պահանջեմ վերաբացվի 2007 թվականին իմ նախաձեռնությամբ հարուցված քրեական գործը, քանի որ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունից հետո կարող եմ ենթադրել, որ գործի հետ կապված նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել:
Եկեք վերաբացենք ու հարցաքննենք ձեր կոլեգաներին: Կուզենայի այդ գործը վերահսկեր Փաշինյանն ու զեկուցեր հայությանը, թե ինչ նոր հանգամանքներ են բացահայտվել այն գործով, որով ժամանակին հարցաքննվել էին նաև Արարատ Միրզոյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հայաստանի իշխանությունները միջազգային օրակարգում, պայմանավորվածություններում լոկ սպասարկող անձնակազմի դերում են հիմա հայտնվել՝ վեցնոցի կարգավիճակով: Այս դեպքում իրենք կատարողի դերում են, դրա համար են իրենք եկել, դրա համար իրենց կարողացան անցկացնել:
Այն օրակարգով, որով եկան, ունեին ընտրված կոդեր՝ որտեղ ինչ պետք է անել, որ ժամանակին ինչ պետք է անել, «Երկրապահին» ինչպես չեզոքացել, Ծիծեռնակաբերդն ինչպես կողպել, որ այնտեղից հայտարարությունների ու  գործողությունների ձևով ինֆորմացիայի հոսքեր տեղի չունենան: Սա է ողջ շղթան:
Panorama.am - Ինչ եք կարծում՝ Թուրքիան մի օր կփոխի՞ իր  հայատյաց կեցվածքը, ինչպես նախօրեին արտգործնախարար Արա Այվազյանն ասել էր՝ «ես չեմ կարծում, որ Թուրքիան երբեք չի փոխի իր հայատյացության այդ կեցվածքը»։
Հ.Դեմոյան- Ոչ, ավելի կխստացնի, քանի որ դու խնդրողի դերում ես ու պարտվածի կարգավիճակում: Որևէ արգելափակող գործոն Թուրքիայի համար չկա, կա մի բան՝ անցկացնել իր պանթուրքական գլխավոր օրակարգը:
Panorama.am- Ի վերջո այս ամեն ինչի՞ կհանգեցնի, ի՞նչ կունենանք:
Հ.Դեմոյան- Լավ բանի չի հանգեցի: Դա ակնհայտ է, քանի որ գործ ունենք իշխանությունների հետ, որոնք չունեն բավարար կրթվածության, ինտելեկտուալ մակարդակ, որպես այդպիսին քաղաքական մարգինալների հավաքածու է, որոնց ճիշտ ժամանակին, ճիշտ տեղում հայտնաբերել են ցանկալի նպատակներն իրագործելու համար:
Panorama.am- Խոսվում է նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեման միջազգային օրակարգից դուրս հանելու մասին: Հնարավո՞ր է:
Հ.Դեմոյան- Չեմ զարմանում, հենց դրան էլ գնում է:  Թուրքիան շահում է  շատ էժան ու որակով տարբերակով՝ առանց որևէ ռեսուրս ծախսելու և ամենահոյակապը՝ պարտված իշխանության հետ պայմանների լեզվով խոսելով:
Panorama.am- Պարոն Դեմոյան, այս ամենի դեմն առնելու ճանապարհը ո՞րն է:
Հ.Դեմոյան- Կա ճանապարհ՝ մեզ համար Սյունիքը որպես հաղթաթուղթ դիտարկելն է, իսկ մենք այսօր պատրաստ ենք ծալապատիկ, կքված դիրքով հանձնել նաև Սյունիքը: Այնինչ, ամբողջ ճնշումը գործադրվում է այդ միջանցքի համար, իսկ դա ներկա իշխանությունը մանրադրամի տեսքով է ուզում վաճառել: Ամենահզոր ու ամենամեծ նշանակություն ունեցող բանը Սյունյանց 40 կիլոմետրանոց լեռներն են:
Panorama.am- Շնորհակալություն զրույցի համար:
Զրուցեց՝ Տաթևիկ Մանուկյանը։

Демоян: Турция ужесточит свою позицию по отношению к РА
В последнее время различные представители власти часто высказывают мнение, что необходимо изменить враждебное отношение к Турции и Азербайджану или внести коррективы в подходы Еревана к Турции.
Чего хочет правительство достичь этими заявлениями? И в конце концов, какова конечная цель? Возможно ли установить дружеские отношения с Турцией или возможно ли, что Турция однажды изменит свое враждебное отношение к Армении?
Об этом корреспондент Panorama.am поговорил с бывшим директором Музея-института Геноцида армян, доктором исторических наук Айком Демояном.
Panorama.am: Г-н Демоян, почему правительство придерживается линии, согласно которой должны быть изменения в подходах к Турции?
Г. Демоян: Сила, пришедшая к власти с фальшивой, сфабрикованной повесткой дня, в повестке дня которой было также установление любой ценой отношений с Турцией. Плохо то, что это делается любой ценой. Я не националист, не недалекий человек и не ксенофоб. Я тоже думаю, что да, нам нужно найти конец клубка отношений. Будучи 11 лет директором Музея-института Геноцида армян, вы никогда не найдете интервью, публичного заявления, в котором я использовал бы антитурецкий, ксенофобский язык.
Вы можете посмотреть и увидеть новую экспозицию музея, сделанную в 2015 году- какого-либо таргетинга, языка ксенофобии нет. Есть подача исторического материала, что делает выставку мощной и сильной.
Придя к установлению отношений любой ценой, мы увидели, чем все  это закончилось в Арцахе. По моему глубокому убеждению, вложенная сила, которая обслуживает бенефициаров, совершает вторую крупную сделку, к которой она не готова. На самом деле вся проблема в том, что они не готовы ни интеллектуально, ни с точки зрения стартовых преимуществ. У них нет никакого начального преимущества, следовательно, процесс и желание обречены, и мы - армянская сторона, диаспора, окажемся в роли исполнителя условий, задания: ведь ты постоянно просишь, следовательно, становишься исполнителем.
А самое опасное, в случае государства с имперским прошлым и имперскими амбициями, когда ты находишься в роли просителя, в этом случае империи наказывают еще тебя и как слабого.
Не будем забывать, что во время парада в Баку президент Турции Эрдоган вспомнил об упокоении души Энвера.
Если дать иное определение нынешним властям, кроме того, что они пришли по ложной повестке дня, то они продвигают и конструкцию забвения. Не забывайте, что первой прелюдией было перекраивание темы памяти Геноцида армян, убрав из лозунга «Помню и требую» слово «требую», и втиснув Арутюна Марутяна в Цицернакаберд. Просто на первый план экстерном с ужасными последствиями вышел вопрос решения арцахской проблемы.
Теперь все идет по логике: почему Арутюн Марутян из-за кумовства Харатьянов оказался в Цицернакаберде, почему Пашинян подписал попечительский совет в том составе, где этнограф Арутюн Марутян должен был получить большинство голосов, который не больше не меньше квалифицирует тему Геноцида политическим вопросом, который не комментирует, он сказал также, что не является экспертом по событиям 100-летней давности.
Если Пашинян выбирает попечительский совет, и 11 членов этого попечительского совета отдают свой голос за человека, который сказал, что не является экспертом по событиям 100-летней давности, возникает логичный вопрос: «А кого вы избрали, мальчики и девочки?» Конечно, ваш выбор был предопределен, знаете, для кого и для чего вы нейтрализуете Цицернакаберд. Они прекрасно знали, что в случае с Айком Демояном из Цицернакаберда были бы озвучены другие акценты и речи. Поэтому и выбрали этнографа.
Все действия, официальные заявления, слова дискредитации Арутюна Марутяна… В том числе заявление тогдашнего министра ОНКС Араика Арутюняна с трибуны НС в мае прошлого года о том, что якобы пропали ценные материалы, меж тем на тот момент регистрация не была завершена, и у него не было документа, на который он мог бы ссылаться.
По части пропажи в 2007 году по моей инициативе было возбуждено уголовное дело, в ходе которого были допрошены в качестве свидетелей Арарат Мирзоян и Владимир Варданян. Это факты. Араик Арутюнян, возможно, не знал, поэтому завел в ловушку своих коллег, в том числе спикера НС. Теперь у меня есть все основания и права требовать возобновления уголовного дела, возбужденного по моей инициативе в 2007 году, потому что после заявления Араика Арутюняна я могу предположить, что по делу возникли новые обстоятельства.
Давайте снова откроем дело и допросим ваших коллег. Я бы хотел, чтобы Пашинян проконтролировал это дело и доложил всем армянам, какие новые обстоятельства открылись в деле, по которому когда-то допрашивали также Арарата Мирзояна и Владимира Варданяна.
В международной повестке дня, в договоренностях власти Армении сейчас фигурируют только в роли обслуживающего персонала - в статусе шестерки. В данном случае они в роли исполнителей, поэтому пришли они, поэтому смогли избраться.
Согласно повестке, с которой они пришли, у них были условные коды: где что делать, когда что делать, как обезвредить «Еркрапа», как закрыть Цицернакаберд, чтобы оттуда не поступал поток информации в виде объявлений и действий. Это и есть вся цепочка.
Panorama.am: Как вы думаете, Турция когда-нибудь изменит свое армяноненавистническое отношение, как накануне заявил министр иностранных дел Ара Айвазян: «Я не думаю, что Турция никогда не изменит свое армяноненавистническое отношение».
Г. Демоян: Нет, еще больше ужесточит, потому что ты в роли просящего и в статусе проигравшего. Для Турции нет какого-либо препятствующего фактора, есть только одно - придерживаться своей главной пантюркистской повестки дня.
Panorama.am: В конце концов к чему это все приведет, что мы будем иметь?
Г. Демоян: Ни к чему хорошему. Это очевидно, потому что мы имеем дело с властью, которая не имеет достаточного образования, интеллектуального уровня, которая, как таковая, представляет собой сборище политических маргиналов, которые в нужное время, в нужном месте появились для осуществления желаемых целей.
Panorama.am: Ходят слухи о снятии вопроса признания Геноцида армян с международной повестки дня. Это возможно?
Г. Демоян: Я не удивлен, именно к этому все и ведет. Турция выигрывает по очень дешевому и качественному варианту - не тратя никаких ресурсов, и, что самое замечательное, говоря языком условий с побежденным правительством.
Panorama.am: Господин Демоян, есть ли выход из всего этого?
А.Демоян: Есть выход - рассматривать Сюник как козырную карту, а мы сегодня на коленях, согнувши спины, готовы сдать и Сюник. Между тем, все давление оказывается ради этого коридора, и нынешнее правительство хочет продать его в виде разменной монеты.