Բաթումիում օրակարգից հանվել է լողափի մի մասը հօգուտ թուրքական ընկերության օտարելու հարցը
Բաթումիի քաղաքային խորհուրդն օրակարգից հանել է Բաթումիի բուլվարի տարածքին հարակից լողափի մի մասը հօգուտ թուրքական ընկերության օտարելու հարցը: Այս մասին տեղեկացնում է apsny.ge-ն։
Թուրքական Batumi Tower ընկերությունը, որին պատկանում է նաև Le Meridien հյուրանոցը, մտադիր էր լողափի տարածքը վարձակալել առնվազն 15 տարի ժամկետով:
«Տասներորդ հարցը պետք է ժամանակավորապես հանվի և քննարկվի, երբ բուլվարի զարգացման ծրագիրը կներկայացվի Քաղաքային խորհրդի հաստատմանը»,- ասել է Բաթումիի քաղաքային խորհրդի նախագահ Սուլիկո Թեբիձեն:
Այս որոշմանը նախորդել էր Բաթումի բուլվարի տնօրեն Իրակլի Չինչարաձեի հայտարարությունը, որ մոտ ապագայում բուլվարի զարգացման պլանը պատրաստ կլինի, և միայն դրանից հետո այդ հարցը պետք է քննարկվի:
Բուլվարի տնօրենը հայտարարել է նաև, որ ինքը դեմ է լողափերի օտարմանը, քանի որ բուլվարը հասարակական վայր է և պետք է հասանելի լինի բոլորին:
«Ես դեմ եմ լողափերը մասնավոր սեփականության հանձնելուն»,- ասել է Բաթումի բուլվարի տնօրենը:
Նշվում է, որ առավոտից Բաթումիի քաղաքային խորհրդի մոտ քաղաքացիները մեծ աղմուկ էին բարձրացրել, քանի որ դեմ են լողափի օտարմանը։

В грузинском Батуми сняли с повестки дня вопрос об отчуждении части пляжа турецкой компании
Батумский Городской Совет [Сакребуло] снял с повестки дня вопрос об отчуждении части пляжа, прилегающего к территории Батумского бульвара. Об этом пишет портал Грузия Online.
Турецкая компания «Batumi Tower», владеющая отелем «Le Meridien», намеревалась взять в аренду территорию пляжа на срок не менее 15 лет.
«Десятый вопрос должен быть временно снят и обсужден, тогда когда план развития бульвара будет представлен на утверждение Горсовета», — сказал председатель Батумского Городского Совета Сулико Тебидзе.
Этому решению предшествовало заявление директора Батумского бульвара Ираклия Чинчарадзе о том, что в ближайшее время будет готов план развития бульвара и вопрос данный должен обсуждаться после этого.
Директор бульвара также заявил, что он против отчуждения пляжей, бульвар — общественное место и должен быть доступен для всех.
«Я против передачи пляжей в частную собственность» — сказал директор Батумского бульвара.
Накануне, 30 марта, у Батумского Городского Совета было шумно, так как противники передачи пляжа в аренду пришли к зданию Совета, что бы выразить свое недовольство по этому вопросу.