Հեռավար ուսուցման անցնող դպրոցները շուրջ երեք տասնյակ են. Ժաննա Անդրեասյան
«Ժամանակավորապես հեռավար ուսուցման անցնող դպրոցները շուրջ երեք տասնյակ են»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտնեց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով, դպրոցն անցնում է հեռավար ուսուցման այն դեպքում, երբ այնտեղ գրանցված վարակման դեպքերի քանակը գերազանցում է 10 տոկոս, իսկ եթե դասարանում կան դեպքեր, կարող է առանձին դասարանն էլ անցնի։
Ներկայացնելով հանարկթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝Ժաննա Անդրեասյանը հայտնեց, որ դպրոցներում լինում են ուսուցիչների թափուր տեղեր, որոնք համալրելու նպատակով ստեղծել է էլեկտրոնային շտեմարան և հստակ աշխատանքներ են տարվում։
Փոխնախարարի խոսքով՝  հունվարի 1-ից գործում է ուսուցիչների գործուղման նոր կարգը, որով բարելավվել են մի շարք պայմաններ։
Նա նաև հայտնեց, որ Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ «Հանրակրթության մասին» օրենքի փոփոխության նախագիծ են մշակում։
«Օրինակ՝ ֆիզիկայի կրթություն ունեցող, բայց ոչ մանկավարժի որակավորմամբ մարդկանց հնարավորություն է տրվելու մանկավարժական որոշ թվով կրեդիտներ հավաքելու դեպքում մասնակցել այն դպրոցներում մրցույթների, որտեղ այդ տեղը չի համալրվում»,-ներկայացնելով օերնսդրական փոփոխության տեսլականը՝ հավաստիացրեց Ժաննա Անդրեասյանը։

Жанна Андреасян: Около трех десятков школ переходят на дистанционное обучение
«В настоящее время около трех десятков школ временно переходят на дистанционное обучение», - заявила сегодня на пресс-конференции заместитель министра Образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
По ее словам, школа переходит на дистанционное обучение в том случае, если количество зарегистрированных в ней случаев заражения превышает 10%, а если есть случаи в классе, класс также может отдельно перейти.
Представляя программы, реализуемые в области общего образования, Жанна Андреасян сообщила, что в школах есть вакансии для учителей, для заполнения которых создана электронная база данных, и ведется четкая работа.
По словам замминистра, с 1 января действует новый порядок командировок учителей, который улучшил ряд условий.
Она также сообщила, что с депутатами НС прорабатывается проект внесения поправок в закон «Об общем образовании».
«Например, людям с физическим образованием, но без педагогической квалификации, в случае получения определенного количества педагогических кредитов, будет предоставлена возможность участвовать в конкурсах тех школ, где это место не заполняется», - заверила Жанна Андреасян, представляя видение законодательных изменений.