Հովակիմ Զաքարյան. Կրթության ու գիտության ցածր որակի պատճառը շենքերի մեջ չէ
Բուհերի շենքերը վաճառելու ու ակադեմիական քաղաք կառուցելու մտադրության մասին Փաշինյանի՝ Արմավիրում հնչեցրած հայտարարությունը պարզվում է՝ լուրջ է։
Փաշինյանի խորհրդական, ԿԳՄՍ նախկին նախարար Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ այդ հայտարարությունը պետք է դիտարկել օրեր առաջ ընդունված «Բարձրագույն կրթության և գիտության» մասին օրենքով նախատեսված «ոլորտի ամբողջական բարեփոխման տեսակետից»։
Կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի գիտաշխատող Հովակիմ Զաքարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է, իր համար անսհասկանալի է թե ինչ նպատակ է հետապնդում ակադեմիական քաղաք ունենալը։
«Կրթության ու գիտության ցածր որակի պատճառը շենքերի մեջ չէ, այլ ցածր ֆինանսավորման ու վատ կառավարման մեջ է։ Եթե կառավարությունը ունի հետազոտություն, վերլուծական աշխատանք, որտեղ հստակ ապացուցվում է, որ քաղաքից դուրս նոր համալսարաններ կառուցելը էապես փոխելու է ոլորտի վիճակը, ես շատ կուզեմ, որ դա հրապարակեն և իմ նման մարդիկ ծանոթանան իրենց վերլուծությունների հետ»,- ընդգծում է նա։
Գիտնականը համոզված է, որ հակառակ դեպքում, սա շատ նման է արտասահմանյան ինչ-որ մոդել կրկնօրինակելուն։
«Անենք այնպես, ինչպես ԱՄՆ-ում է ու կստանանք լավ արդյունքներ։ Բայց այդպես չի լինում։ Ավելին, ես վստահ եմ, որ նման քաղաք կամ ավան կառուցելու համար ահռելի մեծ ֆինանսական և մարդկային ռեսուրս է պետք, որը ԲՈՒՀ-ի շենքերի վաճառքով հնարավոր չի լինի ստանալ»,- ասում է նա։
Հարությունյանի գրառման ներքո քաղաքացիների թողած արձագանքներն էլ վատատաեսական են ու բացասական։
«Ձեր օրենքը բացարձակ փակուղի է և գիտության, և կրթության համար, բազմաթիվ բովանդակային քննադատությանը ստացել ենք զրո արձագանք: Իսկ շենքը փոխելով, այն էլ այս անտրամաբանական տարբերակով, ուղղակի կոչնչացնեք այն բեկորները, որ դեռ կան: Ուղղակի սարսափում եմ այն մտքից, որ այս ամենի անողը դուք եք: Ուղղակի սարսափելի է: Ոնց որ վատ երազ լինեք»,- նշել է օգտատերերից մեկը։
Ներկայացնում ենք մի քանի մեկնաբանություն.
«Կը մտածեմ, որ այժմ առաջնային հարցը ոչ թէ ակադեմիական քաղաքի գաղափարն է, այլ ինչպէս կարելի է Սիւնիքը ու Արցախի մնացած մասը դառցնել մի հզօր ամրոցի»։
«Պարոն Հարությունյան, այս պահին շատ բաներ ունեք մտածելու, կարծում եմ՝ դա երկրորդական գաղափար է, մի երկրում, որտեղ ուսուցիչն ու դասախոսը կոպեկներով են ապրում, չարժե մտածել ակադեմիական քաղաքի մասին»։
«Ի սեր Աֆրոդիտեի…
էդ ծրագրի միայն համալսարանների շենքերը վաճառելու մասն է բարեխիղճ իրականացվելու»։
«Իսկ ինչո՞ւ չի կարելի էդ քաղաքը հիմա էլ ստեղծել, սկսել մասնավոր բուհերից, հարկային արտոնություններ տրամադրեք, թող գնան ինչ-որ մի վայրում գործունեություն ծավալեն։ Պետական բուհերին դեռ մի կպեք, տեսեք՝ մնացածը ոնց են աշխատում, կամաց, կամաց»։
«Մեծ հաշվով անհասկանալի է ի՞նչ է գրված։ Ցավալի է, որ շենքերը վաճառելու «բարեփոխման» թեման ոչ միայն չփակվեց, այլ շարունակվում է որպես բարեփոխում ներկայացվել։ Սակայն ավելի ցավալի է յոթ հարյուրից ավել հավանողներին այստեղ տեսնել...»։
«30 տարում պետությունը մի աշխատող գործարան չի հիմնել, մի հյուսիս֊հարավից 7%֊ը հազիվ վատ բետոն արվեց։ Ես որպես ՀՀ քաղաքացի, վստահ չեմ, որ էդ քաղաքը կկառուցվի։ Իսկ այս նկարը դրա ապացույցն է, մասնագիտության բերումով, նման դպրոցների շատ եմ հանդիպել։

Оваким Закарян: Причина низкого качества образования и науки – не в зданиях
Оказывается, озвученное Николом Пашиняном в Армавире заявление о намерении выставить на продажу здания вузов и на вырученные средства построить академический городок, – всерьез.
Советник Пашиняна, бывший министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян пояснил, что данное заявление следует рассматривать «с точки зрения полной реформы сферы», предусмотренной принятым несколько дней назад законом «О высшем образовании и науке».
В беседе с корреспондентом Panorama.am кандидат биологических наук, научный сотрудник Института молекулярной биологии (ИМБ) Национальной академии наук Республики Армения (НАН РА) Оваким Закарян отмечает, что ему непонятно, какую цель преследует строительство академического городка.
«Причина низкого качества образования и науки – не в зданиях, а в низком финансировании и плохом управлении. Если у правительства есть исследования, аналитическая работа, которые однозначно доказывают, что строительство новых вузов за пределами города существенно изменит состояние отрасли, то мне бы очень хотелось, чтобы они были опубликованы, чтобы люди, подобные мне, могли ознакомиться с их анализом», – подчеркивает он.
Ученый убежден, что в противном случае это очень похоже на копирование какой-то зарубежной модели.
«Мол, давайте сделаем так, как в США, и мы добьемся хороших результатов. Но этого не происходит. Более того, я уверен, что для строительства такого городка или поселка, нам нужны огромные финансовые и людские ресурсы, которые невозможно получить продажей зданий вузов», – говорит он.
Реакция пользователей, оставивших комментарии под записью Араика Арутюняна, также является пессимистичной и негативной.
«Ваш закон является абсолютным тупиком и для науки, и для образования. Мы не получили никакой реакции на многочисленные содержательные критические замечания. А, меняя здание, да еще и по такому нелогичному варианту, просто разрушите  те осколки, которые еще существуют. Я просто в ужасе от мысли, что все это делаете вы. Это просто ужасно. Это словно дурной сон», – отметил один из пользователей.
Представляем несколько комментариев ниже:
«Я думаю, что сейчас приоритетный вопрос – не идея академического городка, а то, как Сюник и остальной Арцах превратить в мощную крепость».
«Господин Арутюнян, сейчас вам есть над чем подумать, я считаю, что это второстепенная идея, в стране, где учитель и преподаватель живут на гроши, не стоит думать об академическом городке».
«Ради Афродиты…
Из этой программы добросовестно будет реализована только часть продажи университетских зданий».
«А почему нельзя создать этот городок сейчас, начав с частных вузов, предоставить им налоговые льготы – пусть пойдут и развивают деятельность в каком-то месте. Государственные вузы не трогайте пока, посмотрите, как работают остальные».
«По большому счету, непонятно, что написано. Очень жаль, что тему «реформы» продажи зданий не только не закрыли, но продолжают преподносить как реформу. Но больнее видеть здесь больше семисот человек, которым эта запись нравится ... »
«За 30 лет государство не открыло ни одного действующего предприятия, из коридора Север-Юг едва на 7% дороги уложили бетон, и то плохой. Я как гражданин Республики Армения не уверен, что этот городок будет построен. И эта фотография – доказательство, в силу профессии я встречал много таких школ.
Словом, доверие к государству составляет 0,000001%. В первую очередь постарайтесь завоевать доверие ».