Համաշխարհային բանկի հրապարակած նոր վիճակագրությամբ ՀՀ պարտքը 2019 թ. վերջին եղել է 11.887  մլն դոլար
16:00 31/03/2021
Համաշխարհային բանկի հրապարակած նոր վիճակագրությամբ ՀՀ պարտքը 2019 թ. վերջին եղել է 11.887 մլն դոլար
Համաշխարհային բանկը նոր տվյալներ է հրապարակել՝ 2019 թվականի վերջի դրությամբ աշխարհի երկրների ունեցած պարտքերի վերաբերյալ:
Ըստ հրապարակված ցուցանիշների՝ Հայաստանի ընդհանուր արտաքին պարտքը կազմել է 11.887 մլն ԱՄՆ դոլար: 2009 թվականին հանրապետության արտաքին պարտքը եղել է 4.935 մլն, 2015թ.՝ 8.831մլն, 2016թ.՝ 9.856 մլն, 2017թ.՝ 10.228 մլն և 2018թ.՝ 10.726 մլն դոլար:
Վիճակագրական տվյալներից պարզվում է, որ դիտարկվող տարիներին կայուն համամասնությամբ նվազել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամից (ԱՄՀ) հանրապետության ստացած վարկերի չափաբաժինները: Եթե 2009 թվականին Հայաստանը ստացել էր 725 մլն դոլար, ապա 2019 թվականի վերջին այն նվազել է՝ հասնելով  375  մլն դոլարի:
Հայաստանի երկարաժամկետ արտաքին պարտքերը 2019 թվականի դրությամբ կազմել է 9,918 մլն դոլար:
Ըստ վիճակագրության՝ ՌԴ արտաքին պարտքը կազմել է 490,726 մլն, Վրաստանինը՝  17,312 մլն և Ադրբեջանինը՝ 15,840 մլն դոլար:

Согласно новой статистике Всемирного банка, долг РА в конце 2019 г. составил 11,887 миллионов долларов
17:26 31/03/2021
Всемирный банк опубликовал новые данные по долгам стран мира, имеющимся по состоянию на конец 2019 года.
Согласно опубликованным данным, общий внешний долг Армении составил 11,887 миллионов долларов США. В 2009 году внешний долг Республики составлял 4,935 миллионов, в 2015 году - 8,831 миллион, в 2016 г.- 9,856 миллионов, в 2017г.- 10,228 миллионов и в 2018 году - 10,726 миллионов долларов.
Из статистических данных становится ясным, что доля кредитов Республики, полученных от Международного валютного фонда (МВФ), стабильно пропорционально снижалась на протяжении рассматриваемых лет. Если в 2009 году Армения получила 725 миллионов долларов, то в конце 2019 года она снизилась до 375 миллионов долларов.
Долгосрочный внешний долг Армении по состоянию на 2019 год составил 9,918 миллионов долларов.
По статистике, внешний долг России составил 490,726 миллионов, Грузии - 17,312 миллионов и Азербайджана - 15,840 миллионов.