Իտալիայում լրտեսության մեղադրանքով ձերբակալվել է ՌԴ դեսպանատան սպան
Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Ռազովը լրտեսության գործով Հռոմում Ռուսաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատակցի ձերբակալությունից հետո հրավիրվել է երկրի Արտաքին գործերի նախարարություն՝ նախարար Լուիջի Դի Մայոյի հրահանգով։ Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, ասվում է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է այսօր: Դեսպանը պետք է ԱԳՆ ներկայանա այսօր առավոտյան։
Ավելի վաղ Կարաբիների (ROS) հատուկ նշանակության ջոկատի հրամանատարությունը հայտնել էր Հռոմի դատախազության հրամանով Հռոմում աշխատող իտալացի զինվորի և ռուս սպայի ձերբակալման մասին:
Ըստ ROS-ի հայտարարության, Իտալիայի քաղաքացին կալանքի տակ է վերցվել, մինչդեռ «օտարերկրյա քաղաքացին ստուգումներ է անցնում իր դիվանագիտական կարգավիճակի վերաբերյալ»:
Կարաբիների հատուկ ստորաբաժանումը պարզաբանել է, որ ձերբակալությունը տեղի է ունեցել երեքշաբթի օրը՝ գաղտնի փաստաթղթերը փոխանցելու պահին՝ դրամական պարգևավճարի դիմաց:
«Ձերբակալվել են Ռուսաստանի դեսպանատանը ծառայող նավատորմի կապիտան և սպա, որոնք մեղադրվում են լրտեսության և պետության անվտանգության համար սպառնալիք ստեղծելու մեջ», - ասված է հայտարարության մեջ:

Задержанного по подозрению в шпионаже российского военного выдворят из Италии
Итальянское руководство выдворит из страны задержанного по подозрению в шпионаже российского военного, пишет Corriere della Sera.
Как передает Интерфакс, дипломатический статус делает арест этого человека невозможным. Ранее сообщалось, что в Риме как раз изучали "юридический статус" задержанного военнослужащего, чтобы определить, как с ним поступить.
Местные СМИ пишут, что российский военный, по данным итальянских следователей, занимался сбором секретной информации не только об Италии, но и о НАТО.
Офицер ВМС Италии, передававший россиянину секретные документы, арестован, подчёркивает Corriere della Sera.
Утром 31 марта стало известно, что сотрудники итальянских сил безопасности задержали двух военнослужащих - российского и итальянского - в рамках расследования дела о шпионаже.
По данным итальянских СМИ, речь идёт о военном, работавшем при посольстве РФ в Риме, и об офицере ВМС Италии. Их задержали, когда итальянец передавал россиянину документы в обмен на деньги.