Ալեքսեյ Նավալնին հացադուլ է հայտարարել
Ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին հացադուլ է հայտարարել: Այս մասին Instagram-ում գրել է Նավալնին, ով բանտարկված է Պոկրովայի ուղղիչ գաղութում:
«Ես հացադուլ եմ հայտարարել՝ պահանջելով կատարել օրենքը և թույլ տալ, որ բժիշկն ինձ այցելի», - գրել է նա:
Հակակոռուպցիոն հիմնադրամի հիմնադիրը գրությանը կցել է նաև թիվ 2 ուղղիչ գաղութի ղեկավար Ալեքսանդր Մուխանովին ուղղված նամակը՝ թվագրված մարտի 31-ին, որում նա նշել է, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ինքը բժշկական օգնություն է խնդրում, բայց չի ստացել:
Նավալնին նշել է, որ իր վիճակը վատթարանում է. «Մեջքի ցավը տարածվել է ոտքի վրա: Աջ և այժմ ձախ ոտքերի հատվածները կորցրել են զգայունությունը»:
Euronews-ը գրում է, որ Վլադիմիրի շրջանի Դաշնային քրեակատարողական ծառայության վարչությունից հայտնել են, որ իրենք տեղյակ չեն ընդդիմադիրի հացադուլի մասին:
Վլադիմիրի մարզի հասարակական դիտորդական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վլադիմիր Գրիգորյանը Նավալնին մեղադրել է սիմուլյացիայի մեջ՝ հավելելով, որ ինքն անձամբ չի այցելել նրան գաղութում:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 2-ին Մոսկվայի դատարանը որոշում կայացրեց չեղյալ հայտարարել Նավալնիի պայմանական պատիժը Իվ Ռոշերի գործով և փոխարինել այն 3.5 տարի ընդհանուր գաղութային ռեժիմով:

Российский оппозиционер Алексей Навальный объявил голодовку
Алексей Навальный объявил голодовку. Об этом оппозиционный политик, находящихся в заключении в исправительной колонии Покрова (Владимирская область), написал в Instagram.
"Я объявил голодовку с требованием исполнить закон и пустить ко мне приглашенного врача», сообщил он в частности. Основатель Фонда борьбы с коррупцией также приложил к посту письмо на имя начальника исправительной колонии №2 Александра Муханова, датированное 31 марта, в котором отметил, что последний месяц просит о медицинской помощи, но не получает её. "Писать новые обращения и заявления смысла не вижу. Единственная реакция на них - это психологическое давление", - написал Навальный.
Оппозиционер заявил, что его состояние ухудшилось: "Боль в спине перешла в ногу. Участки правой, а теперь и левой ноги потеряли чувствительность".
В управлении ФСИН по Владимирской области заявили, что не в курсе голодовки оппозиционера, сообщают «Открытые медиа». Ранее ФСИН называла его состояние удовлетворительным.
Замглавы Общественной наблюдательной комиссии Владимирской области Владимир Григорян обвинил Навального в симуляции, добавив, что сам не посещал его в колонии.
Как заявляла адвокат Ольга Михайлова, приглашенного врача к Навальному не пускают, рекомендованные лекарства передать не разрешают, диагноз и результаты обследования до сих пор неизвестны. В качестве лечения, отметила Михайлова, осужденному дают ибупрофен.