Գեղամ Նազարյան. Լելե Թեփեում դիտավորյալ ցեղասպանություն է եղել, Շուշիում՝ հրեշավորություն
«Անմեղսունակությո՞ւն էր Լելե Թեփեի օպերացիան այդ ձևով իրականացնելը, թե՞ դավաճանությունը, դեռ պետք է պարզել։ Բայց այն, ինչ մենք հասցրել ենք ճշտել լավատեղյակ աղբյուրներից, փաստում է՝ սարսափելի մի բան է եղել»,-«Հայելի» ակումբում հայտարարեց «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության հիմադիր Գեղամ Նազարյանը, ում կրտսեր որդին՝ Աբգարը զոհվել է Արցախի պատերազմում։
Հիշեցնենք, որ երեկ նախաձեռնությունը տարածել էր հայտարարություն՝ պահանջելով հայտնաբերել Լելե Թեփեի գործողության քաղաքական որոշման պատասխանատուին։ Հայտարարության ներքո ստորագրել էին մի քանի տասնյակ զոհված զինծառայողների ծնողներ։
Գեղամ Նազարյանի համոզմամբ, 44 օր տևած պատերազմի ելքը վճռվել է հենց Լելե Թեփեի օպերացիայի ժամանակ, երբ քաղաքական որոշում է կայացվել առանց տեղանքը հետախուզելու, առանց գնահատելու մեր ուժերը, առանց նախապատրաստության։
«Ավելին, տեղի է ունեցել մեկ այլ հանցագործություն։ Մեր գրոհող զորքը բուն օպերացիայի մասին իմացել է ընթացքի ժամանակ, երբ տանկերով ընթացքի մեջ են եղել։ Սա ոչ թե ռազմական գործողություն է հիշեցնում, այլ դիտավորյալ ցեղասպանություն։ Ամենամեղմ գնահատականով, այդ գործողության ընթացքում 650 զոհ ենք ունեցել, 44 տանկից 42-ը թողել ենք մարտի դաշտում»,-ասաց Գեղամ Նազարյանը՝ ավելացնելով, որ 42 տանկով կարելի էր վճռել ցանկացած պատերազմի ելք, սակայն այդ գործողության հետևանքով մի քանի ժամում այդ տանկերը նվիրվել են թշնամուն։
Քաղաքագետը հրեշավոր է որակում փաստը, երբ գործողության ընթացքում պետության ղեկավարը միջազգային լրատվամիջոցին հարցազրույց է տալիս ու մանրամասնում, որ հարավային ուղղությամբ կարևոր գործողություն է ընթանում։
«Մեր արցախյան աղբյուրները հայտնում են, որ երբ տանկերը Ա կետից Բ կետն էին շարժվում, ամբողջ Ստեփանակերտը խոսում էր, թե մեր զորքերն ուր են գնում։ Բնականաբար, եթե Ստեփանկաերտում խոսում էին, եթե Նիկոլ Փաշինյանը RBC-ին պատմում է, ապա դրա մասին իմանում են նաև Ադրբեջանում, Թուրքիայում։ Սրանք հարցեր են, որոնք պետք է պատասխան ստանան»,-նշեց բանախոսը՝ հիշեցնելով, որ զոհված զինծառայողների ծնողները խորհրդարանական խմբակցություններից պահանջում են Լելե Թեփեի օպերացիայի վերաբերյալ լսումներ անցկացնել։
Քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը խոստովանում է՝ գնալով համոզվում է, որ Լելե Թեփեի օպերացիայի նպատակը եղել է ոչ թե քարոզչությունը, այլ հենց բանակի ողնաշարը ջարդելը։
«Զինվորականների, զինվորների, սպայական կոչում ունեցողների հետ երբ մենք խոսում ենք, պարզվում է, որ մի քանի հակահարվածի անհաջող փորձեր են իրականացվել նույն ուղղությամբ էլի մեծ կորուստներով։ Տեղի է ունեցել ցեղասպանություն, մեր երեխաներին տարել են, դիտավորությամբ դրել հարվածի տակ։ Եվ եթե ինչ-որ մեկի մտքով անցնում է, որ որոշ ժամանակ հետո մենք մոռանալու ենք տեղի ունեցածը, սխալվում են։ Մենք բոլորս՝ առողջ ուժերը, որոնք այս երկորւմ մեծամասնություն են կազմում, պետք է ավելի ակտիվ լինեն, ստեղծեն այնպիսի մթոնոլորտ, որ գերագույն գլխավոր կապիտուլյանտը հասկանա, որ ինքը Հայաստանում տեղ չունի, որ ինքը Հայաստանի քաղաքական կյանքում տեղ չունի և իր միակ տեղը բանտախուցն է»,- ընդգծեց Նազարյանը։
Նա ընդգծեց, մեկ օրում տարածած հայտարարությանը միացել է 150 մարդ, սակայն իրականում իրենց շարքերն ավելի ստվար են։
«Նահատակված զինծառայողների ծնողների 99 տոկոսը հասկանում է, թե ինչ է եղել, մինչև վերջ հետամուտ են լինելու, որ մեղավորները կրեն ամենախիստ պատիժը։ Մենք մեր ձեռքերը ծալած չենք նստելու։ Հիմա ուսումնասիրում ենք, թե ինչ հրեշավարություն է տեղի ունեցել Շուշիում։ Դրան հետո կանդրադառնանք»,-ասաց պատերազմում զոհված Աբգարի հայրը։
Նա հույս ունի որ խորհրդարանական երկու ուժեր՝ «Բարգավաճ Հայաստան»-ն ու «Լուսավոր Հայաստան»-ը կարձագանքեն, վստահ չէ, որ «Իմ քայլ»-ից կարձագանքնեն հայտարարությանը։
Մինչ «Հայելի» ակումբը գալը՝ Նազարյանը անհատական էլեկտրոնային փոտով նամակներ է ուղարկել այդ խմբակցության անդամներին, հորդորել է մարդ մնալ։
«Գնալ-կանգնել մի մարդու կողքին, որ թշնամուն հանձնել է Շուշին, ով առնվազն հինգ հազար լույս տղերքի զոհվելու թիվ մեկ մեղավորն է, առնվազն անմեղսունակություն է։ Ես հուսով եմ, որ իրենք կանգ կառնեն, կհասկանան։ Ի վերջո, անկախ այն բանից, թե Նիկոլն ինչքան է խոսում, հայտարարություններ անում, լայվեր անում, պատուհանից ինչ է նկարում ու ցուցադրում, նրա ապագան կանխորոշված է։ Ուղղակի դա օրերի հարց է, թե երբ է նա վռնդվելու ու կանգնելու դատարանի առաջ»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Նազարյանի հիմնադրած նախաձեռնության կազմում են պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները, պատերազմի մասնակիցները, պատերազմի ընթացքում վիրավորված տղաներն ու նրանց ընտանիքի անդամները։

Гегам Назарян: В Леле Тепе произошел умышленный геноцид, в Шуши-чудовищность
«Было ли проведение операции Леле Тепе таким образом невменяемостью или предательством, это еще предстоит выяснить. Но то, что нам удалось выяснить из хорошо информированных источников, доказывает, что произошло нечто ужасное», - сказал в клубе «Hayeli» основатель инициативы «Правда для поколений» Гегам Назарян, младший сын которого- Абгар, погиб во время Арцахской войны.
Напомним, что вчера инициатива выступила с заявлением с требованием найти лицо, ответственное за политическое решение действий в Леле Тепе. Заявление подписали родители нескольких десятков погибших военнослужащих.
По убеждению Гегама Назаряна, исход войны, продлившейся 44 дня, был решен во время операции Леле Тепе, когда было принято политическое решение без исследования местности, без оценки наших сил, без подготовки.
«Более того, произошло еще одно преступление. О реальной операции наша атакующая армия узнала только в процессе, когда шла с танками. Это напоминает не военную операцию, а преднамеренный геноцид. По самым мягким оценкам, во время этой операции у нас было 650 погибших, мы оставили на поле боя 42 танка из 44», - сказал Гегам Назарян, добавив, что 42 танка могли решить исход любой войны, но в ходе этой операции за несколько часов эти танки были подарены врагу.
Политолог квалифицирует факт чудовищным, когда в ходе операции глава государства дает интервью международным СМИ и поясняет, что в южном направлении проходит важная операция.
«Наши источники в Арцахе сообщают, что, когда танки двигались из пункта А в пункт Б, весь Степанакерт говорил о том, куда идут наши войска. Естественно, если говорили в Степанакерте, если Никол Пашинян говорит РБК, то об этом узнают также в Азербайджане, Турции. Это вопросы, на которые необходимо получить ответ», - отметил Назарян, напомнив, что родители погибших военнослужащих требуют от парламентских фракций проведения слушаний по операции Леле Тепе.
Политолог Гегам Назарян признается, что все больше убеждается в том, что целью операции Леле Тепе была не пропаганда, а сломать хребет армии.
«Когда мы разговариваем с военными, бойцами и офицерами, выясняется, что в том же направлении было предпринято несколько неудачных попыток контратаки, также сопровождавшиеся большими потерями. Произошел геноцид, наших детей забрали и намеренно поставили под удар. И если кто-то думает, что через некоторое время мы забудем произошедшее, он ошибается. Все мы, здоровые силы, составляющие большинство в этой стране, должны быть более активными, создать такую атмосферу, чтобы верховный главный капитулянт понял, что ему нет места в политической жизни, его место исключительно в тюремной камере»,-подчеркнул Назарян.
Oн подчеркнул, что за один день к распространенному заявлению присоединилось 150 человек, но на самом деле их ряды намного многочисленнее.
«99% родителей погибших военнослужащих понимают, что произошло, они будут до конца добиваться, чтобы виновные понесли самое строгое наказание. Мы не будем сидеть сложа руки. Сейчас мы изучаем, какая чудовищность произошла в Шуши. Мы вернемся к этому после», - сказал отец погибшего на войне Абгара.
Он надеется, что две парламентские силы, «Процветающая Армения» и «Просвещенная Армения» откликнутся, он не уверен, что кто-либо из фракции «Мой шаг» откликнется на заявление.
Перед тем, как прийти в клуб «Hayeli», Назарян отправил членам этой фракции на их личный адрес электронной почты письма, призывая их оставаться людьми.
«Стоять рядом с человеком, который сдал врагу Шуши, который является виновником номер один в гибели по меньшей мере пяти тысяч светлых ребят, - по крайней мере, невменяемость. Надеюсь, они остановятся и поймут. Ведь сколько бы Никол ни говорил, ни делал лайвы, что бы ни снимал и показывал из своего окна, его будущее предопределено. Это просто вопрос дней, когда он будет вышвырнут и предстанет перед судом», - сказал он.
Напомним, что инициатива, основанная Назаряном, включает родителей военнослужащих, погибших на войне, участников войны, ребят, раненых во время войны, и членов их семей.